Mateusz Morawiecki w Berlinie: Musimy być zdolni do rozdzielenia katów od ofiar, zła od dobra

- Jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystywania 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów politycznych - powiedział Mateusz Morawiecki w Berlinie. Premier podkreślił, że obok KL Auschwitz innym "piekłem na ziemi" był Gułag.

Premier wziął udział w niemieckich obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W berlińskiej Operze Narodowej premier przypominał, że Polacy mają moralny obowiązek przypominać zarówno o hitlerowskich, jak i o sowieckich obozach.

Mateusz Morawiecki na rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Chcemy wsłuchać się w ciszę"

- Jako potomkowie naszych babć i dziadków, którzy ginęli w Auschwitz i wśród śniegów Kołymy, mamy moralny obowiązek opowiedzieć tę historię światu, aby nigdy nikt nie musiał już jej przeżywać - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że "jeśli chcemy prawdy, wolności i dobra, to musimy być zdolni do rozdzielenia katów od ofiar, zła od dobra i zbrodni od niewinności". - Sprzeciwiamy się negowaniu i zniekształcaniu historii Holokaustu. Jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystywania 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów politycznych. Zamiast sięgać po słowa politycznej rozgrywki chcemy wsłuchać się w ciszę, którą pozostawiło po sobie 60 mln ofiar II wojny światowej i 6 mln ofiar Holokaustu - powiedział premier. Jak podkreślił KL Auschwitz-Birkenau "nie był jedynym piekłem na ziemi". - Drugie z piekieł miało na imię Gułag - powiedział.

>>> Duda nie pojechał do Jerozolimy. Rozenek i Kanthak komentują

Zobacz wideo

Udział premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w uroczystym koncercie w Operze Narodowej był kulminacyjnym punktem niemieckich obchodów 75-tej rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Niemieccy politycy oddali hołd ofiarom nazizmu, złożyli między innymi kwiaty pod berlińskim pomnikiem ofiar holokaustu. Wszyscy prominentni politycy niemieccy uczcili ofiary nazizmu w specjalnej sesji - pozując do zdjęć z napisem "WE-Remember".

Więcej o:
Komentarze (80)
Mateusz Morawiecki w Berlinie: Musimy być zdolni do rozdzielenia katów od ofiar, zła od dobra
Zaloguj się
 • otec1

  Oceniono 28 razy 28

  Głupku udający premiera, bredzisz o rzeczach, o których nie masz pojęcia. To ja człowiek według PiS, człowiek gorszego sortu, człowiek animalny, lewak itp. itd. PiS zostanie zapamietane na pewno z jednego powodu, podzieliło Polaków na lepszych i gorszych.

 • stefan4

  Oceniono 22 razy 22

  > Jesteśmy zdeterminowani odpowiadać na próby wykorzystywania 75. rocznicy
  > wyzwolenia Auschwitz-Birkenau oraz pamięci o ofiarach obozu do celów
  > politycznych.

  W takim razie niech politycy zamilkną, niech oddadzą głos historykom. Panie Morawiecki, zamknij Pan otwór gębowy, boś przecież jest politykiem.

 • mis_rys

  Oceniono 26 razy 22

  To szanowny pan premier nie tylko walczyl przeciw komunie, ale jest potomkiem tych z Kolymy i Auschwitz? A nie tych z NSZ, co to z SS reka w reke szli i Zydow mordowali - a co to im premier hold oddal? Polacy, jak i kazdy inny narod, maja obowiazek przypominac, do czego prowadzi kazda rasistowska i totalitarna ideologia. Bo najwyrazniej - sadzac po rozpowszechnianych pogladach na temat np. Arabow i muzulmanow, niektorzy w Polsce nie pamietaja, jak to Hitler chcial podludzi wykonczyc (dodam - nie Arabow, tylko dzikusow z Polski(.

 • sindbadszyderca

  Oceniono 22 razy 20

  Śmieć nie premier.

 • cezar85

  Oceniono 21 razy 19

  a jak już rozdzielicie, towarzyszu

  to katom podacie rękę, a ofiarom bardziej dopiedrolicie

 • jan-ru

  Oceniono 18 razy 16

  Ale przez gardło pisiorom nie przejdzie książka "Gułag". A katów miałeś pinokio w brygadzie świętokrzyskiej,pamiętaj.

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 19 razy 15

  pinokio, chcesz to nosem zrobic?

 • fox.foksinski

  Oceniono 13 razy 13

  Klamczuszek poucza o rozroznianu dobra. Paradne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX