"Prawda, która nie może umrzeć". List prezydenta Dudy w "Washington Post" i "Le Figaro"

W czwartek prezydent Andrzej Duda wystosował list otwarty z okazji zbliżającej się 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz. Przedruki listu pojawiły się w kilku zagranicznych mediach, m.in. w: "Washington Post", "Le Figaro" i "Die Welt".

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia w Oświęcimiu. Z tej okazji na oficjalnej stronie prezydenta RP Andrzeja Dudy pojawił się list otwarty pod tytułem "Prawda, która nie może umrzeć”, którego przedruki pojawiły się już w amerykańskiej gazecie "Washington Post"  oraz francuskim dzienniku "Le Figaro" i niemieckim "Die Welt".

>>> Andrzej Duda nie poleci na Światowe Forum Holocaustu. W zaproszeniu nie uwzględniono przemówienia 

Zobacz wideo
Dwudziestego siódmego stycznia 1945 roku sowieccy żołnierze wyzwolili niemiecki nazistowski obóz zagłady KL Auschwitz. To, co tam zastali do dziś budzi najwyższą grozę i odruch absolutnego moralnego potępienia.  Wolność odzyskało wtedy blisko 7 tysięcy uwięzionych. Wcześniej, w dniach 17-21 stycznia, z KL Auschwitz i jego podobozów wyprowadzono około 56 tysięcy więźniów, którzy w wyniszczających  marszach śmierci poszli w głąb terytorium III Rzeszy. W obozie pozostali ludzie-cienie, trwale okaleczeni niewyobrażalnymi torturami fizycznymi i psychicznymi

- napisał prezydent Duda. "Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać ani instrumentalizować dla jakichkolwiek celów. W imię świętej pamięci o zagładzie Żydów oraz przez szacunek dla pozostałych ofiar dwudziestowiecznych totalitaryzmów - nie możemy i nie będziemy tego tolerować. Nie ustaniemy w wysiłkach, aby świat pamiętał o tej zbrodni. Oraz by nic podobnego już się nie powtórzyło" - czytamy w liście prezydenta. Głowa państwa przypomniała też o roli, jakie polskie podziemie odegrało w misji poinformowania świata o tragicznym losie więźniów niemieckich obozów.

Andrzej Duda opublikował list otwarty z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. "Damy świadectwo prawdzie"

"Właśnie w tym duchu będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ od 15 lat przypada on w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. Dlatego za cztery dni, na terenie polskiego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – w miejscu, gdzie rozsypane są prochy ponad miliona ofiar Holokaustu - spotkamy się w gronie przywódców i wysokich przedstawicieli państw z całego świata. Będą nam towarzyszyć sędziwi ocaleni. W 75. rocznicę symbolicznego zakończenia zagłady damy świadectwo prawdzie. Wspólnie zaapelujemy o pokój, sprawiedliwość i szacunek między narodami" - zapowiedział prezydent

Główne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zaplanowano na poniedziałek 27 stycznia. Jak informują organizatorzy - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - do Oświęcimia przyjedzie ponad 200 osób, które przeżyły zagładę, a także rodziny królewskie z Hiszpanii i Niderlandów, prezydenci Niemiec i Izraela oraz przedstawiciele instytucji europejskich. W trakcie rocznicowych obchodów dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Izraela, o czym w poinformował w Polsat News rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski. 

Więcej o:
Komentarze (73)
List prezydenta Andrzeja Dudy w "Washington Post" i "Le Figaro". "Prawda, która nie może umrzeć"
Zaloguj się
 • hatteras

  Oceniono 16 razy 14

  Rydzyk i jego sekta sa moralnie odpowiedzialni zapropagowanie antysemityzmu w Polsce.Oglupieni i zaszczuci nienawiscia zostali czesto ludzie starsi i biedni.To na falach RM "profesorowie" Bender i Ratajczak kwestionowali Oswiecim jako oboz zaglady. Dlaczego polski rzad,kosciol ,a nawet papiez to wszystko tolerowali i dalej toleruja/

 • hipo krater

  Oceniono 20 razy 14

  Budyń, poproś Hollywood, by zrobił film o waszej gwieździe Rybaku i. To wywoła lepsze wrażenie, bo od dziś wypromował nasz kraj na cały świat .

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 12

  Przestań wreszcie pałacowy pajacu miotać się na arenie międzynarodowej / światowej, niczym spuszczona z kagańca i ze smyczy, ujadająca chihuahua, która rozlewa kacza *ajno i odór z każdą chwilą, gdy otwiera ten kaczy dziob ( czytaj; przynależny JK), przynosząc narodowi polskiemu wstyd i hańbę niebywałą !

 • kuba161048

  Oceniono 16 razy 10

  Zaproście też Rybaka który palił kukłę Żyda i uczestników marszu niepodległości dla ozdoby tego wydarzenia .

 • abm1

  Oceniono 20 razy 8

  Oglądam uroczystości w Jerozolimie. Cały świat się tam zebrał. Zabrakło prowincjonalnego i pełnego kompleksów niewiele rozumiejącego Dudy, który skazał się na margines życia politycznego w świecie.

 • norik

  Oceniono 10 razy 4

  Dzięki Dudzie i putinowskiej V kolumnie, zwanej u nas popularnie prawicą, prawda o naszych polskich szmalcownikach na pewno nie umrze. Co więcej, z roku na rok nabiera rozgłosu.

  Natomiast dzięki naszemu świętu narodowej nienawiści 11 XI w świecie będziemy coraz bardziej rozpoznawalni, gdyż widać, że potomkowie szmalcowników wciąż chcą mordować. Ich hasła typu "Śmierć wrogom Ojczyzny" naprawdę są świetne, gdyż wiadomo, że to wrzeszczący te hasła sami będą ustalać, kto jest wrogiem, a kto nie. Ewentualnie odpowiednio zasugeruje im to p. prezes K.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX