Kaczmarska nie stawi się w sądzie, bo będzie na sejmowej komisji. Termin ustalono dwa dni temu

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska nie stawi się w piątek w sądzie w Olsztynie ws. list poparcia do KRS, których nie przekazała, choć zobowiązywał ją wyrok sądu. Minister tłumaczyła, że tego dnia musi uczestniczyć w posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej. Termin tego posiedzenia został ustalony we wtorek.

Na początku miesiąca sędzia olsztyńskiego sądu Paweł Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską do złożenia wyjaśnień. Miała ona wytłumaczyć, dlaczego nie wykonała polecenia sądu dotyczącego nadesłania list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Kaczmarska miała stawić się w sądzie w piątek. W czwartek ogłosiła jednak, że tego dnia nie uda się do Olsztyna ze względu na odbywające się w piątek posiedzenie sejmowej komisji regulaminowej. Jak stwierdziła, została wezwana przez przewodniczącego komisji (jest nim poseł PiS Kazimierz Smoliński). Posiedzenie będzie dotyczyło funkcjonowania Straży Marszałkowskiej.

>>> Zmiana ustawy o KRS? Girzyński: Opowiedziałbym się za 

Zobacz wideo

Poseł KO: Posiedzenie podzielono na dwie części

Jak mówi w rozmowie z Gazeta.pl poseł Koalicji Obywatelskiej i jednocześnie wiceprzewodniczący komisji Jarosław Urbaniak, pierwotnie w tym tygodniu miało odbyć się jedno posiedzenie komisji - w środę. Właśnie wtedy posłowie mieli dyskutować nad funkcjonowaniem Straży Marszałkowskiej. 

- We wtorek w południe dostałem SMS-a, że prezydium komisji [przewodniczący oraz zastępcy przewodniczącego - red.] zbierze się w środę rano. Dwie godziny później przyszedł SMS, że prezydium jednak jest za godzinę, czyli o 15. Niestety nie mogłem na nie dotrzeć. O 15.45 przyszedł mail o podziale posiedzenia: na część środową i piątkową. W środę tematem miały być sprawy bytowe funkcjonowania posła, a w piątek Straż Marszałkowska - mówi nam poseł KO.

Jak twierdzi Jarosław Urbaniak, obecność Agnieszki Kaczmarskiej "nie jest wymagalna żadną procedurą ani zwyczajem". - My chcemy rozmawiać o funkcjonowaniu Straży Marszałkowskiej z komendantem - wyjaśnia.

O dość nagłej zmianie dotyczącej prac komisji informował na Twitterze m.in. dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.

Przewodniczący komisji: Nie wiedzieliśmy o posiedzeniu sądu

Wiceprzewodniczący komisji Jarosław Zieliński z PiS wyjaśnia, że posiedzenie dotyczące Straży Marszałkowskiej zostało przeniesione ze względu na to, że będzie niejawne i wymagało to zapewnienia odpowiednich warunków. 

- Trudno z góry przesądzać, czy obecność pani minister Agnieszki Kaczmarskiej jest konieczna, czy nie. Być może pani minister ma nam do przekazanie takie informacje, które wymagają jej obecności. Tego nie wiemy - mówi portalowi Gazeta.pl.

Przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński w przesłanym do naszej redakcji SMS-ie także tłumaczy, że z powodu niejawności posiedzenia trzeba było zarezerwować odpowiednie pomieszczenie. Stąd miała wziąć się piątkowa data. "Nie wiedzieliśmy o terminie posiedzenia sądu i udziale Pani Minister Kaczmarskiej" - zapewnia. Jak dodaje, "zawsze wysyła wezwanie na ręce szefa instytucji, której dotyczy posiedzenie".

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: