MON podpisze umowę na zakup F-35. "Polska jest jedynym krajem, który może sobie pozwolić na zakup"

W piątek po południu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze dokumenty na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35. Zakup najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji będzie kosztował 4,6 miliarda dolarów (około 17,8 mld złotych).
Zobacz wideo

Przedstawiciele polskiego rządu podpiszą umowę na zakup myśliwców piątej generacji F-35 w siedzibie dęblińskiej "Szkoły Orląt". Na podstawie umowy ze Stanami Zjednoczonymi zakupione zostaną 32 wielozadaniowe samoloty. W uroczystości, która rozpocznie się o godzinie 15, udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Ministerstwo Obrony podpisze umowę na zakup myśliwców piątej generacji F-35

Myśliwce wykorzystane będą w misjach rozpoznaniowych. Samoloty są zdolne do działań w dużej odległości na tyłach wroga, są też praktycznie niewykrywalne dla radarów. Szef MON Mariusz Błaszczak jest zdania, że F-35 będą też dla potencjalnych wrogów sygnałem, że agresja "spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią" polskiego wojska. Poza samolotami umowa przewiduje też pakiety szkolno-logistyczne.

- To jest samolot, który zagwarantuje nam możliwość odstraszania każdego wroga, a takiej możliwości w takim zakresie dotychczas nie mieliśmy (...). Polska jest jedynym krajem, który może sobie pozwolić na zakup tych samolotów i takie systemy bezpieczeństwa, jest największym krajem tego regionu, ma najliczniejszą armię i największe możliwości. To po prostu jest obowiązek, jaki spada na Polskę, aby odpowiadać za cały ten region. Zresztą już od dłuższego czasu to robimy - wspieramy państwa bałtyckie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lotnicze, one po prostu nie posiadają takich możliwości, jak my - mówił w Programie I Polskiego Radia były minister obrony Antoni Macierewicz.

Samoloty F-35 zastąpią inne maszyny Polskich Sił Zbrojnych: 30 migów-29 i 18 szturmowych Suchoj Su-22. Myśliwce produkowane są przez amerykańską korporację Lockheed Martin. F-35 może wykonywać misje bliskiego wsparcia, bombardowania i typowo myśliwskie zadania walki powietrznej. 

Więcej o:
Komentarze (167)
MON podpisze umowę na zakup F-35. "Polska jest jedynym krajem, który może sobie pozwolić na zakup"
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 26 razy 22

  Ba, my jesteśmy jedynym krajem, który może sobie na bardzo wiele pozwolić, np. na rządy neo-bolszewików albo utrzymywanie całych zastępów opasłych szamanów w czarnych kieckach lubujących się w młodziankach.

 • arreis65

  Oceniono 20 razy 20

  Dania, Belgia, Szwajcaria, Finlandia – w tych czterech europejskich krajach są prowadzone postępowania zmierzające do zakupu samolotów bojowych nowej generacji, bardzo różnią się na plus pod względem przejrzystości, otwartości i dostępności informacji od tego co robi MON, który kupuje bez przetargu i bez offsetu - bo kaczyńskiego jarka stać !!!!

 • viaac

  Oceniono 23 razy 17

  Pamiętam, jak było z Caracalami, że drogo, że kiepski offset, że ustawiony przetarg, a w pisowskich mediach powtarzano, że są awaryjne - co odbijało się echem w wypowiedziach trollujących tutaj zwolenników dojnej zmiany.

  Tymczasem kupimy od USA myśliwce, które już wykazały się awaryjnością i są bardzo drogie, a niektórzy eksperci (amerykańscy) twierdzą, że również mało zwrotne i powolne.
  No i kupujemy bez przetargu, jak to się zwykło robić przez ostatnie 5 lat.

  Ale teraz, pisowskie media twierdzą, że to wspaniale.

 • jurek4491

  Oceniono 16 razy 16

  Jedyny kraj na świecie - POTĘGA , taki kit to beretom .

 • spluwa-orginal

  Oceniono 15 razy 15

  Czytajac te slowa Putin , ze smiechu , spadl ze swojego kremlowskiego tronu .

  " Mariusz Błaszczak jest zdania, że F-35 będą też dla potencjalnych wrogów sygnałem, że agresja "spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią" polskiego wojska "...

 • k.gembiec

  Oceniono 13 razy 11

  To jest kuriozum, zeby w każdym resorcie zasiadały osoby z zerowymi kompetencjami.

 • wolak007

  Oceniono 11 razy 11

  Przecież do odstraszania wroga mamy już WOlkssTurm?... :/

 • susenka

  Oceniono 10 razy 10

  Uderzenie jednej rosyjskiej rakiety w pas startowy i po zawodach. F-35 uziemione.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX