PiS nie weźmie udziału w "okrągłym stole" dot. sądownictwa. Sasin: Nie widzimy sensu tej inicjatywy

- Nikt z PiS nie weźmie udziału w dzisiejszym "okrągłym stole" Polskiej Akademii Nauk ws. sądownictwa, ponieważ nie widzimy sensu tej inicjatywy - powiedział Jacek Sasin. Wicepremier stwierdził, że w sprawie ostatnich zmian w sądownictwie nie ma "przestrzeni do dyskusji".

W piątek odbędzie się "okrągły stół", dotyczący zmian w sądownictwie. Debatę organizuje Polska Akademia Nauk. Spośród polityków obozu rządzącego dotychczas swój udział potwierdził jedynie wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (szef partii Porozumienie). Już wiadomo, że do rozmów nie usiądą politycy PiS. - Nikt z PiS nie weźmie udziału w dzisiejszym "okrągłym stole" Polskiej Akademii Nauk ws. sądownictwa, ponieważ nie widzimy sensu tej inicjatywy - powiedział w Polsat News wicepremier Jacek Sasin

"Okrągły stół" PAN ws. sądownictwa bez PiS

- Idziemy w kierunku reformy sądownictwa i w takim obszarze, jak chociażby przestrzeganie prawa, przestrzeganie konstytucyjnych zasad, które mówią, że to Sejm jest powołany, do tego żeby stanowić prawo również w zakresie organizacji sądownictwa, a prezydenta ma wyłączną prerogatywę powoływania sędziów. Nie widzimy przestrzeni do dyskusji - stwierdził Sasin. Jak podkreślił, "dzisiaj ta dyskusja miałaby się toczyć po uchwale Sądu Najwyższego".

>>> Fiasko reformy sądownictwa? Wicerzecznik PiS odpowiada

Zobacz wideo

- Wicepremier Jarosław Gowin podjął decyzję, żeby uczestniczyć w "okrągłym stole". Jest liderem jednej z partii tworzącej Zjednoczoną Prawicę. Uznał, że powinien tam być, to jest jego decyzja. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, takiej potrzeby nie widzimy - powiedział Sasin.

Więcej o: