Mosze Kantor o nieobecności Andrzeja Dudy w Izraelu. "Zaproponowaliśmy przemówienie"

- Prezydent Andrzej Duda otrzymał propozycję, by jako pierwszy przemawiał podczas środowej, oficjalnej kolacji w domu prezydenta Izraela. Niestety ją odrzucił - powiedział Mosze Kantor, szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu, cytowany przez "The Times of Israel". 5. Światowe Forum Holokaustu rozpoczęło się 23 stycznia - w wydarzeniu bierze udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który ma wygłosić przemówienie.

W czwartek w Jerozolimie rozpocznie się 5. Światowe Forum Holokaustu. Prezydent Andrzej Duda nie poleciał do Izraela, ponieważ organizatorzy wydarzenia nie przewidzieli czasu na wystąpienie polskiego przywódcy. Mosze Kantor, rosyjski oligarcha i szef Fundacji Światowego Forum Holokaustu (instytucja jest głównym organizatorem Forum) przyznał właśnie, że organizatorzy zaproponowali Andrzejowi Dudzie wystąpienie na kolacji, która odbyła się w środę w domu izraelskiego prezydenta Reuwen Riwlina.

>>> Andrzej Duda nie poleci na Światowe Forum Holocaustu. W zaproszeniu nie uwzględniono przemówienia

Zobacz wideo

Mosze Kantor o nieobecności Andrzeja Dudy w Jerozolimie. "Prezydent otrzymał od nas propozycję zabrania głosu"

- Próbowaliśmy stworzyć szeroką platformę porozumienia dla wszystkich, którzy wspólnie chcą opowiedzieć się przeciw złu. Szkoda, że Polska nie bierze w tym udziału. Prezydent Duda otrzymał propozycję, by jako pierwszy zabrać głos podczas środowej, oficjalnej kolacji w domu prezydenta Izraela. Niestety ją odrzucił - stwierdził Kantor cytowany przez "The Times of Israel".

- Światowe Forum nie jest spotkaniem o charakterze politycznym. Naszym głównym celem uczczenie pamięci ofiar Holokaustu i poruszenie kwestii nasilającego się antysemityzmu. I to nam się udaje - dodał Kantor. 

Avner Shalev, dyrektor instytutu Yad Vashem, wyraził z kolei żal z powodu nieobecności polskiego prezydenta w Jerozolimie. - To że na Forum pojawi się prezydent Putin, a nie Andrzej Duda, nie ma podłoża politycznego. Przebieg wydarzenia planowaliśmy na długo przed ostatnimi sporami na linii Polska-Rosja. Doszło do niezrozumienia celów, które przyświecają Światowemu Forum - stwierdził Shalev. 

Shalev wspólnie z Kantorem życzyli prezydentowi Dudzie powodzenia w organizacji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, które zaplanowano na 27 stycznia. 

5. Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie

Organizatorem 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji. Polska będzie reprezentowana na Forum przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Więcej o: