Rzecznik Sądu Najwyższego: Postanowienie TK jest sprzeczne z prawem europejskim

- Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu unimożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN i wyroku TSUE - powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Jak dodał, jest to sprzeczne z prawem europejskim.

W środę Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską przekazał, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku ws. sporu kompetencyjnego, wstrzymane zostaje stosowanie uchwały trzech połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia. Wówczas Sąd Najwyższy orzekł, że gdy w składzie sądu znajduje się osoba powołana na urząd sędziego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa, mamy do czynienia z "nienależytą obsadą sądów".  Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości stwierdzili wówczas, że uchwała SN ws. sędziów nie ma mocy prawnej. Eksperci i przedstawiciele środowiska sędziowskiego wskazywali z kolei, że nie ma przesłanek, by uznać ją za nieważną. 

Rzecznik Sądu Najwyższego o postanowieniu TK: Sprzeczne z prawem europejskim

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski komentując postanowienie Trybunału Konstytucyjnego przyznał, że "nie jest ono zaskakujące". 

Według moich odczuć to postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN, a tym samym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli tak, to jest to sprzeczne z prawem europejskim. Nie może być tak, że jakikolwiek trybunał czy sąd krajowy blokuje wykonanie orzeczenia wydanego przez trybunał luksemburski

- powiedział Laskowski, dodając, że wstępując do Unii Europejskiej przyjęliśmy jako Polska pierwszeństwo prawa unijnego nad krajowym.

Każdy sędzia w kraju podejmuje decyzje własne, jest samodzielny. Ja nie mogę mówić sędziom, co powinni robić, a czego nie powinni. Będą musieli to rozstrzygać osobiście

 - zaznaczył.

Rzecznik SN odniósł się do informacji, że 25 lutego trybunał Konstytucyjny zajmie się m.in. uchwałą Sądu Najwyższego i rozpatrzeniem sporu kompetencyjnego na linii Trybunał Konstytucyjny-prezydent. Sprawozdawcą ma być była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Krystyna Pawłowicz.

Pani Pawłowicz była aktywnym członkiem KRS - można zadać pytanie, czy odbierana jest jako całkowicie bezstronna

- powiedział Laskowski. 

>>> Bodnar: Powstanie ekspercki zespół ds. praworządności. Wpłynie na dystrybucję funduszy unijnych

Zobacz wideo
Więcej o: