Sondaż: Kto najlepszym polskim europosłem? Mamy wyniki

Jacek Gądek
Wyborcy, którzy głosowali w ostatnich wyborach europejskich, wskazują najlepszych polskich europosłów. W badaniu Indicatora, których wyniki przekazała nam pracownia, wygrywa Jerzy Buzek. Za nim są Beata Szydło, Patryk Jaki i Robert Biedroń.

Każdy badany mógł wskazać tylko jedno nazwisko europosła. 13 proc. osób wybrało Jerzego Buzka. Jest on wieloletnim posłem do Parlamentu Europejskiego, zasiada w nim od 2004 r. Był też przewodniczącym PE - było to najwyższe stanowisko w Unii Europejskiej, które zajmował Polak, aż do momentu objęcia przez Donalda Tuska w 2014 r. fotela przewodniczącego Rady Europejskiej. W ostatnich wyborach europejskich uzyskał 421 tys. - był to drugi najwyższy wynik w Polsce. Był kandydatem Platformy Obywatelskiej na listach Koalicji Europejskiej.

11,5 proc. badanych wskazało na byłą premier Beatę Szydło. Szydło jest rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę głosów zdobytych w wyborach: zagłosowało na nią 525 tys. osób.

W maju 2019 r. Szydło jako liderka listy Prawa i Sprawiedliwości i Patryk Jaki - jako "trójka" - startowali z tego samego okręgu - Małopolska i Świętokrzyski. Wówczas Jaki uzyskał 258 tys. W sondażu na najlepszego europosła Jaki jest na trzecim miejscu z paroma głowami mniej - wskazało go 11,3 proc. osób.

Tuż za podium uplasował się Robert Biedroń z Wiosny - 9,6 proc. wymieniło jego nazwisko jako najlepszego posła do PE. Pierwszą dziesiątkę dopełniają: Bartosz Arłukowicz, Leszek Miller, Marek Belka, Zdzisław Krasnodębski, Joachim Brudziński i Ryszard Legutko.

Sondaż wykonało Centrum Badań Marketingowych Indicator metodą CAWI (ankieta online na panelu internetowym). Pomiaru dokonano w dniach 17-21 stycznia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1004 wyborców, którzy deklarowali głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. Każdy z badanych mógł wskazać tylko jednego europosła.

Sondaż: najlepsi polscy europosłowieSondaż: najlepsi polscy europosłowie Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (188)
Sondaż: Kto najlepszym polskim europosłem? Wygrywa Buzek. Dalej są Szydło, Jaki i Biedroń
Zaloguj się
 • fury11

  Oceniono 71 razy 59

  Bardzo śmieszne. Posłowie PiS są izolowani ich wystąpienia budzą smiech i pogardę. Co to za reprezentant narodu z ktorym nikt nie chce rozmawiać.

 • wolverine_14

  Oceniono 71 razy 57

  Badanie nic nie warte. Wygrały osoby rozpoznawalne, a nie te którze są najlepszymi europosłami (o których działalności zresztą 99% obywateli nie ma większego pojęcia).

  Na dwóch pierwszych miejscach, dwójka fatalnych, byłych premierów.
  Na kolejnych dwóch parka narcyzów.

 • krynolinka

  Oceniono 55 razy 43

  Sóweren ma poczucie humoru. Szydło czy Jaki potrafią tylko przecież mordę rozedrzeć. Chamy na salonach.

 • jxl82

  Oceniono 41 razy 37

  Ciekawe co odpowiedziałby Suweren, gdyby zapytać go o szczegóły "osiągnięć " Szydła i Jakiego.

 • jerz1444

  Oceniono 36 razy 32

  Powiatowa i Bylejaki wśród najlepszych europolsłów to jakiś żart. Albo suweren głosujący na pis naprawdę nie ogarnia.

 • ziggybam

  Oceniono 26 razy 22

  Co zrobiła Szydło i Jaki oprócz pyskówek i pokazania polskiego bucostwa? Coś załatwili?
  Polscy to jednak banda ciemniaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX