Tusk o zmianach PiS w sądownictwie: Tak naprawdę gdzieś na horyzoncie widać koniec tej władzy

- Tak naprawdę gdzieś na horyzoncie widać koniec tej władzy i być może dlatego ona szuka coraz bardziej radykalnych środków - powiedział Donald Tusk w Gdańsku. Szef Europejskiej Partii Ludowej skomentował wprowadzenie przez PiS tzw. ustawy kagańcowej, która zakłada m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną dla "niepokornych" sędziów.

Były przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej brał udział w głosowaniu na nowego szefa Platformy Obywatelskiej. W rozmowie z dziennikarzami, m.in. TVN24 w Gdańsku odniósł się do ostatnich zmian, które PiS wprowadził w wymiarze sprawiedliwości, a szczególnie w sądach.      

- Wszystko jest tak naprawdę jasne. Tu nie ma potrzeby bawić się w jakieś zawiłe interpretacje czy analizy, ponieważ zarówno zdrowy rozsądek, wszystkie możliwe autorytety, instytucje międzynarodowe i te kompetentne instytucje u nas w kraju, wszyscy mówią, że tu dokonuje się autentyczny i bardzo groźny w skutkach zamach na te zupełnie podstawowe reguły gry, zasady i wartości, z których niezależność wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim niezależność sądów jest jednym z najważniejszych - przekonywał Donald Tusk i dodał:

Nie ma demokracji bez sądów niezależnych od władzy politycznej.

Zdaniem byłego premiera choć w sprawie zamachu PiS na praworządność w Polsce wszystko zostało już powiedziane, to nie na wszystkich to robi wrażenie.

Tusk: Zagrożeniem dla ludzi jest władza, która chce podporządkować wszystko

- Wydaje się, że bardzo wielu naszych rodaków ciągle potrzebuje jeszcze czasu, żeby zrozumieć jak poważnym zagrożeniem dla nich samych jest władza, która chce podporządkować wszystko, łącznie z niezależnymi sądami - podkreślił polityk.

Donald Tusk zapytany o to, co można z robić w sytuacji, kiedy PiS w walce sędziami i sądami nie cofa się przed niczym, przypomniał przykład protestów z Rumunii.

- Obserwowałem, co się dzieje w państwach europejskich, w których władza chce zrobić taki zamach na sądownictwo. I tylko tam, gdzie ludzie się organizowali, bardzo twardo wywierali presję na władzę, udawało się ten proces zatrzymać. Tak było na przykład w Rumunii - przypomniał.

Największym marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest wyjście Polski z Unii

Byłe premier komentując wezwanie do MSZ przedstawiciela Komisji Europejskiej powiedział, że jego zdaniem największym marzeniem Jarosława Kaczyńskiego jest wyjście Polski z Unii. 

- Prezes PiS psychicznie i emocjonalnie jest gotowy do przeprowadzenia wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Szczerze? Co do tego, że jest to jego marzenie - nie mam wątpliwości - powiedział Tusk w Gdańsku.

Ustawa kagańcowa

Nowelizacja ustawy projektu Prawa i Sprawiedliwości nazywana ustawą kagańcową, zakłada zmiany dotyczące sposobów dyscyplinowania sędziów. W nowelizacji zapisano m.in. że podważanie statusu innych sędziów, w tym tych wskazanych przez nową KRS, będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym. Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy lub usunięcie z zawodu.

Ustawa, którą w całości odrzucił Senat, został przegłosowana większością 234 głosów. Oznacza to, że nowelizacja czeka już tylko na podpis Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (337)
Donald Tusk o zmianach PiS w sądownictwie: Tak naprawdę gdzieś na horyzoncie widać koniec tej władzy
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 80 razy 60

  Oby tylko kaczor pożył jeszcze parę lat żeby zdążył odsiedzieć wyrok za niszczenie Polski, który go nieuchronnie czeka po upadku pislamu.

 • myciel66

  Oceniono 51 razy 41

  "Tak naprawdę, gdzieś na horyzoncie widać koniec tej władzy". I to nie jest odległy horyzont. Czują to i stąd paniczne podrygi. Wiedzą, że flekowani sędziowie nie będą mieli litości w rozliczeniu tego puczu. PiS powinno się zdelegalizować. Podnieśli rękę na demokrację. Pełzający zamach stanu od czterech lat. Teraz jest tego kulminacja, ale puczyści nie mają już amunicji do korumpowania Suwerena oraz spadła maska "dobrej zmiany" i ukazała się przestępcza gęba.

 • czarna_zoska

  Oceniono 47 razy 37

  Reportaz o Kaminskim i Wasiku to esencja Piss Mafii. Ci ludzie powinni otrzymac wieloletnie wyroki.

 • jezierskiadam

  Oceniono 54 razy 28

  Kaczyński przez kilkanaście lat (od 2005 roku) konsekwentnie prowadził kampanię nienawiści do politycznych konkurentów.

  Efekt? - Wyborcy PiS są na wojnie.

  Brak reakcji na nieetyczne postępowanie prezesa i jego przydupasów, świadczy, że wyborcy PiS wszystkich posiadających inne poglądy, traktują jak wrogów.

  Wojna zmienia aksjologię.

  Prowadzący wojnę wybaczają swoim żołnierzom czyny naganne. Kradzieże nazywają konfiskatami, albo zdobywaniem łupów i nowych przestrzeni. Mordercy okaleczający wrogów zostają bohaterami wojennymi.

  Podczas bitwy nie zmienia się dowódców. - Dlatego każdą zbrodnię wybaczą Ziobrze, Kamińskiemu, Kaczyńskiemu i Morawieckiemu.

  Atmosferę wojenną podgrzewa polski episkopat błogosławiący oddziały hejterów wyruszające do walki z imigrantami i LGBT.

  Polscy biskupi szczują. Naśladują postępowanie biskupów hiszpańskich przed wybuchem wojny domowej w 1936 roku. Historia niczego ich nie nauczyła..

  Adam Jezierski

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 51 razy 27

  tylko po drodze jeszcze bedzie krwawa walka z pislamskimi bandytami.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 26 razy 22

  Tylu pisowskich bezmózgowców tui nie spotkałam. Nie rozumieją i nic nie wiedzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX