Ambasador Rosji w Oświęcimiu: Polska ma wobec nas niespłacony dług

- Polska istnieje dzisiaj dzięki zwycięstwu Związku Sowieckiego w II wojnie światowej. Jeśli nie doszłoby do tego zwycięstwa, Polski ani Polaków na tej ziemi by nie było - mówił w rozmowie z dziennikarzami ambasador Rosji Siergiej Andriejew, cytowany przez agencję RIA Novosti. Andriejew bierze udział w poniedziałkowej uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W Oświęcimiu odbywają się w poniedziałek główne uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Bierze w nich udział około 200 byłych więźniów, ponad 50 delegacji państwowych, na których czele staną prezydenci, premierzy i koronowane głowy.

Rosję reprezentuje ambasador tego kraju w Polsce Siergiej Andriejew. W rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że "Polska istnieje dzisiaj dzięki zwycięstwu Związku Sowieckiego w II wojnie światowej".

- Jeśli nie doszłoby do tego zwycięstwa, Polski ani Polaków na tej ziemi by nie było. Wiadomo, jaki los przewidziały dla tego kraju i jego narodu władze III Rzeszy - mówił Andriejew, cytowany przez agencję RIA Novosti.

>>> Andrzej Duda nie pojechał do Jerozolimy. Andrzej Rozenek i Jan Kanthak komentują

Zobacz wideo

Ambasador Rosji: Polska ma wobec nas niespłacony dług

Andriejew nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild" stwierdził, że Rosja powinna zapłacić Polsce reparacje wojenne.

- Jeśli mówimy o długach, Polska ma niespłacony dług wobec Rosji i innych krajów byłego Związku Sowieckiego - powiedział ambasador Rosji.

- Zbliża się 75. rocznica zwycięstwa Sowietów w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Jeszcze raz przypomni się całemu światu, kto pokonał faszyzm, kto dokonał znaczącego wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem, kto brał aktywny udział w kształtowaniu powojennego systemu stosunków międzynarodowych - dodał.

Więcej o: