Prokurator wzięła udział w Marszu Tóg. Teraz może ją czekać postępowanie dyscyplinarne

Katarzyna Gembalczyk, członkini Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia", otrzymała z Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w jej sprawie. Jak czytamy w dokumencie, ma to związek z Marszem Tysiąca Tóg, który odbył się 11 stycznia w Warszawie.

Katarzyna Gembalczyk, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" uczestniczyła w Marszu Tysiąca Tóg, który 11 stycznia przeszedł ulicami Warszawy. Dziesięć dni po zakończenia marszu, Gembalczyk otrzymała dokument z Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadamiający o możliwym podjęciu wobec niej postępowania dyscyplinarnego. 

>>> Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach

Zobacz wideo

Katarzyna Gembalczyk wzięła udział w Marszu Tysiąca Tóg. Teraz może ją czekać postępowanie dyscyplinarne

- W związku z podjęciem [...] wstępnych czynności mających na celu ustalenie okoliczności koniecznych do stwierdzenia znamion przewinienia dyscyplinarnego polegającego na użyciu przez Panią prokurator podczas zgromadzenia publicznego [...] stroju urzędowego prokuratora w postaci togi, wbrew jej przeznaczeniu [...] informuję o uprawnieniu do złożenia oświadczenia lub wyjaśnienia na piśmie - czytamy w dokumencie przesłanym do Katarzyny Gembalczyk przez Małgorzatę Ziółkowską-Siwczyk, Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla warszawskiego okręgu regionalnego . 

Prokuratura regionalna bada w tym przypadku, czy nie doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo o prokuraturze oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów biorących udział w rozprawach sądowych. W rozporządzeniu czytamy jedynie, że "Strojem urzędowym prokuratorów biorących udział w rozprawie sądowej jest toga".

Na początku 2019 m.in. wobec Katarzyny Gembalczyk oraz szefa "Lex Super Omnia" - Krzysztofa Parchimowicza - wysunięto dyscyplinarne zarzuty, po tym jak wzięli z obronę sędzię Agnieszkę Pilarczyk z Krakowa, która uniewinniła lekarzy ojca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz Tysiąca Tóg przeszedł ulicami Warszawy 11 stycznia

Bezpośrednim powodem wyjścia przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości na ulice jest tzw. ustawa kagańcowa czy represyjna, którą przyjął Sejm, a obecnie pracuje nad nią Senat. Środowiska sędziowskie podnoszą, że jest ona niezgodna z Konstytucją czy prawem UE.

Więcej o: