Mosze Kantor o nieobecności Andrzeja Dudy w Izraelu. "Zaproponowaliśmy przemówienie"

- Prezydent Andrzej Duda otrzymał propozycję, by jako pierwszy przemawiał podczas środowej, oficjalnej kolacji w domu prezydenta Izraela. Niestety ją odrzucił - powiedział Mosze Kantor, szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu, cytowany przez "The Times of Israel". 5. Światowe Forum Holokaustu rozpoczęło się 23 stycznia - w wydarzeniu bierze udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który ma wygłosić przemówienie.

W czwartek w Jerozolimie rozpocznie się 5. Światowe Forum Holokaustu. Prezydent Andrzej Duda nie poleciał do Izraela, ponieważ organizatorzy wydarzenia nie przewidzieli czasu na wystąpienie polskiego przywódcy. Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu (instytucja jest głównym organizatorem Forum) przyznał właśnie, że organizatorzy zaproponowali Andrzejowi Dudzie wystąpienie na kolacji, która odbyła się w środę w domu izraelskiego prezydenta Reuwen Riwlina.

>>> Andrzej Duda nie poleci na Światowe Forum Holocaustu. W zaproszeniu nie uwzględniono przemówienia

Zobacz wideo

Mosze Kantor o nieobecności Andrzeja Dudy w Jerozolimie. "Prezydent otrzymał od nas propozycję zabrania głosu"

- Próbowaliśmy stworzyć szeroką platformę porozumienia dla wszystkich, którzy wspólnie chcą opowiedzieć się przeciw złu. Szkoda, że Polska nie bierze w tym udziału. Prezydent Duda otrzymał propozycję, by jako pierwszy zabrać głos podczas środowej, oficjalnej kolacji w domu prezydenta Izraela. Niestety ją odrzucił - stwierdził Kantor cytowany przez "The Times of Israel".

- Światowe Forum nie jest spotkaniem o charakterze politycznym. Naszym głównym celem uczczenie pamięci ofiar Holokaustu i poruszenie kwestii nasilającego się antysemityzmu. I to nam się udaje - dodał Kantor. 

Avner Shalev, dyrektor instytutu Yad Vashem, wyraził z kolei żal z powodu nieobecności polskiego prezydenta w Jerozolimie. - To że na Forum pojawi się prezydent Putin, a nie Andrzej Duda, nie ma podłoża politycznego. Przebieg wydarzenia planowaliśmy na długo przed ostatnimi sporami na linii Polska-Rosja. Doszło do niezrozumienia celów, które przyświecają Światowemu Forum - stwierdził Shalev. 

Shalev wspólnie z Kantorem życzyli prezydentowi Dudzie powodzenia w organizacji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, które zaplanowano na 27 stycznia. 

5. Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie

Organizatorem 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji. Polska będzie reprezentowana na Forum przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Więcej o:
Komentarze (543)
Mosze Kantor o nieboecości Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu. "Zaproponowaliśmy przemówienie"
Zaloguj się
 • marywil2012

  Oceniono 167 razy 109

  smutny przykład tego jak wygląda polityka uprawiana przez pisowskich demagogów. żadnej strategii, bez sensowne reakcje. Można było pojechać i wykorzystać czas na nawet bardzo krótkie rozmowy z innymi. CHoćby po to aby podkreślić swoją rolę. Nawet jeśli jest skromna. Zamiast tego puste gesty, które świadczą o zagubieniu dudy i całego pisowskiego amatorstwa. Kto wam podsunął ustawę o IPN? Sami ją sobie napisaliście? Czy daliście się putinowi wykorzystać pisiaki?

 • sekanx

  Oceniono 112 razy 76

  Tchórz. Mocny w gębie tylko wtedy, gdy czuje za sobą obecność nikczemnej kaczki.

 • Grzegorz Krężel

  Oceniono 99 razy 67

  Zamiast postawić się Putinowi lepiej walnąć focha, a potem w reżimowej tv zgrywać bohatera... Oj Adrian... Czas się pakować... Ale pochwała z nowogrodzkiej... BEZCENNA

 • hikuj13

  Oceniono 71 razy 49

  w Izraelu już jesteśmy od 2015 roku mocno skompromitowani
  i chyba wystarczy

 • slawinskim

  Oceniono 53 razy 35

  Wstaliśmy z kolan.

  Dzięki temu nasza Głowa Państwa może zagadywać do kotleta.

 • fakiba

  Oceniono 49 razy 31

  Polska "dyplomacja" . syf nie dyplomacja .

 • arreis65

  Oceniono 42 razy 30

  to się andżej duda porozpychał na arenie międzynarodowej, lepiej mu wychodzi rozpychanie nogawki kaczyńskiego :-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX