Rzecznik Sądu Najwyższego: Postanowienie TK jest sprzeczne z prawem europejskim

- Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu unimożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN i wyroku TSUE - powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Jak dodał, jest to sprzeczne z prawem europejskim.

W środę Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską przekazał, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku ws. sporu kompetencyjnego, wstrzymane zostaje stosowanie uchwały trzech połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia. Wówczas Sąd Najwyższy orzekł, że gdy w składzie sądu znajduje się osoba powołana na urząd sędziego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa, mamy do czynienia z "nienależytą obsadą sądów".  Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości stwierdzili wówczas, że uchwała SN ws. sędziów nie ma mocy prawnej. Eksperci i przedstawiciele środowiska sędziowskiego wskazywali z kolei, że nie ma przesłanek, by uznać ją za nieważną. 

Rzecznik Sądu Najwyższego o postanowieniu TK: Sprzeczne z prawem europejskim

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski komentując postanowienie Trybunału Konstytucyjnego przyznał, że "nie jest ono zaskakujące". 

Według moich odczuć to postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN, a tym samym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli tak, to jest to sprzeczne z prawem europejskim. Nie może być tak, że jakikolwiek trybunał czy sąd krajowy blokuje wykonanie orzeczenia wydanego przez trybunał luksemburski

- powiedział Laskowski, dodając, że wstępując do Unii Europejskiej przyjęliśmy jako Polska pierwszeństwo prawa unijnego nad krajowym.

Każdy sędzia w kraju podejmuje decyzje własne, jest samodzielny. Ja nie mogę mówić sędziom, co powinni robić, a czego nie powinni. Będą musieli to rozstrzygać osobiście

 - zaznaczył.

Rzecznik SN odniósł się do informacji, że 25 lutego trybunał Konstytucyjny zajmie się m.in. uchwałą Sądu Najwyższego i rozpatrzeniem sporu kompetencyjnego na linii Trybunał Konstytucyjny-prezydent. Sprawozdawcą ma być była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Krystyna Pawłowicz.

Pani Pawłowicz była aktywnym członkiem KRS - można zadać pytanie, czy odbierana jest jako całkowicie bezstronna

- powiedział Laskowski. 

>>> Bodnar: Powstanie ekspercki zespół ds. praworządności. Wpłynie na dystrybucję funduszy unijnych

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (506)
Rzecznik SN: Postanowienie TK ma na celu unimożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN i wyroku TSUE
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 115 razy 105

  julia przyłębska - niedouczona, leniwa prawnicza, dyspozycyjna miernota, żona agenta sprawdza sie głównie jako kuchara jarosława kaczyńskiego !!!!

 • szmulkacenbogen

  Oceniono 75 razy 75

  Kiedy jeszcze Trybunał Konstytucyjny był umocnioną "redutą" wydawał jedynie opinie. Wystarczyło mianować prezesem blondynkę i przeszło jak ręką odjął - znów jest wyrocznią.

 • jurek4491

  Oceniono 76 razy 70

  Zaczyna się to o czym mówił Marian Turski - że z nieba coś spadnie .

 • gandalph

  Oceniono 64 razy 60

  1. TK nie ma kompetencji do rozpatrywania takich wniosków.
  2. Trybunału nie ma z uwagi na nieprawidłowo powołany skład.
  3. Orzeczenia SN są ostateczne.
  Tyle w temacie.
  Lala-Kuchta może sobie wstrzymać strumień moczu, jeśli potrafi.

 • jurek4491

  Oceniono 55 razy 51

  REŻIMU nie rusza nic - tylko WYZEROWANIE dotacji unijnych byłoby skuteczne .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX