WSA uchylił postanowienie UODO. Listy poparcia do KRS mają być upublicznione

Postanowienia prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymują upublicznienie przez Kancelarię Sejmu podpisów pod listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, zostały w piątek uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Oznacza to, że listy poparcia do KRS mogą być ujawnione.

Wcześniej, powołując się na postanowienie UODO, Kancelaria Sejmu uniemożliwiała sędziemu Juszczyszynowi oględziny list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa

WSA uchylił postanowienie prezesa UODO

W piątek warszawski sąd administracyjny poinformował na swojej stronie internetowej, że w wydanym tego dnia wyroku uchylił postanowienie prezesa UODO, zobowiązujące Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upublicznienia list poparcia KRS. Postanowienie to wydane zostało w związku ze skargami, które wpłynęły do niego w sierpniu i wrześniu 2019 r.

Wyroki te zostały wydane na posiedzeniu niejawnym. Motywy rozstrzygnięć zostaną podane do publicznej wiadomości po sporządzeniu pisemnych uzasadnień. Wyroki WSA są nieprawomocne, przysługuje od nich odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

>>> Dlaczego PiS nie chce ujawnienia list poparcia do KRS? Zobacz co mówi o tym rzecznik tej partii:

Zobacz wideo

Sprawa ujawnienia list poparcia do KRS

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w marcu ubiegłego roku Sejm wybrał na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski, między innymi polityków i organizacji społecznych, o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych informacji wszystkim, którzy się o nie ubiegali.

Mimo wstępnych zapewnień, że listy poparcia dla kandydatów do KRS zostaną upublicznione (w tej sprawie był też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego), tak się nie stało, a Kancelaria Sejmu zgłosiła się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Prezes UODO zobowiązał Kancelarię do tego, by nie ujawniać tychże list ze względu na ochronę danych osobowych. 

Z kolei w listopadzie 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Kancelarii Sejmu upublicznienie list, a korzystając z tego postanowienia, sędzia Paweł Juszczyszyn domagał się dostępu do nich pod rygorem grzywny. W efekcie Kancelaria Sejmu zgodziła się okazać sędziemu jedną listę z podpisami obywateli, nie zaś sędziów. 

We wtorek sędzia Paweł Juszczyszyn przyjechał z olsztyńskiego sądu do Warszawy, by w Kancelarii Sejmu zapoznać się z listami poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Oględziny zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków rady nakazał postanowieniem z 13 stycznia br. Sąd Okręgowy w Olsztynie.

W czasie pobytu sędziego Juszczyszyna w Warszawie prezes jego sądu cofnął mu delegację i tym samym uniemożliwił oględziny dokumentów dotyczących KRS. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, sędziemu nie pokazano list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej o:
Komentarze (396)
WSA uchylił postanowienie UODO. Listy poparcia do KRS mają być upublicznione
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 125 razy 113

  Obstawiam, że PiS zrobi myk i stwierdzi, że listy są w Watykanie. Zjadły myszy. Wąglik się zalęgł. Zostały porwane przez Marsjan. Zutylizowane ze względu na epidemię w Chinach?

 • sztucznypolak

  Oceniono 105 razy 101

  Co teraz?
  Listy ulegna zniszczeniu?
  Jak plyta z nagraniem wypadku Szydlo?

 • ok-cham

  Oceniono 75 razy 69

  Bezczelne krętactwo mafii śniącej o podporządkowaniu sobie władzy sądowniczej zaczyna mieć mocno pod górę.

 • polakadam

  Oceniono 72 razy 66

  To teraz pewnie związek działkowców wyda zakaz publikowania list poparcia.

 • j21p

  Oceniono 52 razy 46

  Polska za Juszczyszynem

  Pis za Putinem!!!

  Pogonic wspolczesnych bolszewikow !!

 • new.joiner

  Oceniono 46 razy 44

  Podobno na Nowogrodzkiej trwa narada, a prezes ćwiczy przed lustrem, żeby wypaść nie gorzej niż Jaruzelski 13 grudnia...

 • elzbietttta

  Oceniono 41 razy 39

  Wielki szacunek dla przyzwoitych i praworządnych sędziów, adwokatów, prawników, którzy konsekwentnie stoją na straży Konstytucji. Dziękuję Wam!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX