Małgorzata Gersdorf o reakcji Ziobry na uchwałę: Nie jest po jego myśli, dlatego się tak denerwuje

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego stwierdziła w Sejmie, że Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczać "w funkcję orzeczniczą sądów". Dodała, że sądy powinny respektować uchwałę SN. - Ale co zrobią, to jest co innego - dodała. Odniosła się też do oświadczenia Zbigniew Ziobry.
Zobacz wideo

- Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów w ogóle - powiedziała w Sejmie Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego odniosła się też do wczorajszego oświadczenia Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, że uchwała "nie powoduje żadnych skutków prawnych". - Wiadomo, że to nie jest po myśli ministra Ziobry i jego współpracowników, dlatego się tak denerwują. Ale trudno, jest uchwała i na to się nic nie poradzi - powiedziała. 

Prezeska SN podkreśliła, że sądy powinny respektować uchwałę. - Ale co zrobią, już jest co innego. Zawsze będzie to dawało w przyszłości podstawę do wzruszenia tych orzeczeń - powiedziała.

Uchwała SN ws. Krajowej Rady Sądownictwa

W czwartek Sąd Najwyższy po kilkugodzinnym posiedzeniu trzech izb - karnej, cywilnej i pracy - podjął uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Jeśli w składzie sądu znajdzie się osoba wyłoniona na sędziego przez obecną KRS, to według SN występuje nienależyta obsada sądu. Uchwałę poparło 53 sędziów, sześcioro było przeciw.

Więcej o uchwale Sądu Najwyższego:

Więcej o: