Elżbieta Witek skierowała do TK wniosek w związku z "tym, co planuje prezes Gersdorf"

- Chciałam przekazać informację w związku z planowanym na czwartek posiedzeniem Sądu Najwyższego i z tym, co planuje prezes Gersdorf. W poczuciu odpowiedzialności za losy państwa i prawo, jakie stanowimy w Sejmie, podpisałam i skierowałam do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym - oświadczyła podczas konferencji prasowej Elżbieta Witek.

- Decyzje o tym, jak wygląda ustrój sądów regulują ustawy, a ustawy przyjmuje Sejm - podkreśliła Witek. -Natomiast to, co planuje w czwartek I prezes SN jest podważeniem naszego prawa, wyłącznego prawa do stanowienia ustaw, a tym samym także podważenia kompetencji prezydenta do powoływania sędziów - dodała.

Według Elżbiety Witek zaplanowane na czwartek posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powinno zostać wstrzymane.

Nie może być tak, że Sąd Najwyższy uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, co leży w kompetencjach Sejmu i także prezydenta. Stąd ten wniosek, bo sprawa jest ważna, pilna i naprawdę gdyby nie była rozstrzygnięta, może ją rozstrzygnąć wyłącznie TK, bo wszyscy wiemy doskonale, że o zgodności ustaw z Konstytucją decyduje nie SN, a TK

- przekonywała marszałek Sejmu.

Posiedzenie SN bez siedmiorga sędziów

W ubiegłym tygodniu Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie prawnych rozbieżności przez składy połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Posiedzenie ma odbyć się w czwartek 23 stycznia. Będzie odbywało się bez uwzględnienia Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, działających od 2018 r. Dlaczego? Jak tłumaczy Małgorzata Gersdorf, zasiadają w nich wyłącznie osoby, których "bezpośrednio dotyczy pytanie sformułowane we wniosku".

Małgorzata Gersdorf chce bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy obecność w składzie sędziowskim sędziego powołanego przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa (wybranej w 2018 r.) może łamać Konstytucję, Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Traktat o Unii Europejskiej.

Pierwsza Prezes SN zwraca uwagę, że "prawo do sądu może być realizowane tylko przez sąd należycie obsadzony". Zaznacza jednak, że nie chce badać samej ważności powołania sędziów przez prezydenta.

Jak czytamy w komunikacie Sądu, wniosek "ma na celu zabezpieczenie prawidłowego biegu procesu sądowego i ważności orzeczeń wydawanych przez sądy powszechne, wojskowe oraz przez Sąd Najwyższy". Małgorzata Gersdorf chce tym samym "właściwie ukształtować praktykę orzeczniczą Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych".

Sąd Najwyższy poinformował w poniedziałek, że w składzie trzech sędziów wydał postanowienie, w którym wyłączył od udziału w rozpoznawaniu wniosku siedmiorga innych sędziów. Chodzi o Jacka Piotra Grelę, Beatę Marię Janiszewską, Marcina Krzysztofa Krajewskiego, Małgorzatę Manowską, Joannę Teresę Misztal-Konecką, Tomasza Szanciłę i Kamila Michała Zaradkiewicza.

Jak czytamy w komunikacie Sądu, wniosek "ma na celu zabezpieczenie prawidłowego biegu procesu sądowego i ważności orzeczeń wydawanych przez sądy powszechne, wojskowe oraz przez Sąd Najwyższy". Małgorzata Gersdorf chce tym samym "właściwie ukształtować praktykę orzeczniczą Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych".

>>> Zobacz jak wyglądały protesty sędziów przeciwko tzw. "ustawie kagańcowej":

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (458)
Elżbieta Witek skierowała do TK wniosek w związku z "tym, co planuje prezes Gersdorf"
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 140 razy 128

  Ale panika w szeregach REŻIMU .
  Tak zwany TK w tej sprawie nie ma nic do powiedzenia bo to nie są jego kompetencji żeby ingerować w wyroki sądów .

 • fakiba

  Oceniono 103 razy 93

  Przyłębska jest zwarta i gotową wydać wyrok taki jak prezio sobie życzy .

 • siwywaldi

  Oceniono 94 razy 84

  Witek albo pali głupa, albo nie wie, co to jest trójpodział władzy i dlaczego CYWILIZOWANE kraje stosują tę zasadę od ponad 200 lat !

  A mówienie dziś o obiektywności TK, to tak samo, jak mówienie o uczciwości Banasia :-)

 • bacowa

  Oceniono 77 razy 73

  Zadecyduje Kaczyński podczas prywatnego spotkania przy ciasteczkach i kawie z ,,odkryciem roku''

  nie po to PiS brał ,,pod but'' w pierwszej kolejności TK żeby ktoś im bruździł i przeszkadzał przy przeorywaniu Polski

 • hamsterx

  Oceniono 71 razy 63

  Pisiory, nie pozostaniecie bezkarni za dewastację Polski

 • bokaj

  Oceniono 55 razy 53

  Zabawna kreatura z tej pani.
  Ona w ogóle przeczytała konstytucję i zrozumiała od czego jest Trybunał konstytucyjny?
  Ponoć uczyła kiedyś w szkole - ciekawe jakie wyniki mieli uczniowie pedagoga, który nie posiadł umiejętności rozumienia prostych, jasnych zdań oznajmujących - a takie są w Konstytucji.

  Kompromitujesz się kobieto, w historii zostaniesz zapisana jako pozbawiona osobowości i podmiotowości zwykła PISSowska szmatka...

 • puuchatek

  Oceniono 57 razy 51

  "Nie może być tak, że Sąd Najwyższy uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, co leży w kompetencjach Sejmu i także prezydenta."

  Jeśli sejm albo prezydent postępują niezgodnie z prawem, to owszem, jak najbardziej Sąd Najwyższy ma prawo to ocenić. Między innymi dlatego nazywa się Sądem NAJWYŻSZYM, Pani Marszałek.

  Parafrazując hasło forsowane swego czasu przez Pani partię (a ostatnio jakoś dziwnie zapomniane…) - "Wystarczy nie łamać prawa".

 • greg2408

  Oceniono 44 razy 38

  Pani Marszałek kierując do TK przepisy między prawem unijnym i polskim na przykład podała wyrok sądu hiszpańskiego, który ponoć odrzucił taką możliwość. Proponuję Pani Marszałek zapoznać się z odpowiedzią hiszpańskiego Eurodeputowanego do Ryszarda Czarneckiego , który w dwóch językach, na ten argument nazwał go KŁAMCĄ - zakładam, że to samo dotyczy Pani Witek.

 • lina555

  Oceniono 39 razy 37

  Banda hipokrytów! Cały świat prawniczy tłumaczy pisiorom, co jest nie tak, a banda przybocznych Jarusia udaje, że nie kuma! Witek udaje samodzielnego marszałka Sejmu, a tak naprawdę sama to może zdecydować, co zje na śniadanie, reszta jak Kaczyński z Terleckim każą!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX