Dwóch senatorów chce zobaczyć listy poparcia do KRS. Od kilku dni są członkami rady

Senatorowie Krzysztof Kwiatkowski i Bogdan Zdrojewski złożyli wniosek do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura o wgląd w listy poparcia pod zgłoszeniami kandydatów na członków KRS. Kwiatkowski i Zdrojewski od kilku dni są członkami KRS. Zostali wybrani przez Senat.

Wybrani przed kilkoma dniami przez Senat na członków Krajowej Rady Sądownictwa Krzysztof Kwiatkowski (senator niezrzeszony) i Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska) domagają się wglądu w listy poparcia kandydatów do KRS. Złożyli w tej sprawie wniosek do przewodniczącego KRS Leszka Mazura.

Senat wybiera dwóch członków Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnia kadencję. Zdrojewski i Kwiatkowski zostali wybrani w ubiegły piątek. Za kandydaturą Krzysztofa Kwiatkowskiego głosowało 53 senatorów, przeciw było trzech, 43 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Bogdana Zdrojewskiego opowiedziało się 51 senatorów, 41 było przeciwko, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Wymaganej bezwzględnej większości głosów nie uzyskał Rafał Ambrozik z Prawa i Sprawiedliwości. Rafała Ambrozika poparło 47 senatorów, przeciw było 51, jeden wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 50 głosów.

>>> Komorowski: Przyjdzie w końcu gajowy i wygoni ich z tego lasu. To będą wyborcy

Zobacz wideo

Listy poparcia kandydatów do KRS

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Sejm wybrał w marcu 2018 r. na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski, między innymi polityków i organizacji społecznych, o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych informacji wszystkim, którzy się o nie ubiegali.

Mimo wstępnych zapewnień, że listy poparcia dla kandydatów do KRS zostaną upublicznione (w tej sprawie zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego), tak się nie stało. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zobowiązał Kancelarię do tego, by nie ujawniać tychże list ze względu na ochronę danych osobowych do czasu zakończenia postępowania.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter

Więcej o: