Sędzia Igor Tuleya o "ustawie kagańcowej": To rozwód z Europą

Igor Tuleya wziął udział w proteście przeciwko zmianom w ustawie dotyczącej dyscyplinowania sędziów. Podczas wystąpienia sędzia podkreślił, że tzw. "ustawa kagańcowa" może skutkować konfliktem Polski z Unią Europejską.
Zobacz wideo

W czwartek przed Sejmem odbyła się manifestacja przeciwników zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. W demonstracji udział wzięli także sędziowie Igor Tuleya, Piotr Gąciarek czy były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński.

Igor Tuleya o ustawie dyscyplinującej sędziów: "Dzisiaj próbuje się ustawą zamknąć sędziom usta"

Jak podaje Wprost.pl, podczas protestu głos zabrał między innymi Igor Tuleya, według którego przyjęcie tzw. "ustawy represyjnej" jest sprzeczne z polską Konstytucją i prawem europejskim. To z kolei może skutkować konfliktem z Unią:

Dzisiaj próbuje się ustawą zamknąć sędziom usta. Oczywiście to jest sprzeczne nie tylko z konstytucją, nie tylko z prawem europejskim. Bezprawne prawo nie jest prawem, a ustawa kneblująca sędziów to po prostu rozwód z Europą i na to się nie godzimy. My, sędziowie, będziemy na pewno walczyli o prawo do wypowiedzi, prawo do obrony tych wartości, które dla nas wszystkich są cenne. (...) Nie jest to prawdą, że walczymy o koryto. Jak państwo już przez te kilka lat się przekonali - wszystkim ryzykujemy i nie żałujemy tego. Zapewniam pastwa, że nawet jeśli to bezprawne prawo zostanie uchwalone to my sędziowie się nie zmienimy.

Nowelizacja ustawy projektu Prawa i Sprawiedliwości zakłada zmiany dotyczące sposobów dyscyplinowania sędziów. W nowelizacji zapisano m.in. że podważanie statusu innych sędziów, w tym tych wskazanych przez nową KRS, będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym. Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy lub usunięcie z zawodu.

Wczoraj Sejm większością 234 głosów odrzucił uchwałę Senatu dotyczącą ustawy o zmianie tzw. ustawy kagańcowej. Oznacza to, że nowelizacja przygotowana przez PiS, zostanie teraz przedstawiona do podpisu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Więcej o:
Komentarze (106)
Sędzia Igor Tuleya o "ustawie kagańcowej": To rozwód z Europą
Zaloguj się
 • rabin_z_czubow

  Oceniono 29 razy 19

  ... i rozwód z z rozumem.
  Polska PiSu to taka wiocha w Kongresówce. Rządzą wójt z plebanem. Chłopstwo ciemne, ale w masie butne. Europa to obcy, co to przez wieś przejechali, dali trochę świecidełek, ale i dobrze że pojechali dalej, bo obco pachną, inaczej gadają i jakoś dziwnie na to nasze gumno patrzą. Lepiej nam bez nich będzie. Coś próbowali zmienić, chodnik zafundowali może i fajny, ale w sumie zamiatać go trzeba - niedobrze. Wójt huknął, żeby się na obcych nie oglądać, tylko za grzechy się pomodlić i na tacę dać, to może zostanie nam odpuszczone. A za lasem - od wschodu - garnizon. Stójkowy niby nasz, swój, ale łypie w stronę lasu. I tak sobie tu żyjemy i da Bóg - żyć będziem.

 • jael53

  Oceniono 24 razy 18

  Rozwód z Europą oznacza szybki ślub z innym partnerem. Podobno nielubianym; ale kto wie, czy aby nie lepiej pasującym mentalnie.

 • piotr1ipawel2

  Oceniono 16 razy 14

  W latach 40/50 był taki dowcip: Gdzie na świecie jest największa krowa? A no w Polsce, bo pysk wyciąga na zachód, a doić się daje na wschodzie. Coś mi się zdaje, że ta krowa się na jakiś czas schowała, a teraz zaczyna wychodzić. A może jej liczne potomstwo?

 • zgred151

  Oceniono 24 razy 14

  Jeżeli skończą sie dopłaty z Uni dla rolników to cały ten PIS rolnicy rozniosą widłami. Czyli juz niedługo .

 • viaac

  Oceniono 18 razy 12

  Zgodnie z tą ustawą, a wbrew konstytucji, sędzią może być ten, kogo powoła na to stanowisko prezydent. I przewiduje kary za podważanie takiej decyzji. Mógłby Du...a uczynić sędzią kogokolwiek, np. swojego kierowcę, albo pana/panią od transparentu o "błogosławionym łonie, które go wydało".
  Albo kota prezesa.

 • fakiba

  Oceniono 12 razy 8

  Pisia mafia robi wszystko żeby Polskę wyprowadzić z UE , ale to im się nie uda :)

 • biesczad1

  Oceniono 11 razy 7

  Ale bolszewikom bliżej do Białorusi czy Rosji - nie dziwi nic...

 • karol_lepkowski

  Oceniono 20 razy 4

  Panie Tuleya, jedź Pan do swoich rosyjskich pobratymców i daj nam Pan spokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX