Budka ujawnił, ile PO wyda na kampanię Kidawy-Błońskiej. "Maksymalna dopuszczona prawem kwota"

- Małgorzata Kidawa-Błońska jest naszą kandydatką na prezydenta - potwierdził w TVN24 nowy przewodniczący PO Borys Budka. Odniósł się w ten sposób się do wypowiedzi wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który sugerował, że PO wkrótce dokona zmiany kandydatki. Ujawnił też, ile Platforma Obywatelska zamierza wydać na kampanię prezydencką.

"Poziom opozycyjnych banałów, które wygłasza Kidawa-Błońska jest tak żenujący, a liczba popełnianych błędów tak duża, że w najbliższych tygodniach jest prawdopodobna zmiana kandydata Platformy na prezydenta." - napisał w niedzielę na Twitterze wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości.  

Borys Budka: Małgorzata Kidawa-Błońska jest naszą kandydatką na prezydenta

- Być może pan marszałek Terlecki myśli o tym, żeby postawić na swojego kolegę Marka Suskiego, o którym była mowa, że "żadne Dudy, żadne Tuski, prezydentem Marek Suski". Być może myśląc o tym, sufluje delikatnie Jarosławowi Kaczyńskiemu - skomentował w poniedziałek w programie "Kropka nad I" w TVN24 nowy przewodniczący PO Borys Budka.

- To jest tak samo wiarygodne, jak wszystkie inne informacje, które się podaje. Małgorzata Kidawa-Błońska jest naszą kandydatką na prezydenta - dodał. Na pytanie, ile Platforma Obywatelska zamierza przeznaczyć na kampanię prezydencką Kidawy-Błońskiej, odpowiedział, że "będzie to maksymalna dopuszczona prawem kwota, 19 mln zł".

>>> Kolejna odsłona sporu o sądy. Komentują Jan Kanthak i Andrzej Rozenek

Zobacz wideo

- Całe zło w Polsce zaczęło się od tego, gdy pan prezydent Andrzej Duda wskutek dosyć fałszywej kampanii o Polsce w ruinie, którą później powtarzała pani Beata Szydło, został gospodarzem pałacu prezydenckiego. To on ułaskawił Mariusza Kamińskiego, to on odbierał przyrzeczenia od sędziów - dublerów, to on wprowadzał do Trybunału Konstytucyjnego wbrew konstytucji panią prezes Julię Przyłębską, to on podpisywał bardzo złe ustawy, które rozsadzały system sądowniczy - wyliczał Budka.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się w maju - oficjalny termin nie został jeszcze ogłoszony. Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu (obecnie funkcję tę pełni Elżbieta Witek). Ewentualna druga tura odbywa się dwa tygodnie po pierwszej turze.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie zadeklarował jeszcze wprost gotowości do walki o reelekcję. Z dotychczasowych wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości wynika jednak, że będzie popieranym przez to ugrupowanie kandydatem.

Z ramienia Platformy Obywatelskiej kandydować będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, z PSL - prezes Władysław Kosiniak-Kamysz. W wyborach wystartują również lider Wiosny Robert Biedroń, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak i dziennikarz Szymon Hołownia. Gotowość do kandydowania zadeklarowali także Piotr Liroy-Marzec i Jan Zbigniew-Potocki.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: