"Willa Kwaśniewskich". Agent Tomek obciążył polityków PiS. "Dawali mi jasny sygnał"

Kilkanaście lat temu agent Tomek miał znaleźć dowody na to, że Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy są nieuczciwi. W 2019 roku postanowił opowiedzieć, jak wyglądało śledztwo w sprawie tzw. willi Kwiaśniewskich. Powiedział, że jego przełożeni z CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik naciskali na niego.

Reporterzy programu "Superwizjer" dotarli do materiałów, w których Tomasz Kaczmarek (czyli słynny agent Tomek) obciąża swoich byłych przełożonych - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Z jego zeznań wynika, że gdy szukał dowodów na nieuczciwość Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich, jego szefowie z CBA naciskali na niego.

- Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych - powiedział Tomasz Kaczmarek.

Kamiński i Wąsik mieli dawać Kaczmarkowi "jasne sygnały", że ma formułować notatki w taki sposób, aby wskazywać na to, że właścicielami nieruchomości w Kazimierzu Dolnym jest była para prezydencka.

Kto wydawał instrukcje Tomaszowi Kaczmarkowi? Czy jego przełożeni złamali prawo? Reportaż "Spowiedź agenta Tomka" Macieja Dudy i Łukasza Rucińskiego będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę o godzinie 20 w "Superwizjerze" na antenie TVN24.

"Willa Kwaśniewskich". Agent Tomek podszywał się pod kupca

Reportaż "Superwizjera" opowiada o zaangażowaniu agenta Tomka w śledztwo dotyczące willi, która rzekomo należała do Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony Jolanty. Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęło się w 2007 roku. Śledczy próbowali dowieść, że willa w Kazimierzu Dolnym została nabyta na podstawioną osobę. Aby to udowodnić, CBA przeprowadziła prowokację. W 2009 roku agent Tomek podszywał się pod kupca zainteresowanego nabyciem nieruchomości, jednak Kwaśniewskim nic nie udowodniono. W 2010 roku śledztwo zostało umorzone. W 2016 roku ponownie je wznowiono. Przez dwanaście lat od momentu rozpoczęcia śledztwa była para prezydencka nie została przesłuchana. 

Sprawa tak zwanej "willi Kwaśniewskich" była najdroższą i jedną z najbardziej spektakularnych operacji CBA, którym dowodził wówczas Mariusz Kamiński. Dziś jest on ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Maciej Wąsik w latach 2006-2009 pełnił funkcję zastępcy szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Obecnie jest sekretarzem stanu w MSWiA. 

Więcej o: