Mateusz Morawiecki o obchodach w Jad Waszem: To prowokacyjna gra prezydenta Rosji

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nieuwzględnienie wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu to "prowokacyjna gra" prezydenta Rosji Władimira Putina. Zapowiedział także, że Polska "nie odstąpi od prawdy historycznej".

Premier Mateusz Morawiecki był gościem w Programie I Polskiego Radia. Podczas wywiadu odniósł się do organizowanych przez rosyjskiego oligarchę uroczystości w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie.

- Jest to element manipulacji prezydenta Putina - we współpracy, niestety, z niektórymi ośrodkami w Izraelu. Należy ubolewać, że tak się dzieje, ale z drugiej strony pokazać, jaka jest nasza konsekwentna linia, narracja, opowieść - taka, która przedstawia prawdę o drugiej wojnie światowej. My na pewno od tej prawdy nie odstąpimy" - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki: "Nie możemy dać sobie pluć w twarz"

Mateusz Morawiecki powiedział, że zarówno prezydent, jak i premier Izraela powinni byli zadbać o to, by prezydent Polski mógł zabrać głos na Światowym Forum Holokaustu. Przypomnijmy, że na spotkaniu, które odbędzie się dziś w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie, nie będzie Andrzeja Dudy. Prezydent Polski zrezygnował z wyjazdu do Izraela po tym, jak nie umożliwiono mu zabrania głosu podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Premier powiedział, że współpracownicy prezydenta podejmowali próby rozmowy z premierem Izraela, by ten doprowadził do zmiany decyzji organizatorów Światowego Forum Holokaustu. Te jednak nie spotkały się one z pozytywnym przyjęciem i "pan prezydent podjął jedyną słuszną decyzję".

- Nie możemy dać sobie pluć w twarz - bo tak należy to ostro określić - a jednocześnie nie mieć prawa odpowiedzi, nie mieć prawa do obrony - stwierdził Mateusz Morawiecki

Premier ocenił, że niedopuszczenie do głosu prezydenta Polski na piątym Światowym Forum Pamięci i Holokaustu w Jerozolimie jest strategią polityczną Władimira Putina. W Jad Waszem przemówią dziś m.in. prezydent Rosji, wiceprezydent USA oraz prezydenci Francji i Niemiec. W opinii Mateusza Morawieckiego Władimir Putin chce skłócić Polskę i Stany Zjednoczone i "zasiać ziarno niezgody" w NATO.

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki: Polska jest gotowa, by odpowiedzieć na rosyjską propagandę

Premier podkreślił, że obawia się, iż w Jerozolimie może dojść do próby przekłamania faktów historycznych, ale Polska jest gotowa, aby odpowiedzieć na rosyjską propagandę.

- Zrobimy to w sposób spokojny, konsekwentny, ale jednocześnie w pełni pokazujący prawdę. W mediach całego świata przedstawiamy, w jaki sposób należy patrzeć na wybuch II wojny światowej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Rzeczywiście, strona polska zadbała o to, aby jej stanowisko w sprawie wybuchu II wojny światowej poznało jak najwięcej osób. W dzisiejszych wydaniach trzech dużych dzienników - amerykańskiego "Washington Post", niemieckiego "Die Welt" i francuskiego "Le Figaro" - ukazał się list prezydenta Andrzeja Dudy poświęcony rocznicy wyzwolenia Auschwitz pt. "Prawda nie może zginąć".

Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że "byliśmy jedynym narodem, który ucierpiał tak wiele w związku z ratowaniem Żydów w czasie II wojny światowej".

- Jesteśmy społeczeństwem, które było karane śmiercią za szklankę wody i kromkę chleba dla osoby pochodzenia żydowskiego. Bardzo często były za to mordowane całe rodziny i wioski przez okupanta niemieckiego. Każdy Żyd, który został ocalony na ziemiach polskich podczas II wojny światowej mógł przeżyć tylko dzięki pomocy Polaków. Warto sobie zdać z tego sprawę. To jest rzecz, o której nigdy nie możemy zapomnieć - powiedział premier. 

Więcej o:
Komentarze (36)
Mateusz Morawiecki o obchodach w Jad Waszem: To prowokacyjna gra prezydenta Rosji
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 15 razy 15

  Tak, Mateusz. To jest gra Putina. Którą przegrywacie na własną prośbę, bo jesteście nieudolni i infantylni. Polityki nie wygrywa się tupaniem nogą i robieniem marsowych min. A tym mówisz o czymś, co każdy dorosły człowiek wie od dawna.
  Może więc pora skończyć z tupaniem nogą i kłótniami ze wszystkimi dookoła, a pora na odpowiedzialną politykę międzynarodową?

 • maciejwscieklica

  Oceniono 13 razy 11

  gotowi odpowiedzieć !!!
  pusty smiech i tyle

  czym odpowiadacie

  jachtem pomalowanym
  Zenkiem w filharmonii
  kolejnym filmem o wykletych
  Lechem Wałęsą spostponowanym
  całowaniem klechów po łapach nieumytych po ...
  czy zakłamywaniem historii 44 i 45 roku
  no na co jestesmy gotowi ???
  że zapytam

 • emigrant_1984

  Oceniono 11 razy 11

  Blah blah blah blah. Nikt cie nie slucha Pinokio.

 • pollako

  Oceniono 12 razy 10

  Tak ! Premierze PIS...Nie można zakłamywać i zmieniać historii na własne potrzeby.
  Przestańcie PIS-owcy budować nowej własnej historii polski.

 • arreis65

  Oceniono 14 razy 10

  szmateusz morawiecki to powszechnie znany kłamca - wypadł kaczyńskiemu z tej samej nogawki co dureń andżej duda !!!!

 • wolak007

  Oceniono 11 razy 9

  Taka mała różnica!...

  Putin ma politykę, Polska pod rządami PiS - żadnej.

 • mumel4

  Oceniono 8 razy 8

  Kiedy do nich wreszcie dotrze , że nikt nie będzie za nich umierał . Żadna władza nie jest wieczna , a każda zostanie rozliczona .

 • andmas

  Oceniono 6 razy 6

  Morawiecki jest kłamczuszkiem . prawdę może powiedzieć jak się pomyli ,pasuje do całej reszty ... . Putinowi do pięt nie dorasta ,to jest inna liga .

 • bogucjusz

  Oceniono 6 razy 6

  Wasze PiSie rządy to wynik gry Putina. Przyszły Polexit również.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX