Ponad 50 proc. Polaków popiera Sąd Najwyższy w sporze z rządem. Wśród nich są także wyborcy PiS [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków uważa, że to Sąd Najwyższy ma rację w sporze z rządem PiS i prezydentem Andrzejem Dudą. Ten rozgorzał po podjęciu uchwały dotyczącej sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej.

Przypomnijmy, że w czwartek 23 stycznia trzy połączone izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę, zgodnie z którą sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Polski rząd uznał, że uchwała ta została podjęta z pogwałceniem zapisów Konstytucji i nie wywiera skutków prawnych. O to, kto ma rację w tym sporze, zapytano Polaków, którzy wzięli udział w sondażu przygotowanym przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

>>> Komorowski: Przyjdzie w końcu gajowy i wygoni ich z tego lasu. To będą wyborcy

Zobacz wideo

Sondaż o spór po uchwale Sądu Najwyższego. 20 proc. wyborców PiS stoi po stronie SN

51,3 proc. respondentów przyznało rację Sądowi Najwyższemu, z kolei 22,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że w tej sprawie racje ma rząd i prezydent. 2,8 proc. uważa, że nikt nie ma racji, a 23,5 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Odpowiedzi te zostały zestawione z informacjami o poparciu dla partii politycznych, które zadeklarowali ankietowani. Co ciekawe, 20 proc. ankietowanych wyborców Prawa i Sprawiedliwości oceniło, że rację w omawianym sporze ma Sąd Najwyższy. 45 proc. z nich uważa z kolei, że rację ma rząd i prezydent. 34 proc. wyborców PiS nie ma zdania w tej kwestii.

Dużo mniej wątpliwości mają wyborcy partii opozycyjnych. Po stronie Sądu Najwyższego stanęło 91 proc. wyborców Lewicy, 84 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 83 proc. wyborców Konfederacji oraz 70 proc. wyborców PSL i Kukiz '15.

Więcej o:
Komentarze (151)
Kto ma rację w sporze Sądu Najwyższego z rządem? Ponad 50 proc. Polaków stoi po stronie SN [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 39 razy 33

  To się towarzysz komisarz Kurski nie spisał. Płynie rządowa rzeka pieniędzy do Ku...zji, a tu żadnych pozytywnych efektów. Nawet program "Kasta" nie pomógł otumanić sówerenóf?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 29

  20% Polaków to taki beton umysłowy, takie bydło, że nawet gdyby ich wielebny na spółkę z Kaczyńskim ruch.. w dudę to powiedzą że tak powinno być jak się "wstaje z kolan"
  Co trzeba mieć zamiast mózgu żeby na tą pisowską mafię glosowac?

 • jurek4491

  Oceniono 24 razy 20

  Zaraz dwóch Karnowskich opublikuje sondaż że 82 % Polaków jest przeciwko sędziom .

 • ketjow1978

  Oceniono 23 razy 19

  Kluczowi mogą być tu wyborcy konfederacji, o których walczy Duda. Zaostrzenie kursu miało ich przywiać do Dudy a tu chyba niespodzianka. Tak dalej towarzysze z pisu tak dalej.

 • hajaszek

  Oceniono 17 razy 15

  Bo zamiast sądu powinien być sondaż
  Ile osób za skazaniem?
  Ukrzyżuj go a nam daj Barabasza
  Niech gawiedź decyduje a nie prawda i prawo

 • g106

  Oceniono 18 razy 14

  Polacy zachłysnęli się wyższymi zarobkami, praktycznym brakiem bezrobocia, trochę lepszym życiem więc nie zwracają uwagi, że jesteśmy świadkami pełzającego zamachu na ustrój Państwa. Obudzimy - jak ZAWSZE - kiedy będzie już za późno. Obecna władza, niezależnie od sympatii czy antypatii, to banda z jednej strony dyktatorów a z drugie ślepo wykonujących rozkazy żołnierzy. Panie i Panowie, hossa musi się kiedyś skończyć i się skończy bo takie są reguły gry, balon się pompuje ale kiedyś pęknie i zostaniecie z ręką w nocniku: z horrendalnie drogimi kredytami (to nic, że teraz są tanie i powszechne), bez pracy (owszem dzisiaj jest) i gigantycznymi wydatkami (już są, widzimy je w sklepach). A że PiS ma mandat demokratyczny? OK, ma ale przypomnę że kiedyś tam w historii Hitler, Stalin czy Mussolini też mieli a Putin ma więc...

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 13

  Widać że "ciemny lud" także zmądżał , pis to banda i trzeba go zniszczyć .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX