Małgorzata Gersdorf w liście do Julii Przyłębskiej: Spór kompetencyjny nie istnieje

"Nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym" - pisze pierwsza prezeska Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf do Julii Przyłębskiej. Prezeska Trybunału Konstytucyjnego odpowiada, że o tym decyduje TK.

List Małgorzaty Gersdorf do Julii Przyłębskiej  opublikował m.in. Łukasz Konarski z Radia Zet. "Nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym" - pisze w nim pierwsza prezeska SN. Gersdorf podkreśla, że "aktualnie w Sądzie Najwyższym nie toczy się żadne postępowanie objęte wnioskiem Marszałka Sejmu z dnia 21 stycznia 2020". "Jednocześnie informuję, iż gdyby postępowania objęte wnioskiem Marszałka Sejmu z dnia 21 stycznia 2020 toczyły się w Sądzie Najwyższym to składy orzekające zastosują przepisy prawa obowiązującego w tym przedmiocie". 

Na pismo odpowiedziała już Julia Przyłębska, którą za depeszą PAP cytuje m.in. Polsat News. "Zarówno prezes TK, jak i I prezes SN nie są uprawnieni do rozstrzygania, czy istnieje spór kompetencyjny; rozstrzygnięcie takie leży w wyłącznej kompetencji TK" - stwierdziła, dodając, że pismo Gersdorf jest "bezprzedmiotowe", a zawieszenie Izb działa "z mocy prawa".

Małgorzata Gersdorf: Nie ma sporu kompetencyjnego

Ok. godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sędziowie mają pochylić się nad pytaniami prawnymi skierowanymi przez Małgorzatę Gersdorf dotyczącymi sędziów powołanych przez nową KRS.

W środę do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu tego postępowania. Trybunał, na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ma zająć się rzekomym sporem kompetencyjnym między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym. Jak powiedział rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski - nie wiadomo, czy na tym posiedzeniu sędziowie przejdą do części merytorycznej związanej z pytaniami prawnymi.

Sąd Najwyższy zdecyduje rozpatrzy wniosek TK

Najpierw rozpatrzą m.in. wniosek Trybunału Konstytucyjnego. 

- Mamy skład 60 sędziów i trzeba się w tym gronie nad tym zastanowić. Zapewniam, że przyłożymy się do tego bardzo poważnie, będziemy rozpatrywać wszystkie aspekty tego zagadnienia prawnego. Będziemy w majestacie prawa i w poszanowaniu przepisów prawa, bez emocji zastanawiać się, czy należy zawiesić postępowanie - mówił sędzia Laskowski. Dodał, że skład ma "całą gamę możliwości" i wstrzymanie posiedzenia w związku z wnioskiem do TK jest jedną z nich.

Przypomnijmy. Trybunał Konstytucyjny, na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ma rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją. Prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, "że wszczęcie postępowania przed Trybunałem, powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Z udziału w posiedzeniu trzech Izb Sądu Najwyższego wyłączone są: Izba Dyscyplinarna oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Posiedzenie jest tajne, ale orzeczenie będzie ogłoszone publicznie. Jak informuje biuro prasowe Sądu Najwyższego - może być ogłoszone o godzinie 15.

Więcej o:
Komentarze (287)
Małgorzata Gersdorf w liście do Julii Przyłębskiej: Spór kompetencyjny nie istnieje
Zaloguj się
 • kleopatra51

  Oceniono 114 razy 104

  Jakoś bardziej jestem przekonana do wiedzy Pani Profesor i sędziego Sądu Najwyższego niż pani magister, sędziego sądu rejonowego

 • jxl82

  Oceniono 99 razy 91

  Chodzą słuchy że Julka na żądanie bożka z Nowogrodzkiej zawiesi nawet Sad Ostateczny. Nie będzie ten no jak mu tam...Jezus, mówił w obcym aramejskim języku co ma prezes robić!

 • hikuj13

  Oceniono 75 razy 69

  takie są owoce "błyskotliwych" karier magistrów w wymiarze sprawiedliwości

 • arreis65

  Oceniono 72 razy 66

  julia przyłębska - to leniwa, niedouczona, dyspozycyjna miernota bez odpowiedniej wiedzy prawniczej i kwalifikacji ale przydaje się jako kuchara jarosława kaczyńskiego !!!!

 • 2majtek1

  Oceniono 78 razy 66

  Pani Profesor Gersdorf , tłuka nawet z tytułem magistra już się nie nauczy szkoda czasu .

 • spyderman2

  Oceniono 62 razy 54

  dżula przybłeda, działaczka komuszej młodzieżówki, żona TW wolfganga. to takie komuchy założyły piss!!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 52 razy 42

  Już lepiej, żeby nic nie mówiła. Ta Przyłębska.
  Wszystko co powie, może być i będzie użyte przeciwko niej

 • pislamabad

  Oceniono 48 razy 42

  Kuchareczka Jarunia, żonka SB-ckiego kapusty to sobie może z "mocy prawa" gębe omastą do pierożków Jara Zbawiciela zapchać i siedzieć cicho...

 • def11

  Oceniono 44 razy 38

  Sytuacja jest nadzwyczajna, działający na polityczne zamówienie TK bierze udział w zamachu na konstytucyjny trójpodział władzy. SN nie może się już cofnąć jeżeli jeszcze ma funkcjonować praworządne państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX