Rzeczniczka PiS deklaruje, że partia jest gotowa na dialog z KE. "Choć oczywiście wszystko ma swoje granice"

Posłanka Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, mówiła w Polskim Radiu 24, że strona polska jest gotowa na dialog z Komisją Europejską. Podkreślała jednak, że reforma sądownictwa to suwerenne decyzje polskich władz.

We wtorek Polskę odwiedzi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, aby rozmawiać na temat zmian w sądownictwie. Komisja krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości, Polska odpowiada, że organizacja sądownictwa to kompetencje państw członkowskich.

Anita Czerwińska przypomniała, że polski rząd w tym sporze cierpliwie i rzeczowo wyjaśnia swoje działania w sferze sądownictwa od 2017 roku. - Liczę na to, że ten dialog i nasza cierpliwość przyniosą owoce. Choć oczywiście wszystko ma swoje granice - mówiła posłanka Czerwińska. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że nikt nie może wpłynąć na suwerenne decyzje Polski co do reformy wymiaru sprawiedliwości. - To zadanie powierzyli nam obywatele i to z nimi umówiliśmy się, jak ma odbywać się reforma wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Anita Czerwińska.

>>> Kolejna odsłona sporu o sądy. Komentują Jan Kanthak i Andrzej Rozenek

Zobacz wideo

Komisarz Vera Jourova spotka się z ministrem sprawiedliwości, wiceministrem spraw zagranicznych, marszałkami Sejmu i Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Mimo próśb o spotkanie, wiceszefowa Komisji nie zgodziła się na rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Więcej o: