MON podpisze umowę na zakup F-35. "Polska jest jedynym krajem, który może sobie pozwolić na zakup"

W piątek po południu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze dokumenty na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35. Zakup najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji będzie kosztował 4,6 miliarda dolarów (około 17,8 mld złotych).
Zobacz wideo

Przedstawiciele polskiego rządu podpiszą umowę na zakup myśliwców piątej generacji F-35 w siedzibie dęblińskiej "Szkoły Orląt". Na podstawie umowy ze Stanami Zjednoczonymi zakupione zostaną 32 wielozadaniowe samoloty. W uroczystości, która rozpocznie się o godzinie 15, udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Ministerstwo Obrony podpisze umowę na zakup myśliwców piątej generacji F-35

Myśliwce wykorzystane będą w misjach rozpoznaniowych. Samoloty są zdolne do działań w dużej odległości na tyłach wroga, są też praktycznie niewykrywalne dla radarów. Szef MON Mariusz Błaszczak jest zdania, że F-35 będą też dla potencjalnych wrogów sygnałem, że agresja "spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią" polskiego wojska. Poza samolotami umowa przewiduje też pakiety szkolno-logistyczne.

- To jest samolot, który zagwarantuje nam możliwość odstraszania każdego wroga, a takiej możliwości w takim zakresie dotychczas nie mieliśmy (...). Polska jest jedynym krajem, który może sobie pozwolić na zakup tych samolotów i takie systemy bezpieczeństwa, jest największym krajem tego regionu, ma najliczniejszą armię i największe możliwości. To po prostu jest obowiązek, jaki spada na Polskę, aby odpowiadać za cały ten region. Zresztą już od dłuższego czasu to robimy - wspieramy państwa bałtyckie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lotnicze, one po prostu nie posiadają takich możliwości, jak my - mówił w Programie I Polskiego Radia były minister obrony Antoni Macierewicz.

Samoloty F-35 zastąpią inne maszyny Polskich Sił Zbrojnych: 30 migów-29 i 18 szturmowych Suchoj Su-22. Myśliwce produkowane są przez amerykańską korporację Lockheed Martin. F-35 może wykonywać misje bliskiego wsparcia, bombardowania i typowo myśliwskie zadania walki powietrznej. 

Więcej o: