Morawiecki składa wniosek do TK ws. uchwały SN. "Sędziowie chcą się postawić ponad konstytucją"

Podczas konferencji Mateusz Morawiecki stwierdził, że uchwałą Sądu Najwyższego "sędziowie chcą się postawić ponad konstytucją". Dodał, że to poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa była "powołana z uchybieniami proceduralnymi". Zapowiedział też, że złoży w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

W czwartek Sąd Najwyższy orzekł, że sędziowie wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania. Oznacza to, że w przypadku, gdy w składzie sądu znajduje się osoba powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS mamy do czynienia z "nienależytą obsadą sądów". Podczas konferencji prasowej do decyzji SN odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Chcę podkreślić, że ta sprawa jest bardzo poważna. Część sędziów Sądu Najwyższego przypisuje sobie prawo do stanowienia prawa, podczas gdy takie prawo ma wyłącznie Sejm i Senat w porządku konstytucyjnym państwa polskiego. Stąd moje bardzo poważne wątpliwości co do tej uchwały

- powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że SN przypisuje sobie również kompetencje Trybunału Konstytucyjnego. Oświadczył, że tylko TK może rozstrzygać w sporach kompetencyjnych między organami państwa.

"To poprzednia KRS była powołana z uchybieniami proceduralnymi"

Premier przytoczył artykuły 144 i 179 konstytucji, które, jak, powiedział, jasno stanowią, że to prezydent powołuje sędziów.

Jeżeli występują jakiekolwiek nieprawidłowości w powoływaniu na wcześniejszych etapach procedury, to prerogatywa prezydenta sanuje te nieprawidłowości, a można przecież, zgodnie z orzeczeniem TK z czerwca 2017 roku, powiedzieć, że to poprzednia KRS ze względu na kadencyjność, w jaki sposób ona była wcześniej niewłaściwie rozumiana, była powołana z uchybieniami proceduralnymi

- stwierdził premier. Morawiecki ogłosił, że składa do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których SN podjął uchwałę

Jak dodał, jest to bardzo niebezpieczne dla sytuacji prawnej w Polsce i "stabilności ustrojowej". Stwierdził, że czwartkową uchwałą "sędziowie chcą się postawić ponad konstytucją".

>>> Fiasko reformy sądownictwa? Wicerzecznik PiS odpowiada. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (143)
Morawiecki składa wniosek do TK. "Sędziowie chcą się postawić ponad konstytucją"
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 39 razy 39

  Obrzydliwa pisowska propaganda ma za zadanie zaciemnić sprawy i namieszać ludziom w głowach. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, co do faktu, że uchwała SN jest słuszna i wiążąca. Tak ją zresztą sformułowano, aby zmniejszyć powstały w Polsce chaos prawny, a rząd, swoim zacietrzewieniem i zapowiedzią niezgody na postanowienia SN tylko ten chaos zwiększa, wbrew temu, co przedstawiciele PiSu z troską opowiadają w mediach.
  To jest zwyczajnie nieprawdopodobne, co ta pisia hołota wyprawia.

 • arreis65

  Oceniono 35 razy 33

  julia przyłębska - niedouczona leniwa, dyspozycyjna prawnicza miernota, żona agenta, sprawdzająca się przede wszystkim jako kuchara kaczyńskiego, wraz z wiceprezesem TK agentem muszyńskim - oni już orzekną co jest zgodne z prawem i sprawiedliwością :-))))

 • kuba161048

  Oceniono 29 razy 27

  Żenujący facet w oparach absurdu .

 • C ZA

  Oceniono 26 razy 26

  Novum na skalę światową: Partia rządząca kryminalizująca jeden z trzech filarów trójpodziału władzy i dążąca do całkowitego podporządkowania go, jak w Rosji Sowieckiej.

 • mappi123

  Oceniono 21 razy 21

  Ciekawe czy tow. Przyjebska już gryzmoli wyrok "jedynie właściwy". Jak EU nie odetnie tych zbirów od pieniędzy to zniszczą Polskę do końca.

 • wiarus25

  Oceniono 17 razy 17

  Od 1945 roku nie było większego trepa na stanowisku premiera jak obecnie panujący.

 • acototak

  Oceniono 17 razy 17

  Ponad Konstytucją stawiają się bolszewicy z obecnego rządu.

 • antypiss

  Oceniono 16 razy 16

  Wniosek do TK? Nie lepiej od razu porozmawiać z naczelnikiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX