Pięć filarów kampanii Biedronia. Najważniejsze to odzyskać wiarygodność i nabrać "formatu prezydenckiego"

Po konwencji w Słupsku Robert Biedroń ruszył w objazd po Polsce, żeby walczyć o głosy wyborców przed majowymi wyborami prezydenckimi. Z naszych rozmów z politykami Lewicy wynika, że jego kampania będzie oparta na pięciu filarach.

Odzyskać wiarygodność, być poważanym

Zdecydowanie największym problemem Biedronia na starcie kampanii jest jego wiarygodność. Mówiąc wprost, kandydat Lewicy nie ma jej dziś w nadmiarze. Zwłaszcza w kontekście walki o najwyższy urząd w państwie, przy której osobiste walory kandydata grają rolę pierwszoplanową. Biedroniowi wciąż wypominana jest sprawa mandatu europosła, który obiecywał złożyć, ale którego nigdy nie złożył. Do tego - wiele niejasności wokół źródeł finansowania Wiosny, których Biedroń ani jego ludzie nigdy w 100 proc. nie wyjaśnili.

Krytycy byłego prezydenta Słupska wskazują też, że nie sprawdził się jako lider polityczny. Założona przez niego w lutym ubiegłego roku Wiosna może nie doczekać do swoich pierwszych urodzin. Kwestią (niedługiego) czasu jest jej połączenie z SLD. Obu partiom taki mariaż jest na rękę, ale dla Biedronia wizerunkowo nie wygląda to dobrze. Odbierane jest to tak, że formacja bez pieniędzy, struktur i perspektyw wskakuje do szalupy ratunkowej, za burtą zostawiając wartości, ideały (a często i ludzi), z którymi wchodziła do polityki, obiecując wielką zmianę jakościową.

Politycy Lewicy przyznają również, że sztab będzie musiał nadać Biedroniowi "format prezydencki", którego ten dzisiaj nie posiada, a który u kandydata na urząd prezydenta jest cechą absolutnie fundamentalną. Biedroń kojarzy się raczej z krotochwilnymi wypowiedziami, swobodnym stylem bycia, nie zawsze przemyślanymi wpisami na Twitterze i nieumiejętnością przyjmowania krytyki. Tego wszystkiego w trakcie kampanii będzie musiał się wystrzegać, żeby zbudować w wyborcach przekonanie, że pasuje do Pałacu Prezydenckiego.

Wyobraża pan sobie dzisiaj, że wyborcy, zwłaszcza ci, którzy zazwyczaj nie głosują na lewicę, widzą w Robercie najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych? Raczej nie, prawda? To trzeba będzie zmienić, jak najszybciej

- diagnozuje w rozmowie z Gazeta.pl polityk dobrze znający Biedronia.

Czy Robert Biedroń ma szanse na prezydenturę? Zobacz, jak jego szanse ocenia Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem:

Zobacz wideo

Lewicowa opowieść o Polsce

Zdając sobie sprawę z pewnych wizerunkowych obciążeń Biedronia, Lewica w kampanii bardziej niż osobowość i poglądy samego Biedronia chce eksponować swój program, wartości i wizję państwa. - W kampanii Lewica powinna skupić się na kwestiach politycznych, a nie osobowościowych kandydata - mówił niedawno w rozmowie z Gazeta.pl były strateg Wiosny Michał Syska.

Skoncentrowanie się na tych ostatnich dawałoby konkurentom okazję do punktowania błędów i wpadek Biedronia z niedalekiej przeszłości. Lewica od razu znalazłaby się w defensywie i musiałaby tłumaczyć z kolejnych spraw, zamiast samej narzucać tematy konkurencji

- przestrzegał.

Wobec powyższego kluczowe miejsce w kampanii Biedronia mają zajmować propozycje konkretnych rozwiązań i wizja Polski, a nie kandydat czy wojna polsko-polska. Biedroń i jego sztab będą kontynuować lewicową opowieść o nowoczesnym państwie dobrobytu, którą podczas swojego sejmowego "kontrexposé" nakreślił Adrian Zandberg. Będzie więc dużo o mieszkalnictwie, rynku pracy, naprawie usług publicznych (zwłaszcza służby zdrowia i edukacji), politykach publicznych (m.in. polityka senioralna), transporcie, ochronie środowiska. Dzięki temu na ewentualnym sukcesie Biedronia Lewica może tylko zyskać. I poszerzyć swój bazowy elektorat, co w kontekście walki o przywództwo w opozycji jest po prostu konieczne.

Odbić Polskę powiatową

Inaugurująca kampanię Biedronia konwencja nie bez powodu odbyła się w Słupsku. Lewica w walce o Pałac Prezydencki planuje szczególny nacisk położyć właśnie na małe i średnie miasta. Z naszych informacji wynika, że Lewica zbadała temat i wyszło jej, że tzw. Polska powiatowa wcale nie jest tak prawicowa i prokościelna, jak przyjęło się powszechnie sądzić.

Mamy tam o co walczyć. Pogląd, że małe i średnie miasta to religia i konserwatyzm nie jest prawdziwy. Udowodnimy to. W przeszłości lewica była w Polsce powiatowej silna, chcemy do tego wrócić

- tłumaczy nam jedna z polityczek Lewicy. Lewica liczy na to, że w realizacji tego celu pomoże jej konkretna i atrakcyjna oferta społeczno-gospodarcza. Atutem Biedronia w tym kontekście ma być jego prezydentura w Słupsku, którą kandydat przedstawia jako jedno ze swoich największych politycznych osiągnięć.

Zwierzę kampanijne

Jednym z największych atutów Biedronia w kampanii mają być bezpośrednie spotkania z wyborcami. To tam ma przekonywać nieprzekonanych, poszerzać elektorat, zdobywać sondażowe punkty. Nasi rozmówcy z Lewicy wskazują, że to jedna z jego głównych przewag nad Adrianem Zandbergiem, który również był rozważany jako prezydencki kandydat. Nasi rozmówcy zgodnie przyznają, że lider Razem w tłumie odnajduje się gorzej od prezesa Wiosny i mniej naturalnie nawiązuje relacje z napotkanymi ludźmi.

Widać to było podczas kampanii parlamentarnej. - Zaczynał nieco spięty, nieco zamknięty, ale z czasem się otworzył, nabrał pewności siebie, wyluzował. Dzięki temu złapał bardzo dobry kontakt z naszymi wyborcami - opisywała nam to jedna z osób, która wraz z Zandbergiem jeździła tzw. Lewicobusem. Teraz czasu na rozgrzewkę nie ma, więc postawienie na Biedronia, który w towarzystwie nowo poznanych ludzi czuje się jak ryba w wodzie, wydaje się w pełni zrozumiałe.

Robert jest zwierzęciem kampanijnym. On zawsze odżywa, kiedy może wsiąść w autokar czy samochód, jeździć po kraju i spotykać się z ludźmi. Zresztą jest w tym świetny

- słyszymy w SLD.

Lewak pośród konserwatystów

Sztabowcy Biedronia do maksimum będą chcieli też wykorzystać fakt, że prezes Wiosny jest jedynym postępowym kandydatem w prezydenckiej stawce. Pozostali gracze prezentują różne odcienie konserwatyzmu - od narodowo-patriotycznego Krzysztofa Bosaka, przez konserwatywno-kościelnego Andrzeja Dudę i ludowo-chadeckiego Władysława Kosiniaka-Kamysza, na centroprawicowej Małgorzacie Kidawie-Błońskiej kończąc.

Taki układ sił w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego sprawia, że na lewo od centrum Biedroń nie będzie mieć konkurencji. Nie będzie musiał z nikim licytować się w poglądach i obietnicach na tym polu. Tematy równouprawnienia, praw człowieka (zwłaszcza praw kobiet), ekologii, wyrównywania szans w społeczeństwie przypadną Lewicy. To natomiast pozwoli Biedroniowi skoncentrować się na walce o polityczne centrum, bo tam konkurencja w pierwszej turze będzie znacznie większa (Kidawa-Błońska, Kosiniak-Kamysz, Hołownia).

Andrzej Rozenek, poseł SLD, dopatruje się w poglądach i wizerunku Biedronia dodatkowej szansy dla Lewicy.

Robert wciąż jest pierwszym wyborem dla dużej części elektoratu kobiecego, bo to jedyny progresywny kandydat w stawce

- uważa. Jeśli okaże się, że ma rację, Lewica może pokrzyżować szyki Koalicji Obywatelskiej, która liczyła, że jako jedyny komitet wystawiając kandydatkę, zgarnie za to premię w postaci poparcia elektoratu kobiecego.

Więcej o: