Dwóch senatorów chce zobaczyć listy poparcia do KRS. Od kilku dni są członkami rady

Senatorowie Krzysztof Kwiatkowski i Bogdan Zdrojewski złożyli wniosek do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura o wgląd w listy poparcia pod zgłoszeniami kandydatów na członków KRS. Kwiatkowski i Zdrojewski od kilku dni są członkami KRS. Zostali wybrani przez Senat.

Wybrani przed kilkoma dniami przez Senat na członków Krajowej Rady Sądownictwa Krzysztof Kwiatkowski (senator niezrzeszony) i Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska) domagają się wglądu w listy poparcia kandydatów do KRS. Złożyli w tej sprawie wniosek do przewodniczącego KRS Leszka Mazura.

Senat wybiera dwóch członków Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnia kadencję. Zdrojewski i Kwiatkowski zostali wybrani w ubiegły piątek. Za kandydaturą Krzysztofa Kwiatkowskiego głosowało 53 senatorów, przeciw było trzech, 43 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Bogdana Zdrojewskiego opowiedziało się 51 senatorów, 41 było przeciwko, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Wymaganej bezwzględnej większości głosów nie uzyskał Rafał Ambrozik z Prawa i Sprawiedliwości. Rafała Ambrozika poparło 47 senatorów, przeciw było 51, jeden wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 50 głosów.

>>> Komorowski: Przyjdzie w końcu gajowy i wygoni ich z tego lasu. To będą wyborcy

Zobacz wideo

Listy poparcia kandydatów do KRS

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Sejm wybrał w marcu 2018 r. na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski, między innymi polityków i organizacji społecznych, o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych informacji wszystkim, którzy się o nie ubiegali.

Mimo wstępnych zapewnień, że listy poparcia dla kandydatów do KRS zostaną upublicznione (w tej sprawie zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego), tak się nie stało. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zobowiązał Kancelarię do tego, by nie ujawniać tychże list ze względu na ochronę danych osobowych do czasu zakończenia postępowania.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter

Więcej o:
Komentarze (207)
Kwiatkowski i Zdrojewski chcą zobaczyć listy poparcia do KRS. Od kilku dni są członkami rady
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 117 razy 113

  Stawiam na to, że na przykład przewodniczący Państwowej Inspekcji Pracy zabroni tego ze względu na przepisy BHP. Albo główny lekarz weterynarii nie pozwoli z powodu oczywistych zagrożeń fitosanitarnych.

 • krynolinka

  Oceniono 111 razy 97

  Ciekawe pod jakim pretekstem tego dostępu do list nie dostaną. Nie mają razem skończonych dwustu pięćdziesięciu lat? Czy jeszcze coś głupszego pisiory wymyślą.

 • komercyjny02

  Oceniono 78 razy 70

  Prawdopodobnie nie jest tak, że tych list poparcia dla kandydatów w ogóle nie ma.
  Z drugiej strony chyba już nawet najbardziej zaślepione PiS-iorki nie wierzą, że absolutnie wszystko jest tam cacy.

  Głosowanie odbywało się na wszystkich kandydatów in gremio. Skoro tak, to w zasadzie wystarczy jeden jedyny kandydat z listą wadliwą bądź niepełną . . . by każdy prawnik podsumował, iż wybór całego składu KRS obarczony jest potężną wadą prawną.

 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 65

  Już wiem, tym razem nie da zgody urząd pocztowy w Kolankowie Górnym!

 • 13sw

  Oceniono 67 razy 61

  Podobno listy poparcia do KRS zawierają większą sensację niż tylko popieranie siebie nawzajem: zawierają podpisy sędziów nieżyjących od parunastu lat.

  Dlatego teraz udostępnienia ich zakaże np. SANEPID, bo były przechowywane w niehigienicznych warunkach (tzn. w czarnej dudzie).

 • lindhorst1

  Oceniono 55 razy 49

  Ciemny Lud (dziś zwany "suwerenem") nie jest ciekaw tych list, bo wie od księdza proboszcza, że wszystko z nimi OK.

 • perkis1234

  Oceniono 50 razy 48

  Przed publikacją bronią się tak dużymi siłami, że mam niemal 100% pewność, że lwia część tych sędziów z "Nowej" KRS nie dostała wymaganej liczby głosów poparcia, ba nie zdziwiłbym się, gdyby te listy były puste!

  Przecież ta zaciętość zakrawa o skrajną DESPERACJĘ i STRACH przed ujawnieniem prawdy

 • 43elvis

  Oceniono 48 razy 44

  A dla mnie jest najbardziej interesujące czy Prezydent mianując sędziów do KRS obejrzał te listy czy spełniają wymagane warunki czy zrobił to na wiarę w Ziobrę i pozostałych warchołów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX