Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej wezwany do MSZ. To reakcja na słowa rzecznika KE

Dr Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wypowiedzią rzecznika KE Christiana Wiganda. Wigand stwierdził m.in., że konieczne jest przywrócenie "niezależności i prawomocności" Trybunału Konstytucyjnego.

"W związku z niedopuszczalną wypowiedzią pana Christiana Wiganda, rzecznika Komisji Europejskiej, na jutro [sobota - red.] na godz. 10.00 do MSZ wezwany został pan Marek Prawda, kierujący Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce" - poinformował na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Christian Wigand stwierdził na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli, że Komisja Europejska wyraża "głębokie zaniepokojenie" w związku z przyjętą przez polski Sejm tzw. ustawą dyscyplinującą sędziów, czyli nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu zdecydował o odrzuceniu nowelizacji.

- Dokładnie śledzimy bieg wydarzeń, analizujemy kształt przyjętej ustawy pod względem niezgodności z unijnym prawem - powiedział Christian Wigand.

>>> Komorowski: Przyjdzie w końcu gajowy i wygoni ich z tego lasu. To będą wyborcy

Zobacz wideo

Rzecznik Komisji Europejskiej zapowiedział, że przeciw Polsce będą podejmowane kolejne kroki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podkreślił, że "potrzebny jest uczciwy, konstruktywny dialog" i dodał, iż w przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie wiceszefowa KE Vera Jourova.

Rzecznik KE nie zdecydował się na skomentowanie czwartkowej uchwały SN dotyczącej sędziów powołanych przez nową KRS. - Jesteśmy zaniepokojeni wypowiedziami polskich władz - powiedział jedynie.

Przypomniał też wcześniejsze stanowisko KE dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. - Niezależność i prawomocność TK zostały poważnie podważone. Nie jest on w stanie dostarczyć efektywnej oceny konstytucyjnej - powiedział rzecznik.

Dodał, że Komisja wezwała polskie władze do "przywrócenia niezależności i prawomocności TK" przez zagwarantowanie zgodnego z prawem wyboru sędziów TK, a także prezesa i wiceprezesa oraz poprawne publikowanie i pełne wdrożenie zgodnych z prawem wyroków.

"Ustawa dyscyplinująca" czeka na podpis prezydenta

Nowelizacja ustaw sądowych wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną dla sędziów, którzy podważają konstytucyjne uprawnienia prezydenta w kwestii powoływania sędziów oraz za działalność publiczną, która może podważać niezawisłość i niezależność sędziowską.

Ustawy wniesione do parlamentu przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości trafią teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej o:
Komentarze (197)
Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej wezwany do MSZ. To reakcja na słowa rzecznika KE
Zaloguj się
 • anekelea

  Oceniono 85 razy 75

  PiS się wścieka bo wreszcie urzędnicy UE mówią to co powinni mówić kilka lat temu. Najwyraźniej skończyło się pobłażanie. PiS przegiął. Koniec taryfy ulgowej.

 • doradca02

  Oceniono 75 razy 65

  garsta młodych hunwejbinów w MSZ wzywa na dywanik Unię EUROPEJSKĄ . To taka Solidarność Walcząca w MSZ. Taką partyzantkę dyplomatyczną uwielbia Morawiecki . A skończy się jak z Beckiem w 1939.

 • rybka9915

  Oceniono 64 razy 54

  A w czym sie pan Wigand pomylil? No przeciez glupia Jula jest normalnie kucharka kurdupla, przebrana na prezesa niby TK. No przecie wszyscy o tym wiedza.
  To juz nawet MSZ zostal zaciagniety do "obrony" pisbolszewickiej doktryny ubezwlasnowolnienia sadow? Oj, goraco kurduplowi i jego chlystkom od ziebry pod zadami.

 • pdppdp

  Oceniono 58 razy 50

  Czy jutro PiS w imieniu Wolski wypowie jutro Unii wojnę?

 • myciel66

  Oceniono 40 razy 36

  Dzisiaj w TVN24 w czarno na białym zajmowano się TK, Przyłębską. Sędzia Wyrembak wybrany prze PiS pytaniami do Prezeski, komentowanymi przez byłych Prezesów TK, którzy mieli niedowierzanie w oczach, naświetlił, co się tam dzieje. Włos na głowie się jeży. Jesteśmy w łapach mafii i nie wiem czy metodami demokratycznymi uda się z tych łap wyrwać. PiS to układ przestępczy i trzeba ZROBIĆ WSZYSTO, ŻEBY ODSUNĄĆ ICH OD WŁADZY!!!

 • doradca02

  Oceniono 37 razy 33

  Zdaje sie ,że vice w MSZ, Konrad Szymański po tym ultimatum wobec Unii Europejskiej poprosi o azyl w Brukseli

 • petrucchio

  Oceniono 35 razy 31

  Pan Wigand mógł się wyrazić dosadniej: że prezesem TK nie powinna być słomiana kukła. Ale wybrał dyplomatyczne niedopowiedzenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX