Uchwała Sądu Najwyższego. Mateusz Morawiecki skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

- Premier Morawiecki zdecydował, aby skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały użyte wczoraj do wydania uchwały trzech izb Sądu Najwyższego - oświadczył Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Piotr Mueller o wniosku Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego poinformował na konferencji prasowej. - Wniosek ma na celu zbadanie przez jedyny konstytucyjny organ do tego uprawniony, czy przepisy, które zastosował wczoraj Sąd Najwyższy mogą być wykorzystane w tego typu sytuacjach - powiedział rzecznik rządu.

Mateusz Morawiecki skieruje wniosek do TK. Chodzi o uchwałę SN

- Wniosek ma na celu zbadanie, czy status sędziów powołanych przez Prezydenta RP jest rozstrzygając - dodał. Jak podkreślił, status sędziów wynika z prerogatyw zapisanych w konstytucji. - Wniosek ma na celu jednoznaczne wyjaśnienie wątpliwości prawnych, pojawiających się w związku z wczorajszą uchwałą - stwierdził.

Rzecznik podkreślił, że uchwałę Sądu Najwyższego wydano pomimo zabezpieczenia "wynikającego ze sporu konstytucyjnego między Sądem Najwyższym a parlamentem". -  Te uchwały zmierzają do podważenia podstawowych zasad ustrojowych państwa - powiedział. Według Muellera SN nie ma kompetencji, aby tworzyć treść obowiązujących przepisów prawa. - To kompetencja Sejmu i Senatu oraz organów wykonawczych, jeśli otrzymają stosowne upoważnienie w ustawie - powiedział. - Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce przepisów ustaw - dodał.

>>> Zmiana ustawy o KRS? Girzyński: Opowiedziałbym się za

"W pełnym składzie i w trybie przyspieszonym"

Mueller przekonywał, że SN nie ma także kompetencji, "by ustalać kto jest, a kto nie jest sędzią w Polsce". - Wczorajsza uchwała Sądu Najwyższego wprowadza ogromny chaos na niespotykaną do tej pory skalę, w związku z tym pan premier uznał za stosowne, by to Trybunał Konstytucyjny ostatecznie rozstrzygnął wątpliwości prawne - powiedział. - Z uwagi na szczególny charakter tej sprawy pan premier zwróci się TK, aby Trybunał rozpatrzył tę sprawę w pełnym składzie i w trybie przyspieszonym - przekazał Mueller.

Stanowisko rządu jest takie, jak przekazał rzecznik, sędziowie, których dotyczy uchwała SN, zostali powołani zgodnie z prawem i powinni orzekać.

Więcej o:
Komentarze (334)
Uchwała Sądu Najwyższego. Mateusz Morawiecki skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 91 razy 87

  Do Trybunału Konstytucyjnego, czyli czytaj, że zawiózł pismo na Nowogrodzką.

 • nolek

  Oceniono 87 razy 83

  Idziemy w kierunku władzy jedynej słusznej Partii.
  30 lat wolności widać Suwerenowi wystarczyło

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 59 razy 55

  Panie Boże, dałeś nam dzieciństwo, które szybko zabrałeś,
  Dałeś młodość i też ją niezwykle szybko zabrałeś,
  Dałeś nam również PIS...

  no i tak nieśmiało się przypominamy...

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 51 razy 47

  Kiedy ta pisowska zaraza ustąpi trzeba wezwać WHO że szczepionką.

 • greg2408

  Oceniono 48 razy 44

  ale czy TK ma kompetencje do oceny SN? Może Mateuszek od razu skieruje sprawę do powiatowego lekarza weterynarii.

 • jurek4491

  Oceniono 42 razy 40

  Kabaretowy zespół magistrów KAleta , KAnthach i Ozdoba ( czytaj KAKAO ) jest mądrzejszy od SN .

 • 123waz

  Oceniono 38 razy 34

  zbliżamy się do majdanu, do wojny domowej. To już jest ta granica, poza którą nie mozemy pozwalać tej bandzie na władzę .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX