Jarosław Gowin o uchwale Sądu Najwyższego: Potrzeba dialogu, bo doszliśmy do ściany

Jarosław Gowin w wywiadzie odniósł się do uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej sędziów wybranych przez nową KRS. Według wicepremiera uchwała jest spowodowana "troską o własny interes", a jej wprowadzenie będzie skutkowało chaosem.
Zobacz wideo

Jarosław Gowin był gościem programu "Kwadrans polityczny" w TVP 1. Wicepremier został zapytany o czwartkową uchwałę SN. Polityk ocenił, że jest ona wynikiem sporu, który obecny jest wewnątrz środowiska prawniczego i sędziowskiego w Polsce.

Wicepremier Jarosław Gowin o uchwale SN: Jest podszyta troską o własne interesy

Dodatkowo Jarosław Gowin uznał, że sędziowie Sądu Najwyższego kierowali się swoim "interesem", ignorując tym samym interes publiczny:

Sędziowie Sądu Najwyższego kierowali się przede wszystkim interesem swojej grupy zawodowej, ale nie interesem publicznym. I na to wskazuje ten element ich uchwały, który dotyczy Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie powiedzieli: wyroki wydawane przez nowych sędziów są ważne, ale za wyjątkiem uchwał podejmowanych przez Izbę Dyscyplinarną, czyli uchwał dotyczących wykroczeń dyscyplinarnych samych sędziów. To pokazuje, że ta uchwała podszyta była przede wszystkim troską o własne interesy.

Według wicepremiera uchwała SN w sprawie nowej KRS będzie skutkować chaosem. - Sędziowie SN twierdzą, że sędzia, który wydawał wyrok legalny, dzisiaj wyda już wyrok nielegalny. Sytuacja wymaga refleksji ze wszystkich stron - argumentował przewodniczący Porozumienia. Polityk dalej tłumaczył, że uchwała wprowadziła poczucie niejasności, co może skutkować poczuciem utraty bezpieczeństwa wśród obywateli.

- Potrzeba dialogu, bo doszliśmy do ściany. Nie chcę formułować, że złamano prawo, ale mamy do czynienia z fundamentalnym sporem wewnątrz środowiska prawniczego - cytuje Jarosława Gowina portal WP.pl. Jarosław Gowin jest zdania, że podczas Okrągłego Stołu ws. sądownictwa, które ma odbyć się 31 stycznia, uda się wypracować rozwiązanie, które zadowolą także opozycję i środowisko sędziowskie.

Więcej o: