PiS odpuszcza ws. Trybunału Stanu m.in. dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Szef komisji: Byłby to akt jałowy

Jednak nie będzie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. Powodem jest sejmowa arytmetyka. - Nawet gdyby można liczyć na poparcie Konfederacji w tej sprawie, byłby to akt jałowy - powiedział poseł Marcin Horała, szef komisji, która zarekomendowała postawienie polityków przed TS.

- Trybunał Stanu jest instytucją sądową będącą na pograniczu sądownictwa i polityki, wymaga większości kwalifikowanej, żeby taki akt oskarżenia przeprowadzić. Nawet gdyby można liczyć na poparcie Konfederacji w tej sprawie, czego nie można być pewnym, byłby to akt jałowy, bo nie ma w tym momencie większości - powiedział w Radiu Plus Marcin Horała.

>>> Piotr Zgorzelski: Tusk czuje się bardziej nadprzewodniczącym PO, niż szefem EPL

Zobacz wideo

Nie będzie wniosku o Trybunał Stanu dla Donalda Tuska

Do postawienia kogoś przed Trybunałem Stanu potrzeba 276 głosów, natomiast PiS ma 235 posłów, a Konfederacja - 11. Horała stwierdził, że taki wniosek nie powstanie w "dającej się przewidzieć przyszłości". - Nie nazwałbym tego porażką, może zbyt mało przytłaczającym zwycięstwem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Taki był werdykt wyborców - powiedział Horała. - Próbować można [przekonywać inne kluby do wniosku - red.] i nawet pewnie próbujemy, ale bądźmy realistami. Merytoryczny poziom wniosku może sobie każdy przeczytać w raporcie i on jest poważny. Ale tu wchodzi polityka. W jaki sposób PSL miałby poprzeć wniosek, który stawia w stan oskarżenia premierów, których oni popierali i wybierali? - podkreślił. 

Rekomendacja Trybunału Stanu dla premierów Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów Vincenta Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka pojawiła się w końcowym raporcie z pracy sejmowej komisji ds. VAT. "Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej" - napisano w dokumencie.

Więcej o:
Komentarze (178)
PiS odpuszcza ws. Trybunału Stanu m.in. dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Szef komisji: Byłby to akt jałowy
Zaloguj się
 • barchatnyj

  Oceniono 56 razy 54

  Niesamowite, jednak nie będą stawiać Pana Premiera Donalda Tuska przed TS. No proszę, proszę, kto by pomyślał o takim zwrocie akcji... Przecież tak głośno o tym wcześniej PIS krzyczał, a M. Wassermann w komisji śledczej twierdziła, że D. Tusk w ogóle nie panował nad państwem.

 • yeah_bunny

  Oceniono 50 razy 50

  czytaj: trybunał stanu nie jest nasz. jeszcze.

 • def11

  Oceniono 36 razy 36

  "PiS odpuszcza ws. Trybunału Stanu m.in. dla ..."

  nie liczcie na wzajemność

 • antoszek22

  Oceniono 34 razy 34

  Marcinku ty powinieneś stanąć przed Trybunałem stanu za głosowanie nad 5 kandydatami PIS 2. 12 .2015 ze sfałszowanymi uchwałami w których wpisalićie 2 grudnia ustawę nowelizujaca Dudy z 5 grudnia spiesząc się przed wyrokiem TK z 3 grudnia i olewając postanowienie TK o wstrzymaniu się od tego wyboru z 30 listopada i w grupie i porozumieniu z Dudą wielokrotnie złamaliście prawo w tym przekraczając uprawnienia dając namacalny dowod dziś kiedy Duda wstrzymał się od odbioru ślubowania i przekraczając uprawnienia dokonując wyboru bez realnie istniejącej podstawy prawnej bo tylko dla pozoru wpisana nowelizacja która nie zdążyła wejść w zycie przed wyrokiem TK.

  Rozwaliliście prawo i sprawiedliwość w Polsce i a to co budujecie to podwaliny pod elektrodebilność .

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 34

  W pierwszym rzędzie niech posadzą kaczkę Mateusza Zero i w ogóle cały pis

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 28 razy 26

  Znów Pisiorkom coś nie wyszło?

 • mark6

  Oceniono 27 razy 25

  Rodacy !
  Kiedy wreszcie zrozumiecie, że z tą PiSowską KLOAKĄ się nie dyskutuje ?
  Oni wam plują w twarz a wy uważacie , że " deszcz pada". Z tymi GADAMI nie ma dyskusji
  Ich się od razu wali w m.....
  Słuchajcie FRASYNIUKA a nie bezzębnych " profesorów" bełkoczących w telewizji.
  PiSowskie scierwo przekroczyło wszelkie granice już dawno. W zasadzie te BYDLAKI dokonały zamachu stanu.
  Aby ich pokonać musicie WYJŚĆ NA ULICE. W żaden inny sposób ich nie pokonacie.
  Polacy obudzcie się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX