Komentarze (993)
Ambasador Rosji w Oświęcimiu: Polska ma wobec nas niespłacony dług
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zigzaur

  Oceniono 16 razy 10

  Bzdurzy rezydent:
  1. Sowiety przegrały I wojnę światową. Planowały podbicie i skomunizowanie całej Europy na zawsze ale zdobyły tylko jej część i to na krótko. Natrafiły na nieprzezwyciężalną przeszkodę: siły USA a potem NATO.
  2. Polska istnieje pomimo istnienia Rosji.
  3. To akurat Rosja chciała wyeksterminować wszystkich Polaków. Preludium była tzw. operacja polska na wschód od granicy ryskiej. Drugim etapem była likwidacja KPP czyli sowieckiej agentury w Polsce. Stalin nie przewidywał przeżycia Polaków, to i nie potrzebował jaczejki. Planował ofensywę na Niemcy 23 czerwca 1941. Zaaranżowana przez Rosję zbrodnia w Jedwabnem byłaby dobrym pretekstem do masowego mordowania Polaków za rzekomy antysemityzm. Niemcy uprzedziły atak i w rozgardiaszu zapomniano odwołać akcji w Jedwabnem. Czyli można powiedzieć, że to operacja Barbarossa ocaliła Polaków.

  Przy każdym działaniu występują skutki zamierzone oraz skutki uboczne, niezamierzone.

 • filip260496

  Oceniono 11 razy 9

  ale pojechał,
  kresy wschodnie, mln ludzi zarżniętych, zbrodnie wojenne ,gwałty armii czerwonej, 50 lat niewoli i wykorzystania ekonomicznego,to tak na szybko mi się skojarzyło
  taki ruski piSSdzielec

 • polakadam

  Oceniono 13 razy 9

  ŚMIERĆ PRZYCHODZI ZE WSCHODU !
  1. - Rzeź warszawskiej Pragi 1794
  4 listopada 1794 roku wojska rosyjskie zadały insurekcji kościuszkowskiej decydujący cios - armie Suworowa i Fersena uderzyły na Warszawę od strony Pragi.

  Nie było to jednak "zwyczajne" działanie zbrojne, doszło bowiem do masowych mordów ludności cywilnej - szacuje się, że w kilka godzin wyrżnięto ok. 20 tysięcy Polaków. Po masakrze zbudowano kładkę (most został zniszczony), aby rodziny pomordowanych z lewobrzeżnej Warszawy mogły dotrzeć na Pragę.
  Wywołało to psychozę strachu, co przypieczętowało agonię insurekcji kościuszkowskiej i tym samym, umożliwiło III rozbiór Polski, która tym samym miała na 123 lata zniknąć z mapy Europy.

  Bilans: 20 000 pomordowanych cywili.

  2. - Represje po powstaniu styczniowym 1864
  Polski zryw niepodległościowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu zakończył się klęską, a oddziały powstańcze zostały rozbite.
  W wyniku walk (w większości partyzanckich) zginęło około trzydziestu tysięcy powstańców. Tym, którzy przeżyli niedane było liczyć na łaskę ze strony zwycięzców - przeciwnie, spotkali się z pełnymi okrucieństwa represjami.
  Na Warszawskiej Cytadeli powieszono przywódców powstania (m.in. Romualda Traugutta). Szczególnie ponurej sławy doczekała się pacyfikacja powstania na Litwie przez generała-gubernatora Murawjowa zwanego nie bez powodu "Wieszatielem" - powieszono bądź rozstrzelano 700 osób. Majątki szlacheckie konfiskowano, a około 40 000 osób zesłano na Sybir.

  Bilans: 30 000 poległych w walkach, 1 000 skazanych na śmierć, 40 000 zesłanych.

  3. - Napaść bolszewicka 1919-1920
  Tym, którzy chcą wystawiać pomniki najeźdźcom, przypominamy, że w 1920 r. to armia bolszewicka była agresorem, który chciał rzucić na kolana "Polskę panów" i uczynić z niej kolejną republikę rad.
  W walce z "czerwoną zarazą" zginęło około 60 000 Polaków broniących Ojczyzny, która zaledwie dwa lata wcześniej odzyskała niepodległość. Bestialstwo bolszewików nie miało granic - mordom towarzyszyły gwałty i grabieże - najlepszym tego przykładem jest incydent z Płocka: "ofiarą zwyrodnialców padła nawet 1,5-roczna klacz, którą następnie zabili za to, że wierzgała nogami" (według książki "W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach <1917-1956>").
  Zresztą również pod Płockiem doszło do pacyfikacji przez bolszewików polskiego szpitala. W akcji zamordowano kilkuset obywateli Polski różnych płci.

  Bilans: 60 000 poległych

 • wylye

  Oceniono 12 razy 8

  @jozbieszczad
  Myślę że Rosjanie po wypowiedzi swojego ambasadora są mistrzami i przebili samego Stalina w bezczelności... Po tym jak najechali Polskę w 1920, pustosząc nasz kraj - byli zobowiązani zapłacić reparacje po podpisaniu tzw "pokoju Ryskiego" - jak to "ruscy" na dzisiejszy dzień. Potem podpisali tajny pakt z Hitlerem o "rozbiorze Polski" i wspólnie z nim napadali Polskę znów i "rozebrali" Potem kiedy syfilityk Hitler wydymał zbrodniarza - komunistyczna jego mać Wisarionowicza S, i napadł w czerwcu 42 również na niego - ten wydał rozkaz, że każdy czerwonoarmista wzięty do niewoli jest... zdrajcą wrogiem ludu i będzie rozstrzelany. Stąd wzięło się "bohaterstwo" Armii czerwonej, Po prostu w każdym batalionie byli tzw "politrucy" - czyli "poilitcheskije rukovadityeli" którzy mieli do pomocy "uczciwych enkawudzistów" i stali za atakującymi niemal dosłownie z "nagantem" w ręku i strzelali.... Tyle, że nie do Niemców a tych, którzy ociągali się w natarciu. Może nie - piewco "wielkodusznej armii czerwonej"?
  Potem tzw zachód uznał, że korzystniej będzie wysłać Ruskim miliony ton broni, sprzętu i żywności poprzez Lend - lease, niż śpieszyć się z przelewaniem krwi własnych żołnierzy. Azjata - Gruzin, wyczuł interes i dogadał się z "aliantami" Wasze zaopatrzenie i ewentualnie "drugi front" nasza siła żywa i to co zawojujemy w wyzwoleniu Europy - może nie? Polska jest największym przegranym 2 WŚ. Nasza armia walczyła na wszystkich frontach tej wojny. Nasi matematycy skrócili ją, przynajmniej o dwa lata (enigma) Nasza armia podziemna ZWZ i AK były fenomenem w historii wojen. AK wiązała duże siły Niemców przez cały okres wojny. AK wykradła Niemcom plany Wału Atlantyckiego (Kazimierz Leski ps Bradl w mundurze... generała Wehrmachtu. ) lub np... całą rakietę V2. i wysłała ją sobie do... Londynu. Nasi lotnicy byli asami na Brytyjskim niebie. W nagrodę za te osiągnięcia Anglicy nie pozwolili na udział WP w defiladzie zwycięstwa w Londynie.
  A kiedy przyszedł czas rozliczeń III Rzeszy - tzw reparacje wojenne od Niemców, Rosja - która na przeszło pół wieku zrobiła z Polski i krajów EU środkowej swoją kolonię, nakazała marionetkowemu rządowi PRL "zrezygnować z ubiegania się o reparacje" twierdząc, że "wypłaci Polsce sama, z tego co wynegocjuje"
  I wypłaciła - tzw "kopa w doopę"
  A tym czasem Polska wg różnych kalkulacji straciła w wyniku 2WŚ
  /cyt/
  Według ekspertyzy wykonanej na zlecenie Stowarzyszenia Ofiar Wojny, straty osób prywatnych wyniosły 537 mld marek niemieckich według kursu z 1990 r. i dotyczyły bezpośrednio 13 315 tys. osób poszkodowanych, w tym 2478 tys. osób wysiedlonych przez niemieckie władze okupacyjne. Szacunki nie obejmują zrabowanych i przewiezionych do Niemiec 139 ton złota. Według biura odszkodowań przy Radzie Ministrów zgodnie z raportem z 1947 r. straty polskie wynosiły: utrata 38% majątku narodowego, w tym w kolejnictwie - 84%, w przemyśle - 65%, w energetyce 70%, w szkolnictwie - 62%, w zakresie dóbr kultury - 43%. Łączny szacunek strat według kursu dolara z 1990 r. wynosiłby 390 mld dolarów, a według ceny złota - równowartość 585 mld dolarów. Jeszcze wyżej straty polskie oceniał prof. Czesław Łuczak, podając kwoty rzędu 2 bilionów dolarów.
  /koniec cytatu/
  I za to wszystko my Polacy jesteśmy twojej takiej Rosji - "dozgonnie wdzięczni"
  Więc "ty-z-bieszczad" Osobiście znam wielu Rosjan, są wśród nich i oszołomy (jak ty i twój Putler) - dowodzący, że "największą tragedią XX v był rozpad CCCP. ale większość z tych których znam mówi, że Polacy są dzielnym narodem, wiernym swoim ideałom i tymi którzy "rozxujachyli pidorskij komunizm" I ja lubię z nimi wypić za "przyjaźń polsko - rosyjską"
  W Bieszczadach nie piję - bo... ty tam mieszkasz i kochasz putlera...
  Napiszą ci w tzw "translicie" bo cenzura mnie nie przepuści...
  -Zamorozok ty jebuchij, bla v rot job, svolch pidorskaja"
  Z socjalistycznym pozdrowieniem
  Jerzy, Leeds UK

 • j.m.m.cart

  Oceniono 10 razy 8

  To wyzwolonych się gwałci, okrada i morduje? Odbiera niezależność na długie lata i rabuje gospodarkę na swoje mocarstwowe cele? Rozpętaliście tę wojnę wespół z Hitlerem, zdradził Was a droga do Berlina wiodła przez Polskę. Podbiliście wszystko co się dało i kazaliscie płacić niewolniczą daninę przez dziesięciolecia. Nie chrzańcie o zbawieniu i wyzoleniu bo dla nas Wy albo hitlerowskie Niemcy to był wybór między dżumą a cholerą, wy tą mniejszą zarazą byliście ale nie mówmy że to zbawienie.

 • 99venus

  Oceniono 16 razy 8

  Wyjątkowa bezczelność.
  Dzięki Zwiazkowi Radzieckiemu mielismy:
  -wspólną zNiemcami agresję Armii Czerwonej na Polskę,
  -wywózki na Syberię,
  -Katyń,
  -mordowanie AKowców i ludności cywilnej,
  -patrzenie obojetnym wzrokiem na walczącą Warszawe,
  -45 lat Polski w szcześliwości wspólnego pobytu w obozie socjalistycznym,
  -drenaż ekonomiczny kraju,
  -zastój cywilizacyny.
  Tak więc rzeczywiście mamy za co być wdzięczni.

 • szlajus

  Oceniono 12 razy 8

  Zanim Hitler napadł na Stalina, faktycznie Polski nie było, połowa jej była pod panowaniem ruskich psów.

 • alben albus

  Oceniono 10 razy 8

  Panie ambasadorze, Polska nic nie jest winna Rosji. To pański kraj jest winien w setkach miliardów ?, tak z brzegu: okres zaboru rosyjskiego, napaść na nasz kraj 1920, 1939, okupacja do 1989r, dywersja zimnowojenna I i obecnej II ( planowe celowe działania na zakłamanie nie tylko historii), kończąc na grabieżach np polskiego rządowego tupolewa, nie wspominając o ludobójstwa poczynionych przez pana rodaków). Jest pan z mentalności więcej niż bezczelny... W historii państwa panskiego kraju nigdy nie wyzwalała żadnego kraju tylko np zniewalała etc. etc. Ale rozumiem iż inaczej pan nie mógł powiedzieć bo czekałoby pana miecz Damoklesa z Kremla i to się nie zmienia przynajmniej od panowania Katarzyny Wielkiej do dziś epoki putinowskiej i o tym pan doskonale wie...

 • pedro.666

  Oceniono 12 razy 8

  "Jeszcze raz przypomni się całemu światu, kto pokonał faszyzm"

  No niestety: to komunizm pokonał faszyzm. Czyli jedni masowi mordercy pokonali tych drugich.

 • wandawasi

  Oceniono 13 razy 7

  A kto zapłaci za pracę, życie tysięcy ludzi na Sybirze? A mało zagrabiono rzeczy???

 • damiann_38

  Oceniono 15 razy 7

  Polacy wiele by dali gdyby Sowieci nie spieszyli się tak z tym wyzwalaniem Polski i poczekali, aż alianci zachodni to zrobią. A za to pożałowania godne wyzwolenie zapłaciliśmy oddając Sowietom połowę naszego przedwojennego terytorium.

 • maxthebrindle

  Oceniono 11 razy 7

  Panie ambasadorze... Pakt Ribbentropa z Mołotowem, 17 września 1939 roku, 'wymiany więźniów' na granicy stref okupowanych przez III Rzeszę i ZSRR, Katyń, zsyłki do Gułagu... I wreszcie - tak, wyzwolenie spod niemieckiej okupacji, którą zastąpiła 'sowiecka przyjaźń' z narzuconym systemem politycznym i gospodarczym, z pozbawieniem Polski suwerenności na arenie międzynarodowej... Jałta, Ziemie Odzyskane (i ograbione), rząd przywieziony z Moskwy, parodie wyborów, parodie samorządności, parodie wolności... Sadzę, że spłaciliśmy z nawiązka dług za wyzwolenie od okupanta, z którym pański kraj, ambasadorze, ramię w ramię zaczął tę wojnę... Bo wojna zaczęła się w 1939 roku, nie w 1941, jak uczą w waszych szkołach. Rozumiem, że wstydzicie się tych dwóch lat - lat współpracy z Hitlerem z nadzieją, ze go przechytrzycie. Cóż, wasz sojusznik okazał się szybszy w zdradzie... Musieliście wiec go pokonać i iść dalej na zachód, bo chcieliście Europę faszystowską zastąpić Europą sowietów. Wyzwolenie nas (by od razu zniewolić) było tylko przy okazji...

 • notremak

  Oceniono 9 razy 7

  Niby słusznie kacap mówi, tylko zapomniał, ze jego kacapska Rpssija z niemiecką Rzeszą umówiły się w sierpniu1939 roku, że Polski nie będzie.
  A ciąg dalszy, to już następstwo sławetnego sojuszu: Mołotow - Ribbentrop. Którego nie przewidział tak genialny (podobno nawet jak sam Kaczyński Jarosław) Stalin.

 • rikol

  Oceniono 13 razy 7

  Jeszcze przed wojną Stalin zamordował milion Polaków. O innych narodach mieszkających w ZSRR nie ma nawet co pisać. Byli ofiarami głównie swojego kraju.

 • klan_fan

  Oceniono 11 razy 7

  Gdy słucham takich bredni nachodzi mnie refleksja, że w Rosji inwestycja w naukę to drogie hobby.

 • animus88

  Oceniono 11 razy 7

  Przecież kmioty z czerwonej armii same wzięły zapłatę. Kradli całe wyposażenia z fabryk, trakcję kolejową, co lepsze auta, kosztowności z domów. Te kilka zegarków na ręce niejednego Wanii też było sporo warte.

 • rlnd

  Oceniono 15 razy 7

  Dług został spłacony strzałami w Katyniu. A także 50 letnią okupacją Polski.

 • onuce-precz

  Oceniono 9 razy 7

  W takim ukladzie nie byloby tez rosji i rosjan.
  A moze inaczej, bez zsrr nie byloby drugiej wojny światowej!?

 • fox.foksinski

  Oceniono 9 razy 7

  Gdyby nie Rosja, Wojna moze potrwalaby 2 lata dluzej i pewnie zgineli by wiecej Polakow ale nnie bylo by 40 lat komuny wiec nie p...l

 • led47

  Oceniono 11 razy 7

  Dobra dobra panie ambasadorze. Grabiliscie nas od czasow rozbiorówu . Tylko glupocie owczesnych Polakow zawdzieczacie to, ze istniejecie po opanowaniu przez nich Kremla...

 • krissydney

  Oceniono 7 razy 7

  Tu sie trzeba śmiać , na wschodzie żyja w swoim świecie, Kim kilka lat temu przekonał naród że sa mistrzami świata w piłkę

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 7 razy 7

  Nie. Stalin w gruncie rzeczy lubił Hitlera, ale gdy ten wbił mu noż w plecy wściekł się i, jak to Stalin, musiał zwyciężyć za wszelka cenę. Taka jest prawda.

 • ukos

  Oceniono 12 razy 6

  Polski nie trzeba byłoby wyzwalać, gdyby nie zbrodniczy spisek dwóch plugawych imperiów niewolniczych - IV Rzeszy i CCCP.

 • alberts

  Oceniono 10 razy 6

  Gdybyście panie ambasadorze nie napadli we wrześniu na Polskę i nie pomagali Niemcom do 1941 roku, to może nie musielibyście nas wyzwalać.

 • pandzik

  Oceniono 6 razy 6

  Zapomniał dodać ten dureń że ruscy parli na zachód bez względu na koszta, po to aby zagrabić jak najwoecej Europy.

  Podziękowali byśmy gdyby wrócili się z Berlina nie zostawiając wojska u nas

 • friendi.pl

  Oceniono 6 razy 6

  Gdyby nie te durne Szwaby i nie wojna, komunizm padłby zaraz po smierci Stalina , bo byłby tylko w Rosji. Pękliby jak bańka mydlana. To Hitler zbrodniarz wyjatkowy przedłużył zycie komunizmowi o 50 lat , kosztem całej Europy Wschodniej. Tak szli "wpieriod" , bo chodziło o rozszerzenie strefy rosyjskich wpływów. Dokąd zajdziesz to twoje. Inna rzecz ,ze zachód też mógł się bardziej pospieszyć!!!!

 • fotd

  Oceniono 10 razy 6

  Nic wam nie zawdzięczamy, chyba, że wymordowanie elity naszego narodu, a następnie wieloletnie zniewolenie. Czasy się zmieniły i takie głodne kawałki możesz, kacapie, pociskać gdzie indziej.

 • jac_l_w

  Oceniono 8 razy 6

  Czy bez wkładu ZSRR wojnę wygraliby Niemcy? Potencjały obu stron wskazują, że nie. Czy bez pomocy ZSRR Hitler rozpętałby wojnę? To też nie jest pewne. Pewne jest za to, że Armia Czerwona Polski nie wyzwoliła, a zdobyła i narzuciła, tak jak innym krajom, swój chory i zbrodniczy system, który po 45 latach zakończył żywot spektakularnym bankructwem.

  Do tego warto pamiętać, ze wyzwoliciele nie gwałcą, nie mordują i nie rabują wyzwalanych, a także nie grożą im inwazją swojej armii w razie, gdyby ci chcieli sami decydować o swoim państwie. Dlatego prawdziwi wyzwoliciele cieszą się dozgonna wdzięcznością wyzwolonych, a zdobywcy niekoniecznie.

 • mazzini890

  Oceniono 8 razy 6

  A wy Ordzie ambasadorze. Bez niej bylibyście kijowską albo włodzimierską wioską. I jak się Mongolii po 1930 odpłaciliście? I Niemcom za Lenina.

 • miastomakow

  Oceniono 12 razy 6

  "W „Krótkiej Encyklopedii USA” można znaleźć informację, że USA dostarczyły ZSRR w latach 1941 - 1945 : 15.000 samolotów, 700.000 samochodów ciężarowych, 51.000 samochodów terenowych, 7.000 czołgów, 35.000 motocykli, 27 okrętów wojennych, 2.000 radarów. A także znaczne ilości surowców, lekkiego uzbrojenia, odzieży i żywności.
  Jednak nie są to dane ścisłe, bowiem np. USA wysłało 15.231 samolotów, z których dotarło do ZSRS 14.320. Natomiast Wielka Brytania wysłała jako pomoc dla sowieckiej armii 4.424 samoloty. Jeden z sowieckich asów myśliwskich i późniejszy marszałek lotnictwa — Aleksander Pokryszkin, uzyskał na amerykańskim myśliwcu P-39 Airacobra 48 zwycięstw. Większość amerykańskich samolotów, bo 8.000 była dostarczona do ZSRS drogą powietrzną na trasie Alaska — Syberia…
  Amerykańska pomoc dla ZSRS w latach 1941–1945 wyniosła łącznie 11,3 miliarda dolarów, co w dolarach z 2008 roku wyniosłoby około 168 miliardów. Łącznie USA wysłało 18 milionów ton materiałów, z czego 49 procent dostarczono przez port w Władywostoku. Na przykład, w latach 1942–1945 Sowieci wyprodukowali tylko 92 lokomotywy i 2.635 wagonów, natomiast w ramach pomocy otrzymali 1966 lokomotyw i 11.075 wagonów — a więc pomoc wynosiła 81.6 i 80.7 procenta. O znaczeniu pomocy w ramach Lend-Lease pisze Jason Long, podają jeszcze inne przykłady oraz wielkości dostaw surowców przez aliantów."
  Panie ambasadorze "ROSJA MA WOBEC USA I WIELKIEJ BRYTANII NIESPŁACONY DŁUG"!!!!

 • i.l

  Oceniono 12 razy 6

  Na to zwycięstwo Polacy pracowali na Kołymie rąbiąc lasy., panie ambasadorze. Trzeba było chodzić na lekcje historii, a nie zebrania Komsomołu.

 • rascal76

  Oceniono 5 razy 5

  Lepiej Kubackiemu dać sto tysi niż pojechać z ambasadorem. Żałosny premier. I tyle w temacie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 5

  Trump ustanowił Dzień Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz.
  Ładny dokument w ramce mówi o drugiej wojnie, wymienił chyba paręnaście razy jeden kraj, amerykańskich żołnierzy i... innych sojuszników.

 • mazzini890

  Oceniono 9 razy 5

  A więc Rosja powinna być wdzięczna Ordzie. "Rosyjski profesor: Rosja jest następcą Złotej Ordy
  8

  „Jesteśmy następcami Złotej Ordy. Tak jest, w wielu zagadnieniach współczesna Rosja – moskiewska, później petersburska, sowiecka i dzisiejsza − jest też następcą Złotej Ordy.

  Chodzi o to, że w ciągu dwu i pół wieku, będąc pod Mongołami, książęta rosyjscy, przyjeżdżając do Saraju, gdy istniała już Złota Orda, czyli zachodnia część imperium mongolskiego, spotykali się z jakimś absolutnie niezwykłym rodzajem władzy, którego wcześniej nie widzieli ani w Europie, ani u siebie, na Rusi. Mongolski rodzaj władzy polegał na tym, że jeden człowiek stanowi wszystko, a reszta – nic.

  Władza mongolska w całości odrzuca jakąkolwiek umowę, wszelką konwencję, współpracę i zgodę między dwoma podmiotami. Władza mongolska jest wyłącznie władzą przemocy i Rosjanie to przejmują. Rosyjscy carowie, rosyjscy wielcy książęta stopniowo przejmują tę kulturę władzy, a właściwie ten rodzaj władzy, te stosunki polityczne.

  I staje się to coraz silniejsze nawet później, w czasach nam bliskich. W owych cywilizowanych i pięknych czasach cesarz Paweł I, syn Katarzyny, pewnego razu podczas rozmowy z francuskim ambasadorem rzekł do niego: „W Rosji tylko ten jest czegoś wart, z kim ja rozmawiam i dopóki z nim rozmawiam”. I to jest bardzo precyzyjne sformułowanie władzy rosyjskiej.

  Wspaniały filozof Grigorij Fiedotow, który żył i umarł na emigracji, po rewolucji, komentując koniec pajacyk.pl mongolsko-tatarskiego, powiedział: „Chańska stawka została przeniesiona do Kremla”. Czyli chan przeniósł się do Kremla, Moskwa nabrała cech tatarskich i mongolskich, a więc rosyjski cesarz, wielki książę rosyjski – to chan”.

  Jurij Piwowarow

  Członek Rosyjskiej Akademii Nauk, historyk, doktor habilitowany nauk politycznych "
  Gdzie ta wdzięczność dla Mongolii?

 • zpon

  Oceniono 11 razy 5

  Temu panu już dziękujemy.
  Należy uznać go za persona non grata w Polsce.

 • slimslider

  Oceniono 9 razy 5

  Czyżby inteligentny Ambasador Federacji Rosyjskiej zapomniał o ruskim długu wobec Polski za trzy zabory i 150-cio letnią okupację oraz miliony wygłodzonych, zamęczonych i zamordowanych naszych rodaków w ruskich łagrach i Katyniu.
  "Polska istnieje dzisiaj dzięki zwycięstwu Związku Sowieckiego w II wojnie światowej" - historycznie życzliwa proklamacja z grubej rury, o tak na chłopski rozum...
  Szanowny Ambasadorze Federacji Rosyjskiej; Polska istnieje dzisiaj i zawsze będzie istniała, wbrew wszystkim tragicznym w skutkach patologiom wschodniego "sąsiedztwa", przede wszystkim dzięki naszemu dziedzictwu i kulturze obywatelskiej, której Rosja nadal może tylko pozazdrościć.

 • kasle

  Oceniono 5 razy 5

  To charakterystyczna dla sowjetow przewrotna i prostacka argumentacja, latwo obalajaca glupawa polityke historyczna ala PIS. Polski nie bylo, gdyz Niemcy i Sowjeci wspolnie ja zajeli.
  Nie wiadomo, jak potoczylaby sie wojna, gdyby ZSRR nie zajal ponad polowy Polski, pozbawiajac ja glebi strategicznej, pozwalajacej jej uzyskanie czasu na przetrwanie a aliantom na pomoc.
  Ten gosc nie uwzglednia tez bardzo korzystnej dla ZSRR postawy RP rezygnujacej z taktycznego sojuszu z Hitlerem (kosztem utraty Gdanska i korytarza) i wspoludzialu w napadzie na Sowjetow, ktory wtedy mogloby sie zakonczyc ich sromotna kleska.
  W tym kontekscie widac szczegolnie nikczemnosc Stalina, napadajacego na kraj napadnietego przez innego bandyte, ktoremu swoja postawa wyswiadczyl przysluge.
  Tej szlachetnej postawie RP ZSRR zawdzieczala czas i mozliwosc organizacji skutecznej obrony.
  Jednakowoz colosciowy bilans win i moralnych roszczen w sekwencji faktow i zaniechan obu stron w okresie 1939-1945 na pewno nie przemawia na rzecz ZSRR, tym bardziej ze Polacy, w przeciwienstwie do Rosjan walczyli na wszystkich frontach, walnie przyczyniajac sie do pokonania 3.Rzeszy. Sam Katyn i mordercze deportacje wolaja wrecz o pomste do nieba.
  Ten prostacki tok myslenia ambasadora uwlacza elementarnemu poczuciu etyki i moralnosci.
  Na czym to obligujace do rzekomej wdziecznosci wyzwolenie polegalo, doswiadczalismy do 1989 roku. Zaplata zostala wiec uiszczona, z nawiazka, choc tak naprawde nikt nie mial z niej wiekszych korzysci, bo tak glupi byl system, w ktorym i przez ktory byla uiszczana.

 • american_boy

  Oceniono 11 razy 5

  Ale wali onucami, tyle ruskich trolli to się dawno nie zjechało :D

 • westgreg

  Oceniono 7 razy 5

  IMHO, takie zdecydowane rozbrajanie sowieckiej narracji o IIWŚ to małostkowość poziomu dzieciaków z piaskownicy. Zwycięstwo nad socjalizmem narodowym (ze względu na pragmatykę propagandową przemianowanym przez sowietów na faszyzm) to jedna z sowieckich legend założycielskich i wiadomo, że tak łatwo nie odpuszczą, bo to przynosi korzyści wewnętrzne sprawującym obecnie władzę w Federacji Rosyjskiej, a prawda ma tu znaczenie trzeciorzędne. Wydaje mi się, że z Rosjanami należałoby nieco inaczej rozmawiać.

 • kurna.poznan

  Oceniono 7 razy 5

  tę wdzięczność po stokroć wyrazili wam komuniści, kiedy oddali wam Polskę na 45 lat pod waszą okupację. Teraz to raczej wy macie wobec nas dług, nie tylko wdzięczności.

 • mir-4

  Oceniono 9 razy 5

  usunąć to bydle z Polski, nie mam złudzeń przyjedzie następny ale robić to do skutku

 • Ernie Rabudagi

  Oceniono 9 razy 5

  Mimo 123 lat pierwszej a potem 45 lat drugiej rosyjskiej okupacji Polska ma się dobrze więc nie przeceniaj swoich kacapskich możliwości!

 • frank1961

  Oceniono 13 razy 5

  Niepotrzebna ta awantura z Ruskimi, nic dobrego z tego nie wyniknie. Polacy mają swoją rację a Ruscy swoją i tak nigdy się nie dogadają...

 • louis_von_cypher

  Oceniono 6 razy 4

  gdyby nie dostawy z zachodu, wschodni motloch nie rozlałby się po Europie.

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 4

  Tak przy okazji, to żadnej "wielkiej wojny ojczyźnianej" nie było. Był tylko łomot od Niemców i skomlenie o amerykańskie paczki żywnościowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX