Uchwała Sądu Najwyższego. Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów, na których Sąd Najwyższy oparł uchwałę trzech izb z ubiegłego tygodnia.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenta, Andrzej Duda chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania karnego. To na nie w czwartek powołały się trzy izby Sądu Najwyższego przy podejmowaniu uchwały ws. zasiadania w składach sędziowskich osób rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.

Wniosek Andrzeja Dudy do TK ws. uchwały Sądu Najwyższego

Prezydent chce też, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z konstytucją przepis ustawy o Sądzie Najwyższym, na którym Małgorzata Gersdorf powołała się, gdy zwróciła się z pytaniami do trzech izb SN. To właśnie pytanie pierwszej prezes Sądu Najwyższego doprowadziło do podjęcia uchwały.

W piątek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów, na podstawie których przyjęto uchwałę SN skierował premier Mateusz Morawiecki.

>>> Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi" i "wasi" 

Zobacz wideo

Uchwała Sądu Najwyższego

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy uznał, że obsada sądu będzie "nienależyta", jeśli w składzie znajduje się osoba wyłoniona przez obecną Krajową Radę Sądownictwa. Zaznaczono, że uchwała nie działa wstecz. Sędziowie uznali też, że orzeczenia Izby Dyscyplinarnej są wadliwe, a sędziowie wchodzący w jej skład nie powinni dalej orzekać. Co do sędziów sądów wojskowych i powszechnych wybranych przez nową KRS, ważne są wszystkie orzeczenia wydane przed dniem podjęcia uchwały Sądu Najwyższego.

Ministerstwo Sprawiedliwości w stanowisku wydanym wkrótce po podjęciu uchwały przez SN podkreśliło, że z mocy prawa jest ona nieważna i nie wywołuje skutków prawnych, gdyż została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Więcej o: