Członek nowej KRS Maciej Nawacki: uchwała SN zostanie powszechnie zignorowana

Członek nowej KRS Maciej Nawacki skomentował uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Sędzia jest zdania, że uchwała ta zostanie powszechnie zignorowana.
Zobacz wideo

Uchwałę Sądu Najwyższego wydaną w czwartek 23 stycznia skomentował sędzia Maciej Nawacki. Członek nowej KRS zapewnił, że mimo uchwały, sędziowie będą dalej rozpatrywać sprawy.

Maciej Nawacki z KRS o uchwale SN: "To będzie najszybsze desuetudo w historii"

Sędzia uznał, że ustawa Sądu Najwyższego nie będzie przestrzegana, a opinię tę poparł regułą prawniczą desuetudo. Zgodnie z nią długotrwałe niestosowanie lub nieprzestrzeganie w praktyce danej normy prawnej, skutkuje utratą przez nią mocy obowiązującej:

Jedną z reguł uchylających normy jest desuetudo - odwyknienie. Norma zanika jak nikt jej przez lata nie stosuje. To będzie najszybsze desuetudo w historii. Jutro kilka godzin po uchwale SN nowi sędziowie KRS dalej będą sądzić. Uchwała zostanie powszechnie zignorowana.

Wczoraj Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej i Pracy, wydał uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziów wybranych przez nową KRS. Jej wprowadzenie nie skutkuje jednak podważeniem orzeczeń, które zostały już przez tych sędziów wydane. Jeśli jednak sędziowie ci będą orzekać dalej, to muszą się liczyć z wprowadzeniem wobec nich procedur sprawdzających.

Więcej o: