Mateusz Morawiecki w Berlinie: Musimy być zdolni do rozdzielenia katów od ofiar, zła od dobra

- Jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystywania 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów politycznych - powiedział Mateusz Morawiecki w Berlinie. Premier podkreślił, że obok KL Auschwitz innym "piekłem na ziemi" był Gułag.

Premier wziął udział w niemieckich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W berlińskiej Operze Narodowej premier przypominał, że Polacy mają moralny obowiązek przypominać zarówno o hitlerowskich, jak i o sowieckich obozach.

Mateusz Morawiecki na rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Chcemy wsłuchać się w ciszę"

- Jako potomkowie naszych babć i dziadków, którzy ginęli w Auschwitz i wśród śniegów Kołymy, mamy moralny obowiązek opowiedzieć tę historię światu, aby nigdy nikt nie musiał już jej przeżywać - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że "jeśli chcemy prawdy, wolności i dobra, to musimy być zdolni do rozdzielenia katów od ofiar, zła od dobra i zbrodni od niewinności". - Sprzeciwiamy się negowaniu i zniekształcaniu historii Holokaustu. Jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystywania 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów politycznych. Zamiast sięgać po słowa politycznej rozgrywki chcemy wsłuchać się w ciszę, którą pozostawiło po sobie 60 mln ofiar II wojny światowej i 6 mln ofiar Holokaustu - powiedział premier. Jak podkreślił KL Auschwitz-Birkenau "nie był jedynym piekłem na ziemi". - Drugie z piekieł miało na imię Gułag - powiedział.

>>> Duda nie pojechał do Jerozolimy. Rozenek i Kanthak komentują

Zobacz wideo

Udział premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w uroczystym koncercie w Operze Narodowej był kulminacyjnym punktem niemieckich obchodów 75-tej rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemieccy politycy oddali hołd ofiarom nazizmu, złożyli między innymi kwiaty pod berlińskim pomnikiem ofiar holokaustu. Wszyscy prominentni politycy niemieccy uczcili ofiary nazizmu w specjalnej sesji - pozując do zdjęć z napisem "WE-Remember".

Więcej o: