Sondaż: Kto najlepszym polskim europosłem? Mamy wyniki

Jacek Gądek
Wyborcy, którzy głosowali w ostatnich wyborach europejskich, wskazują najlepszych polskich europosłów. W badaniu Indicatora, których wyniki przekazała nam pracownia, wygrywa Jerzy Buzek. Za nim są Beata Szydło, Patryk Jaki i Robert Biedroń.

Każdy badany mógł wskazać tylko jedno nazwisko europosła. 13 proc. osób wybrało Jerzego Buzka. Jest on wieloletnim posłem do Parlamentu Europejskiego, zasiada w nim od 2004 r. Był też przewodniczącym PE - było to najwyższe stanowisko w Unii Europejskiej, które zajmował Polak, aż do momentu objęcia przez Donalda Tuska w 2014 r. fotela przewodniczącego Rady Europejskiej. W ostatnich wyborach europejskich uzyskał 421 tys. - był to drugi najwyższy wynik w Polsce. Był kandydatem Platformy Obywatelskiej na listach Koalicji Europejskiej.

11,5 proc. badanych wskazało na byłą premier Beatę Szydło. Szydło jest rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę głosów zdobytych w wyborach: zagłosowało na nią 525 tys. osób.

W maju 2019 r. Szydło jako liderka listy Prawa i Sprawiedliwości i Patryk Jaki - jako "trójka" - startowali z tego samego okręgu - Małopolska i Świętokrzyski. Wówczas Jaki uzyskał 258 tys. W sondażu na najlepszego europosła Jaki jest na trzecim miejscu z paroma głowami mniej - wskazało go 11,3 proc. osób.

Tuż za podium uplasował się Robert Biedroń z Wiosny - 9,6 proc. wymieniło jego nazwisko jako najlepszego posła do PE. Pierwszą dziesiątkę dopełniają: Bartosz Arłukowicz, Leszek Miller, Marek Belka, Zdzisław Krasnodębski, Joachim Brudziński i Ryszard Legutko.

Sondaż wykonało Centrum Badań Marketingowych Indicator metodą CAWI (ankieta online na panelu internetowym). Pomiaru dokonano w dniach 17-21 stycznia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1004 wyborców, którzy deklarowali głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. Każdy z badanych mógł wskazać tylko jednego europosła.

Sondaż: najlepsi polscy europosłowieSondaż: najlepsi polscy europosłowie Gazeta.pl

Więcej o: