Juszczyszyn wzywa Ziobrę do pokazania dokumentów dot. KRS. Minister ma tydzień, inaczej grzywna

Sędzia Paweł Juszczyszyn zarządził, że Zbigniew Ziobro ma przekazać sądowi dokumenty w sprawie powołania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Jeśli minister sprawiedliwości się nie wywiąże, będzie groziła mu grzywna.

Jak informuje tvn24.pl, Paweł Juszczyszyn na rozprawie wydał zarządzenie nakazujące Zbigniewowi Ziobrze przesłanie sądowi "oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów w postaci korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS".

Juszczyszyn wzywa Zbigniewa Ziobrę do pokazania dokumentów dot. KRS

Minister sprawiedliwości ma na to tydzień od terminu doręczenia wezwania. Jak podaje portal, Juszczyszyn chce w ten sposób ustalić, czy na listach poparcia widnieją nazwiska np. pracowników ministerstwa sprawiedliwości. Zgodnie z zarządzeniem, dokumenty mają zostać przesłane bez ingerencji w treść oraz bez anonimizacji danych. W przypadku niewywiązania się z tego postanowienia ministrowi grozi grzywna.

>>> Bronisław Komorowski: Przyjdzie w końcu gajowy i wygoni ich z tego lasu. To będą wyborcy

Zobacz wideo

Kara grzywny dla szefowej Kancelarii Sejmu

W piątek Juszczyszyn ukarał już grzywną Agnieszkę Kaczmarską, szefową Kancelarii Sejmu. Urzędniczka nie stawiła się w olsztyńskim sądzie, co tłumaczyła posiedzeniem komisji regulaminowej. Sędzia chciał, by wytłumaczyła, dlaczego nie nadesłała list poparcia do KRS, tak jak chciał sąd. W związku z nieobecnością szefowej Kancelarii Sejmu, a co za tym idzie - brakiem wyjaśnień w sprawie udostępnienia list, sędzia Juszczyszyn skazał ją na dwie kary grzywny po 3000 zł:

  • Za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentów zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 20 listopada 2019 roku
  1. Za niezastosowanie się, bez uzasadnionych przyczyn do postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie z 13 stycznia 2019 roku (...) o zarządzenie oględzin dokumentów w siedzibie Kancelarii Sejmu.