WP nieoficjalnie: Szef ABW zostanie odwołany. To kara za aferę Banasia?

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych ma zostać ogłoszony zamiar odwołania obecnego szefa ABW prof. Piotra Pogonowskiego. Stanowisko to ma objąć jeden z jego zastępców.

O planach odwołania prof. Piotra Pogonowskiego z funkcji szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje Wirtualna Polska. Z doniesień portalu wynika, że podczas zamkniętej sesji Komisji ds. Służb Specjalnych, która odbędzie się w środę 22 stycznia o godzinie 12, zostanie zaopiniowany wniosek o odwołanie obecnego szefa ABW. Tę funkcję ma przejąć jeden z zastępów Pogonowskiego. Najprawdopodobniej będzie to ppłk Krzysztof Wacławek.

>>> Waldemar Buda o raporcie CBA ws. Banasia

Zobacz wideo

Szef ABW pożegna się ze stanowiskiem? Jego odwołanie mogło zostać odroczone

Anonimowy informator z kręgów Prawa i Sprawiedliwości powiedział WP, że prof. Piotr Pogonowski rezygnuje z funkcji szefa ABW z własnej inicjatywy, a minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński nie ma do jego pracy żadnych zastrzeżeń. Warto jednak przypomnieć, że gdy pod koniec ubiegłego roku spekulowano, kto odpowie za tzw. aferę Banasia i niedopilnowanie kontroli szefa NIK, wskazywano właśnie Pogonowskiego. Media obiegła nawet informacja o jego dymisji, choć okazała się nieprawdziwa.

WP informuje, że odwołanie obecnego szefa ABW odroczono, a zrobiono to po to, aby nie łączono jego odejścia z aferą Mariana Banasia. Jednocześnie podaje, że prof. Piotr Pogonowski miał zapewniać w rozmowach z ministrem Mariuszem Kamińskim, że podjął decyzję o rezygnacji znacznie wcześniej i że jest ona związana z chęcią powrotu do pracy naukowej. W listopadzie ubiegłego roku "Rzeczpospolita" informowała z kolei, że od dawna mówi się, że Pogonowski chce odejść albo na stanowisko ambasadora, albo do biznesu.

Więcej o:
Komentarze (70)
WP nieoficjalnie: Szef ABW zostanie odwołany. To kara za aferę Banasia?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 23

  Patrzcie państwo, czternaście czy więcej awansów w niecałe dwa lata i na darmo? Praca naukowa, biznes, placówka dyplomatyczna. A nie mógł się pan Pogonowski po prostu zwyczajnie, po ludzku rozchorować?
  A miał generałem nawet zostać!

 • fezuj

  Oceniono 18 razy 18

  Marian, mordo moja! Jesteś pancerny! Nawet prezes nie dał tobie rady...

 • hi2per

  Oceniono 14 razy 12

  Ciepła posada w Sp. Skarbu Państwa już czeka.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 12 razy 8

  Zgodzi się zostać kozłem ofiarnym za darmo? Czy za odpowiednie frukty dla rodziny? Ma też wiedzę nabytą w czasie sprawowania urzędu , którą może chcieć wykorzystać w przypadku braku satysfakcjonującej oferty.

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  A co na to kaczor , pewnie nowy już wyznaczony , jeszcze większa kanalia .

 • cocpit

  Oceniono 8 razy 6

  A taki był zdolny. W 9 miesięcy awansował z kaprala do pułkownika.

 • seba_s

  Oceniono 8 razy 6

  Podam się do dymisji jako kozioł ofiarny, a za mordę w kubeł poproszę ciepłą, nierzucającą się w oczy, i świetnie płatną posadkę. Brawo dla Pana Szefa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX