Ponad 50 proc. Polaków popiera Sąd Najwyższy w sporze z rządem. Wśród nich są także wyborcy PiS [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków uważa, że to Sąd Najwyższy ma rację w sporze z rządem PiS i prezydentem Andrzejem Dudą. Ten rozgorzał po podjęciu uchwały dotyczącej sędziów wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej.

Przypomnijmy, że w czwartek 23 stycznia trzy połączone izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę, zgodnie z którą sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Polski rząd uznał, że uchwała ta została podjęta z pogwałceniem zapisów Konstytucji i nie wywiera skutków prawnych. O to, kto ma rację w tym sporze, zapytano Polaków, którzy wzięli udział w sondażu przygotowanym przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

>>> Komorowski: Przyjdzie w końcu gajowy i wygoni ich z tego lasu. To będą wyborcy

Zobacz wideo

Sondaż o spór po uchwale Sądu Najwyższego. 20 proc. wyborców PiS stoi po stronie SN

51,3 proc. respondentów przyznało rację Sądowi Najwyższemu, z kolei 22,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że w tej sprawie racje ma rząd i prezydent. 2,8 proc. uważa, że nikt nie ma racji, a 23,5 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Odpowiedzi te zostały zestawione z informacjami o poparciu dla partii politycznych, które zadeklarowali ankietowani. Co ciekawe, 20 proc. ankietowanych wyborców Prawa i Sprawiedliwości oceniło, że rację w omawianym sporze ma Sąd Najwyższy. 45 proc. z nich uważa z kolei, że rację ma rząd i prezydent. 34 proc. wyborców PiS nie ma zdania w tej kwestii.

Dużo mniej wątpliwości mają wyborcy partii opozycyjnych. Po stronie Sądu Najwyższego stanęło 91 proc. wyborców Lewicy, 84 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 83 proc. wyborców Konfederacji oraz 70 proc. wyborców PSL i Kukiz '15.