"Prawda, która nie może umrzeć". List prezydenta Dudy w "Washington Post" i "Le Figaro"

W czwartek prezydent Andrzej Duda wystosował list otwarty z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz. Przedruki listu pojawiły się w kilku zagranicznych mediach, m.in. w: "Washington Post", "Le Figaro" i "Die Welt".

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia w Oświęcimiu. Z tej okazji na oficjalnej stronie prezydenta RP Andrzeja Dudy pojawił się list otwarty pod tytułem "Prawda, która nie może umrzeć”, którego przedruki pojawiły się już w amerykańskiej gazecie "Washington Post"  oraz francuskim dzienniku "Le Figaro" i niemieckim "Die Welt".

>>> Andrzej Duda nie poleci na Światowe Forum Holocaustu. W zaproszeniu nie uwzględniono przemówienia 

Zobacz wideo
Dwudziestego siódmego stycznia 1945 roku sowieccy żołnierze wyzwolili niemiecki nazistowski obóz zagłady KL Auschwitz. To, co tam zastali do dziś budzi najwyższą grozę i odruch absolutnego moralnego potępienia.  Wolność odzyskało wtedy blisko 7 tysięcy uwięzionych. Wcześniej, w dniach 17-21 stycznia, z KL Auschwitz i jego podobozów wyprowadzono około 56 tysięcy więźniów, którzy w wyniszczających  marszach śmierci poszli w głąb terytorium III Rzeszy. W obozie pozostali ludzie-cienie, trwale okaleczeni niewyobrażalnymi torturami fizycznymi i psychicznymi

- napisał prezydent Duda. "Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać ani instrumentalizować dla jakichkolwiek celów. W imię świętej pamięci o zagładzie Żydów oraz przez szacunek dla pozostałych ofiar dwudziestowiecznych totalitaryzmów - nie możemy i nie będziemy tego tolerować. Nie ustaniemy w wysiłkach, aby świat pamiętał o tej zbrodni. Oraz by nic podobnego już się nie powtórzyło" - czytamy w liście prezydenta. Głowa państwa przypomniała też o roli, jakie polskie podziemie odegrało w misji poinformowania świata o tragicznym losie więźniów niemieckich obozów.

Andrzej Duda opublikował list otwarty z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. "Damy świadectwo prawdzie"

"Właśnie w tym duchu będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ od 15 lat przypada on w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Dlatego za cztery dni, na terenie polskiego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – w miejscu, gdzie rozsypane są prochy ponad miliona ofiar Holokaustu - spotkamy się w gronie przywódców i wysokich przedstawicieli państw z całego świata. Będą nam towarzyszyć sędziwi ocaleni. W 75. rocznicę symbolicznego zakończenia zagłady damy świadectwo prawdzie. Wspólnie zaapelujemy o pokój, sprawiedliwość i szacunek między narodami" - zapowiedział prezydent

Główne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zaplanowano na poniedziałek 27 stycznia. Jak informują organizatorzy - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - do Oświęcimia przyjedzie ponad 200 osób, które przeżyły zagładę, a także rodziny królewskie z Hiszpanii i Niderlandów, prezydenci Niemiec i Izraela oraz przedstawiciele instytucji europejskich. W trakcie rocznicowych obchodów dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Izraela, o czym w poinformował w Polsat News rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski. 

Więcej o: