Andrzej Duda zaprosił posłów opozycji na spotkanie ws. reformy sądownictwa

Prezydent zaprosił na środę na 17:00 przedstawicieli klubów i kół poselskich do rozmowy na temat reformy sądownictwa.

Jak napisał na Twitterze dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Marcin Kędryna, spotkanie to będzie odpowiedzią na prośbę opozycji. Prezydencki rzecznik Błażej Spychalski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że rozmowa ma dotyczyć szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", na spotkanie zaproszeni zostali szefowie klubów opozycyjnych: Borys Budka (KO), Piotr Zgorzelski (PSL/Kukiz'15) i Krzysztof Gawkowski (Lewica) oraz koła poselskiego Konfederacji Jakuba Kulesza. "GW" ustaliła, że zamierzają oni skorzystać z zaproszenia Andrzeja Dudy.

Przyszłość ustawy kagańcowej zależy od Dudy

W czwartek Sejm przyjął ustawę kagańcową. Wcześniej Senat - w którym większość mają przedstawiciele opozycji - odrzucił ją i skierował do Sejmu. To, czy ustawa ostatecznie wejdzie w życie, zależy od podpisu prezydenta.

Tzw. ustawa kagańcowa przewiduje m.in. kary za podważanie statusu sędziów czy decyzji podejmowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Niepokornym sędziom grozić mają kary takie jak odsunięcie od sprawowanej funkcji, grzywna lub przeniesienie.

Ustawa wprowadza też zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa SN: kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN; w razie braku kworum (co najmniej 84 członków Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN) do ważności wyboru wymagana będzie obecność co najmniej 32 członków zgromadzenia ogólnego.

Spory o ustawę represyjną:

>>> Przeciwko ustawie protestowano na ulicach. 11 stycznia przez Warszawę przeszedł Marsz Tysiąca Tóg:

Zobacz wideo
Więcej o: