Tusk o zmianach PiS w sądownictwie: Tak naprawdę gdzieś na horyzoncie widać koniec tej władzy

- Tak naprawdę gdzieś na horyzoncie widać koniec tej władzy i być może dlatego ona szuka coraz bardziej radykalnych środków - powiedział Donald Tusk w Gdańsku. Szef Europejskiej Partii Ludowej skomentował wprowadzenie przez PiS tzw. ustawy kagańcowej, która zakłada m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną dla "niepokornych" sędziów.

Były przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej brał udział w głosowaniu na nowego szefa Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z dziennikarzami, m.in. TVN24 w Gdańsku odniósł się do ostatnich zmian, które PiS wprowadził w wymiarze sprawiedliwości, a szczególnie w sądach.      

- Wszystko jest tak naprawdę jasne. Tu nie ma potrzeby bawić się w jakieś zawiłe interpretacje czy analizy, ponieważ zarówno zdrowy rozsądek, wszystkie możliwe autorytety, instytucje międzynarodowe i te kompetentne instytucje u nas w kraju, wszyscy mówią, że tu dokonuje się autentyczny i bardzo groźny w skutkach zamach na te zupełnie podstawowe reguły gry, zasady i wartości, z których niezależność wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim niezależność sądów jest jednym z najważniejszych - przekonywał Donald Tusk i dodał:

Nie ma demokracji bez sądów niezależnych od władzy politycznej.

Zdaniem byłego premiera choć w sprawie zamachu PiS na praworządność w Polsce wszystko zostało już powiedziane, to nie na wszystkich to robi wrażenie.

Tusk: Zagrożeniem dla ludzi jest władza, która chce podporządkować wszystko

- Wydaje się, że bardzo wielu naszych rodaków ciągle potrzebuje jeszcze czasu, żeby zrozumieć jak poważnym zagrożeniem dla nich samych jest władza, która chce podporządkować wszystko, łącznie z niezależnymi sądami - podkreślił polityk.

Donald Tusk zapytany o to, co można z robić w sytuacji, kiedy PiS w walce sędziami i sądami nie cofa się przed niczym, przypomniał przykład protestów z Rumunii.

- Obserwowałem, co się dzieje w państwach europejskich, w których władza chce zrobić taki zamach na sądownictwo. I tylko tam, gdzie ludzie się organizowali, bardzo twardo wywierali presję na władzę, udawało się ten proces zatrzymać. Tak było na przykład w Rumunii - przypomniał.

Największym marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest wyjście Polski z Unii

Byłe premier komentując wezwanie do MSZ przedstawiciela Komisji Europejskiej powiedział, że jego zdaniem największym marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest wyjście Polski z Unii. 

- Prezes PiS psychicznie i emocjonalnie jest gotowy do przeprowadzenia wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Szczerze? Co do tego, że jest to jego marzenie - nie mam wątpliwości - powiedział Tusk w Gdańsku.

Ustawa kagańcowa

Nowelizacja ustawy projektu Prawa i Sprawiedliwości nazywana ustawą kagańcową, zakłada zmiany dotyczące sposobów dyscyplinowania sędziów. W nowelizacji zapisano m.in. że podważanie statusu innych sędziów, w tym tych wskazanych przez nową KRS, będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym. Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy lub usunięcie z zawodu.

Ustawa, którą w całości odrzucił Senat, został przegłosowana większością 234 głosów. Oznacza to, że nowelizacja czeka już tylko na podpis Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo
Więcej o: