Lichocka odchodzi z podkomisji ds. współpracy z zagranicą. Powód? Lasek został przewodniczącym

Posłanka PiS Joanna Lichocka zrezygnowała z członkostwa w podkomisji stałej ds. współpracy z zagranicą i NATO. Powodem jest wybór na przewodniczącego podkomisji posła Koalicji Obywatelskiej Macieja Laska, byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Lasek w ubiegłym tygodniu został przewodniczącym podkomisji stałej ds. współpracy z zagranicą i NATO. Za kandydaturą Macieja Laska zagłosowało pięciu posłów, dwóch było przeciw, a czterech wstrzymało się. Jego kontrkandydat - Grzegorz Braun z Konfederacji - miał jeden głos "za" i trzy głosy "przeciw".

Joanna Lichocka odchodzi z podkomisji

W związku z wyborem Macieja Laska na przewodniczącego z członkostwa w podkomisji zrezygnowała posłanka PiS Joanna Lichocka.

Jest tak, że przewodniczenie podkomisji, podobnie jak komisji sejmowych jest rozdzielane według parytetu - część przypada opozycji. Ta przypadła PO. Zgłosili na komisji pana Laska, nie chcąc łamać zasad sejmowych, koledzy i ja wstrzymaliśmy się od głosu. Ja zrezygnowałam z uczestnictwa" - napisała parlamentarzystka na Twitterze.

>>> Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach

Zobacz wideo

Maciej Lasek był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która badała katastrofę smoleńską. Był zastępcą przewodniczącego podkomisji lotniczej. Z kolei w latach 2012-2016 był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Joanna Lichocka, pracując jeszcze jako dziennikarka, przygotowywała filmy dokumentalne na temat katastrofy smoleńskiej. Zrealizowała m.in. film "Mgła" w 2011 r. W listopadzie ub.r., mówiąc o Lasku w wywiadzie dla TVP 1 stwierdziła, że "nie został wynajęty, żeby wyjaśniać katastrofę smoleńską, ale opowiadać o niej wersję PO i Kremla".

>>> ZOBACZ TAKŻE: Maciej Lasek: Raport Macierewicza będzie ciekawostką z Polski. Przeczytam, bo mam obsesję Smoleńska

Więcej o: