Przedstawiciel KE po wizycie w MSZ: Komisja nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów

- Komisja Europejska nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów - powiedział Marek Prawda. Przedstawiciel KE w Polsce został wezwany do MSZ w związku ze słowami rzecznika Christiana Wiganda, który powiedział, że nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda przyjechał na wezwanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sprawa ma związek ze słowami rzecznika Komisji Christiana Wiganda, który powiedział, że Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

W piątek o wezwaniu poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zaznaczył, że jest ono związane z "niedopuszczalną wypowiedzią".

Po spotkaniu Marek Prawda powiedział, że przyjął do wiadomości stanowisko Polski i przekaże je Komisji Europejskiej.

KE jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów

- podkreślił. Poinformował również, że podczas spotkania omawiana była wizyta Very Jourovej w Polsce, która ma się odbyć we wtorek.

"Władze są gotowe do dialogu"

Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwania stawiane są wobec Polski, a jakie KE stosuje wobec samej siebie

- poinformował po spotkaniu wiceminister Jabłoński. Powiedział, że Polska oczekuje, aby KE szanowała "tożsamość konstytucyjną państw członkowskich". Stwierdził, że wypowiedzi Prawdy były sprzeczne z rekomendacjami komisji wobec Polski. Jednocześnie zaznaczył, że wykazał on pełne zrozumienie dla polskiego stanowiska.

Na pytanie dziennikarzy, czy przedstawiciel KE nie stwierdził przypadkiem faktu odnosząc się m.in. do spotkania Julii Przyłębskiej i Jarosława Kaczyńskiego w jej mieszkaniu, odpowiedział, że nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wcześniejsi prezesi Trybunału Konstytucyjnego niejednokrotnie spotykali się z politykami.

Jabłoński powiedział, że polskie "władze są gotowe do dialogu".

>>> Fiasko reformy sądownictwa? Wicerzecznik PiS odpowiada. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: