Andrzej Duda w Davos: Nie można zrobić omletu bez rozbijania jajek. "Cytuje kolaboranta Sowietów"

Andrzej Duda komentując Światowe Forum Ekonomiczne w Davos użył powiedzenia "nie można zrobić omletu bez rozbijania jajek". "Prezydent Polski używa powiedzenia, którym Walter Duranty posłużył się, aby uzasadnić morderstwo kułaków i usprawiedliwić niepopularne reformy rządowe" - zwróciła uwagę Anne Applebaum, amerykańsko-polska publicystka "The Washington Post", a prywatnie żona byłego ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w 50. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie odbyły się m.in. rozmowy na temat ochrony tematu i panel poświęcony Europie Środkowo-Wschodniej. - Polska była wielokrotnie dzisiaj wymieniana jako kraj, który jest liderem w naszej części Europy, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych- mówił Duda w rozmowach z dziennikarzami.

>>> Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje:

Duda w Davos użył powiedzenia Waltera Durranty’iego. "Cytuje kolaboranta Sowietów"

Prezydent podczas wizyty w Davos stwierdził także, że Polska ma szansę "stać się gospodarczym sercem Europy", choć "oczywiście nie wszyscy są zadowoleni z rozwoju, jaki osiągamy w regionie Trójmorza". - Ale to jest ok. Jak mówi jedno powiedzenie: "nie można zrobić omletu bez rozbijania jajek” - powiedział prezydent. 

Na przywołane przez niego słowa zwróciła uwagę Anne Applebaum, amerykańsko-polska publicystka "The Washington Post" i autorka książki "Czerwony głód" o Wielkim Głodzie na Ukrainie, a prywatnie żona byłego ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego. Jak zauważyła, słowa przywołane przez Dudę spopularyzował Walter Duranty - amerykański kolaborant sowietów, który posłużył się metaforą, by usprawiedliwić ludobójstwo tzw. kułaków oraz Wielki Głód na Ukrainie. 

"Prezydent Polski używa powiedzenia, którym Walter Duranty posłużył się, aby uzasadnić morderstwo kułaków - "nie można zrobić omletu bez rozbijania jajek” - i usprawiedliwić niepopularne reformy rządowe" - napisała Applebaum.

"Wow. Nie wiedziałem, że mówiąc 'Nie można zrobić omletu bez rozbijania jaj' Pan Prezydent Andrzej Duda cytuje samego Waltera Durranty'iego, amerykańskiego kolaboranta Sowietów w ukrywaniu ludobójstwa 'kułaków' i Wielkiego Głodu w Ukrainie" - skomentował Radosław Sikorski.

Walter Duranty był dziennikarzem i korespondentem "New York Timesa” w Moskwie w latach 1922-1936. Był znany ze swoich przychylnych władzom ZSRR tekstów, a w 1932 roku dostał Nagrodę Pulitzera za serię reportaży wychwalających komunizm. Kontrowersje wywołały jego teksty, w których relatywizował Wielki Głód na Ukrainie i pisał, że tzw. rozkułaczenie [brutalne represje władz ZSRR na "kułakach" - bogatych chłopach będących właścicielami gospodarstw rolnych - red.] odbywa się w imieniu dobra ogółu. "Nie można zrobić omletu bez rozbijania jajek. Wygrają. Muszą wygrać. W razie potrzeby zaprzęgną chłopów do orania, ale mówię wam, że dostaną żniwo i nakarmią ludzi, którzy mają znaczenie" - miał uzasadniać represje bolszewików w rozmowie z dziennikarzem Malcolmem Muggeridgem (cytat za książką "Stalin's Apologist: Walter Duranty: The New York Times's Man in Moscow"). Po latach jego teksty i reportaże zostały uznane za element stalinowskiej propagandy

Więcej o:
Komentarze (216)
Andrzej Duda w Davos: Nie można zrobic omletu bez rozbijania jajek. "Cytuje kolaboranta Sowietów"
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 87 razy 85

  Adrian Duda-„Gdybyśmy mieli więcej cienkiej blachy, zarzucilibyśmy świat konserwami! Ale nie mamy mięsa.”

 • pkn11

  Oceniono 58 razy 54

  Adrian, ty już lepiej jedź na narty. Mniej szkody będzie.

 • chi-neng

  Oceniono 48 razy 44

  "Cytuje kolaboranta Sowietów"
  -----
  No wiec, prawidloow, bowiem cala banda gangsterska TEGO krystalicznie-srebrzystego z Zoliborza, jest niczym innym jak kolaborantem Rosji.

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 41 razy 39

  .
  Putin go zgasił, ale jeszcze nie dotarło to do Maliniaka.

  Całe życie na państwowym garnuszku, a w Davos
  udaje biznesmena. Idź na narty.

 • kostropacz

  Oceniono 37 razy 35

  Wspaniałego mamy prezydenta, samiśmy go wybrali. Wspaniały jest i aż błyszczy.

 • C ZA

  Oceniono 36 razy 34

  To tylko zbieg okoliczności, że Andrzej D?pa jest również przychylny bolszewikom.

 • feurig59

  Oceniono 31 razy 29

  Przecież to zasadniczo nic nowego. Likwidacje, czystki, teraz to...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX