Szefowa Kancelarii Sejmu nie udostępniła list poparcia do KRS. Sędzia Juszczyszyn skazał ją na karę grzywny

Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarał szefową Kancelarii Sejmu dwiema grzywnami po trzy tysiące złotych - za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia list poparcia do KRS i odmowę oględzin dokumentów w Sejmie.

Na początku miesiąca sędzia Paweł Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską do złożenia wyjaśnień w sądzie w Olsztynie. Miała ona wytłumaczyć dlaczego nie wykonała polecenia sądu dotyczącego nadesłania list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 

Dzień przed planowaną rozprawą Kaczmarska poinformowała, że nie stawi się w sądzie ze względu na posiedzenie komisji regulaminowej w Sejmie. - Niestety, organ, jakim jest przewodniczący komisji, wezwał mnie. Ja nie mam możliwości. Bardzo mi przykro - tłumaczyła. Jak się okazało, termin tego posiedzenia został ustalony we wtorek.

W związku z nieobecnością szefowej Kancelarii Sejmu, a co za tym idzie - brakiem wyjaśnień w sprawie udostępnienia list, sędzia Juszczyszyn skazał ją na dwie kary grzywny po 3000 zł:

  • Za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentów zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 20 listopada 2019 roku
  • Za niezastosowanie się, bez uzasadnionych przyczyn do postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie z 13 stycznia 2019 roku (...) o zarządzenie oględzin dokumentów w siedzibie Kancelarii Sejmu.

Kancelaria Sejmu odmówiła Juszczyszynowi dostępu do list

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki cofnął we wtorek delegację do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, który miał zapoznać się w Kancelarii Sejmu z listami poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

>>> Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi" i "wasi"

Zobacz wideo

Paweł Juszczyszyn chciał zobaczyć listy w związku z apelacją w sprawie cywilnej, którą rozpoznaje od jesieni ubiegłego roku. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym obecnie orzeka Juszczyszyn, już wcześniej nie wyraził zgody na to, by sędzia udał się w tej sprawie do Warszawy. Decyzję Nawackiego uchylił w ubiegłym tygodniu wiceprezes Sądu Rejonowego Krzysztof Krygielski. Mimo to Nawacki i tak wycofał delegację. 

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter

Więcej o: