Ambasador Rosji w Oświęcimiu: Polska ma wobec nas niespłacony dług

- Polska istnieje dzisiaj dzięki zwycięstwu Związku Sowieckiego w II wojnie światowej. Jeśli nie doszłoby do tego zwycięstwa, Polski ani Polaków na tej ziemi by nie było - mówił w rozmowie z dziennikarzami ambasador Rosji Siergiej Andriejew, cytowany przez agencję RIA Novosti. Andriejew bierze udział w poniedziałkowej uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W Oświęcimiu odbywają się w poniedziałek główne uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Bierze w nich udział około 200 byłych więźniów, ponad 50 delegacji państwowych, na których czele staną prezydenci, premierzy i koronowane głowy.

Rosję reprezentuje ambasador tego kraju w Polsce Siergiej Andriejew. W rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że "Polska istnieje dzisiaj dzięki zwycięstwu Związku Sowieckiego w II wojnie światowej".

- Jeśli nie doszłoby do tego zwycięstwa, Polski ani Polaków na tej ziemi by nie było. Wiadomo, jaki los przewidziały dla tego kraju i jego narodu władze III Rzeszy - mówił Andriejew, cytowany przez agencję RIA Novosti.

>>> Andrzej Duda nie pojechał do Jerozolimy. Andrzej Rozenek i Jan Kanthak komentują

Zobacz wideo

Ambasador Rosji: Polska ma wobec nas niespłacony dług

Andriejew nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild" stwierdził, że Rosja powinna zapłacić Polsce reparacje wojenne.

- Jeśli mówimy o długach, Polska ma niespłacony dług wobec Rosji i innych krajów byłego Związku Sowieckiego - powiedział ambasador Rosji.

- Zbliża się 75. rocznica zwycięstwa Sowietów w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Jeszcze raz przypomni się całemu światu, kto pokonał faszyzm, kto dokonał znaczącego wkładu w zwycięstwo nad faszyzmem, kto brał aktywny udział w kształtowaniu powojennego systemu stosunków międzynarodowych - dodał.

Więcej o:
Komentarze (985)
Ambasador Rosji w Oświęcimiu: Polska ma wobec nas niespłacony dług
Zaloguj się
 • pamejudd

  Oceniono 192 razy 132

  Ten "niespłacony dług" widać do dzisiaj w poziomie polskiego rozwoju gospodarczego który poszybował dopiero wtedy, gdy "wyzwoliciele" wycofali się do swojej nory.

 • chemik1976

  Oceniono 96 razy 76

  Widzę tu pewną niekonsekwencję Rosjan.
  Pierwsze oskarżają Polaków o nazizm i współpracę z III Rzeszą... a potem mówią, że III Rzesza była na drodze do zniszczenia Polski i Polaków.

  Może Rosjanie splacą kiedyś swój dług okupowania połowy Europy ???

 • ja5569

  Oceniono 58 razy 48

  A gdyby Hitler nie zaatakowal ZSSR w 1941? Moze do dzis dnia istnialby i ZSRR i III Rzesza, z granica w pol drogi miedzy Warszawa a Bialymstokiem, a Polski by nie bylo. Wiec jakby ktos sie uparl, to moglby powiedziec, ze Polska istnieje dzieki Adolfowi. Mozliwosci karkolomnego gdybania "co by bylo gdyby..." jest bez liku.

 • true_lysander

  Oceniono 74 razy 48

  50lat niewolnictwa. Tylko tyle wam zawdzięczamy. Plus biedy z której do dzisiaj się wygrzebujemy.

 • say69mat

  Oceniono 66 razy 46

  @gazeta.pl:
  Ambasador Rosji w Oświęcimiu: Polska ma wobec nas niespłacony dług

  say69mat:
  Mam rozumieć, że nasz Drogi Ambasador Federacji Rosyjskiej ma na myśli 47 letni okres stacjonowania naszych sił zbrojnych na terytorium ZSRR???

 • lobuz5

  Oceniono 57 razy 45

  Trzaba bylo nas nie napadac 17 wrzesnia a bysmy sobie poradzili. To jak w kawale o dwoch skinach, ktorzy uratowali zycie staruszce. Przestali ja kopac.
  A poza tym, zeby nie pomoc sprzetowa USA to ruscy mogliby walczyc ale tylko w partyzantce.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 47 razy 43

  Ponad pół wieku drenażu gospodarczego nie załatwiło sprawy, towarzyszu Andriejew?

 • jaleros

  Oceniono 58 razy 42

  Patton miał jednak rację. Trzeba było kacapów przegnać za Ural.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX