Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odchodzi. Znamy nazwisko jego następcy

Szef ABW Piotr Pogonowski odchodzi ze stanowiska. Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek o jego odwołanie. Następcą Pogonowskiego zostanie ppłk Krzysztof Wacławek, który był do tej pory jego zastępcą.

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek o odwołanie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i powołanie nowego. Taką informację przekazał portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący komisji Waldemar Andzel z Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek, w którym na następcę Piotra Pogonowskiego został zgłoszony jeden z jego dotychczasowych zastępców - ppłk Krzysztof Wacławek.

Mariusz Kamiński nie ma zastrzeżeń

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof. Piotr Pogonowski odchodzi ze sprawowanej funkcji z powodów osobistych

- przekazał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik ministra-kordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że jego odejście ustalane było od dłuższego czasu. Podkreślił, że Mariusz Kamiński dobrze ocenia pracę kierowanej przez Pogonowskiego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister jest zdania, że jego zaangażowanie i profesjonalizm dały Polsce bardzo pozytywnie efekty.

Ostatnie lata to bardzo wzmożona praca Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która stała się nie tylko kluczową instytucją dla bezpieczeństwa Polski, ale również bardzo ważnym, dobrze ocenianym partnerem dla naszych najważniejszych sojuszników

- powiedział Stanisław Żaryn.

Prof. dr hab. Piotr Pogonowski był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od lutego 2016 roku. W marcu 2019 roku, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, jego zastępcą został Krzysztof Wacławek. Pełnił m.in. funkcję Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych. Wcześniej pracował w CBA oraz NIK.

Decyzję w sprawie odwołania i powołania szefa ABW podejmuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta i sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

>>> Detonacja ładunku, które ABW znalazła przy osobach podejrzanych o przygotowywanie ataków na muzułmanów. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (44)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odchodzi. Znamy nazwisko jego następcy
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 17 razy 11

  "Zaczynając w 2015 r. swoje rządy, Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało rozliczenie poprzedników za słynne „osiem lat, gdy Polki i Polacy” cierpieli pod dyktaturą pożeraczy ośmiorniczek z PO-PSL."
  Z dzisiejszego tekstu pana Czuchnowskiego. Bardzo mi się podoba :)

 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 10

  Znaczy wiedział o tym pisowskim przekręcie tej piramidzie finansowej PiS i milczał?

 • kataryniarski

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby Banaś się w zemście nie wysypał, to by mu włos z głowy nie spadł, bo poza wiedza o tej pisowskiej piramidzie finansowej, on by rozliczany przede wszystkim z lojalności względem rządzącego reżimu.

  A to to cóż - musi być jakiś kozioł ofiarny.

 • kataryniarski

  Oceniono 10 razy 8

  Swoją drogą:

  kolejny pisuar, z jakimiś czerwonymi plamami na gębie - oni się tam wzajemnie zarażają, u jednego... źródła jakimś syfem, czy co???

 • zwierzoczlekoupior

  Oceniono 16 razy 8

  nowe beztalencie zastapi stare beztalencie.

 • stefan-50

  Oceniono 9 razy 7

  Znowu coś śmierdzi, gdzie ta PiS dzielska ekipa nie wsadzi łapek tam smród.

 • t0masz007

  Oceniono 7 razy 5

  Nie dali mu dosłużyć do emerytury, co za podłość

 • czesiekkk

  Oceniono 7 razy 5

  Zmarginalizowano najważniejszą służbę specjalną w kraju, odpowiadającą realnie za życie i zdrowie obywateli Polski. Gorzej już nie będzie. Za to postawiono na CBA. Kiedy dymisje w CBA za izraelskiego Pegasusa na przykład?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX