Andrzej Duda o nieobecności na Światowym Forum Holokaustu: Prezydent Niemiec może wystąpić? To mój protest

- To jest mój protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej - tak o swej nieobecności w Jerozolimie mówi w specjalnym wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.

W Instytucie Jad Waszem organizowane jest dzisiaj Światowe Forum Holokaustu, na które przyjedzie około 40 światowych przywódców. Polski prezydent odmówił udziału, bo w programie Forum nie znalazło się jego przemówienie. Na liście mówców będzie natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, który w grudniu oskarżał Polskę o współudział w wybuchu II wojny światowej i o kolaborację z Hitlerem.

Andrzej Duda o Światowym Forum Holokaustu: Absurdalna sytuacja

Prezydent, który jest teraz w Davos, powiedział wysłannikowi Programu Pierwszego Polskiego Radia Wojciechowi Cegielskiemu, że odmówił udziału w uroczystościach, by zaprotestować przeciwko, jak mówi, absurdalnej sytuacji. - Sytuacja w której głos ma prezydent Francji, której władze kolaborowały z Niemcami i wysyłały osoby narodowości żydowskiej do obozów koncentracyjnych, prezydent Rosji, która na początku II wojny światowej współdziałała z Niemcami i wspólnie napadła na Polskę, może wystąpić? Prezydent Niemiec może wystąpić? - pytał Andrzej Duda. - Nie może wystąpić prezydent Rzeczypospolitej, państwa, które najwięcej obywateli straciło w wyniku Holokaustu? Jest to dla mnie sytuacja, wręcz powiedziałbym z punktu widzenia pewnej sprawiedliwości, także i historycznej, absurdalna i stąd to jest po prostu protest - mówił Andrzej Duda.

>>> Radosław Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje

Zobacz wideo

Prezydent uważa, że jego protest okazał się skuteczny, bo dzięki niemu prawda historyczna o Polsce została usłyszana na świecie. - Ponieważ przetoczyła się przez światowe media tak poważna dyskusja na ten temat i tyle było głosów, to uważam, że w jakimś sensie ten cel osiągnąłem - powiedział prezydent. - Ta dyskusja była, mówiono o polskich cierpieniach, mówiono o tym, ilu polskich obywateli zostało zamordowanych, mówiono o naszej sytuacji i większość publicystów i wielu także polityków stanęło tutaj po naszej stronie, przyznając nam rację, tą obiektywną rację, bo ja jestem przekonany, że ona właśnie po naszej stronie jest - dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że najważniejsze uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu organizowane są w poniedziałek w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Andrzej Duda będzie gospodarzem tych uroczystości i jak podkreśla, głównymi gośćmi będą osoby, które ocalały z Zagłady.

"Przeciwwaga dla uroczystości w Auschwitz"

Zdaniem Andrzeja Dudy, uroczystości w Jerozolimie to próba stworzenia konkurencyjnych obchodów przez osoby blisko związane z Władimirem Putinem. Chodzi o szefa Europejskiego Kongresu Żydów Mosze Kantora, który stoi za organizacją obchodów w Izraelu. - To jest prywatna fundacja pana Mosze Kantora, który jest bardzo poważnym rosyjskim biznesmenem narodowości żydowskiej, ale jest także znany współpracownikiem Władimira Putina - powiedział polski prezydent. - To on organizuje to forum w Jerozolimie, w Instytucie Jad Waszem. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że to jest próba stworzenia pewnej, niestety, przeciwwagi do uroczystości, które mają mieć miejsce na terenie niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. I tu jest niewątpliwie polityczny podtekst - powiedział Andrzej Duda.

Według przedstawicieli muzeum w Auschwitz-Birkenau, udział w poniedziałkowych uroczystościach potwierdzili przedstawiciele władz około 50 krajów, w tym między innymi prezydenci Izraela, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii, Litwy i Słowenii. Zaproszenia nie otrzymał Władimir Putin, a Rosję reprezentować będzie ambasador tego kraju w Warszawie.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter

Więcej o:
Komentarze (343)
Andrzej Duda o nieobecności na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie: To mój protest
Zaloguj się
 • hatteras

  Oceniono 75 razy 63

  Donald Tusk i Wladimir Putin wspolnie zorganizowali uroczystosci w Katyniu w imie pojednania i przebaczenia Pomiedzy Polska i Rosja.Kaczynscy i caly PiS zniszczyli wszystko!!! Katyn i katastrofe smolenska wykorzystali do swoich haniebnych celow politycznych. Dzisiaj Oswiecim chcieli wykorzystac do tego samego.PiS nie ma moralnego prawa decydowac o tym kto bedzie zaproszony ,a kto nie.Zolnierze sowieccy wyzwolili oboz i to jest fakt historyczny czy sie to podoba PiSowi czy nie.

 • antonikarcz

  Oceniono 68 razy 58

  Duduś dla świata jesteś nikim, jeździj po wsiach, wykrzycz się i nie płacz.

 • hipo krater

  Oceniono 57 razy 43

  Sami to nam zrobiliscie. Zniszczyliscie powagę Polski. Pokazaliscie swiatu jak jesteśmy słabym , skłóconymi i osamotnionym państwem wewnętrznie i zewnętrznie , co odwazyło Putina. Klamiecie nieustannie , co poważna naszą wiarygodność. Zniszczyliscie Radę Oswięcimską składają się z Żydów i Polaków, która od 30 lat spełniała swoją rolę w organizowaniu współpracy , w takich okolicznościach. A teraz krokodyle łzy , skrzywdzenie i obraża. Jak małe dzieci.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 38 razy 32

  Trzeba było bawić się łopatką i wiaderkiem a nie "polityką historyczną".

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 30

  Jedź pan na jakąś wiochę i tam krzycz i strój swoje głupie miny .

 • pix_d

  Oceniono 30 razy 26

  Dyskusja przetoczyła się przez "światowe" media: TVP, TV Trwam, Gazetę Polską i Radio Maryja.

 • pandzik

  Oceniono 28 razy 24

  Nikt cię budyniu nie bierze na serio. Prezydenta pisu im nie trzeba

 • jego-wysokosc

  Oceniono 27 razy 23

  Niestety mija się Pan z prawdą Panie prezydencie. Samo zorganizowanie obchodów w Jerozolimie a nie w Auschwitz jak wcześniej, to porażka rządu PiS i polskiej polityki zagranicznej. Brak możliwości wystąpienia przedstawiciela z Polski, a danie jej Putinowi, to kolejna porażka. Zostało Panu tułanie się po telewizjach zagranicznych, wygłaszanie sprostowań i robienie nadętych min. Wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX