Andrzej Duda o Światowym Forum Holokaustu. "Jako aliantom, nam również należy się prawo zabrania głosu"

- Żydzi, którzy byli obywatelami Polski, stanowią największą część ofiar Holokaustu. W związku z tym możliwość wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu jest czymś oczywistym. Oficjalnie poinformowano nas, że przewiduje się wystąpienia wyłącznie "aliantów", ale przecież my też nimi byliśmy - stwierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu izraelskiej telewizji publicznej. Sporą część rozmowy poświęcono rozpoczynającemu się 23 stycznia 5. Światowemu Forum Holokaustu. Prezydent RP nie pojawi się w Jerozolimie, gdzie swoje przemówienie wygłosi m.in. rosyjski przywódca Władimir Putin. 

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda o Światowym Forum Holokaustu. "Jako aliantom, nam również należy się prawo zabrania głosu"

- Żydzi, którzy byli obywatelami Polski stanowią największą część ofiar Holokaustu. W związku z tym możliwość wystąpienia na Światowym Forum jest czymś oczywistym. Jako głowa państwa polskiego nie mam wątpliwości, że do takiego wystąpienia powinno dojść. Oficjalnie poinformowano nas, że przewiduje się wystąpienia wyłącznie "aliantów". W Jerozolimie będą przemawiać prezydenci Putin i Macron oraz przedstawiciele: Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec i Izraela. Ale przecież my też byliśmy aliantami - polscy żołnierze walczyli zarówno na froncie zachodnim, jak i wschodnim. Zawsze przeciwko Niemcom. Jak to możliwe, że prezydent Polski nie może zabrać głosu? Nie rozumiemy tego - powiedział Duda w rozmowie z izraelską telewizją publiczną. 

Prezydent został też zapytany o to, czy organizacja Światowego Forum Holokaustu na kilka dni przed uroczystościami związanymi z 75. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau to błąd. - Oczywiście wolałbym, gdyby całe spotkanie odbyło się tam, gdzie zawsze ten dzień [wyzwolenia obozu - red.] był obchodzony, czyli na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. To nie tylko miejsce pamięci o ofiarach, gdzie oddaje się im cześć, ale również miejsce stanowiące przestrogę dla świata, by ten nigdy nie zapomniał tej straszliwej lekcji. W moim przekonaniu właśnie tam, wśród tych baraków, komór gazowych i innych straszliwych świadectw, powinniśmy oddawać hołd ofiarom Holokaustu - stwierdził prezydent. 

Jednocześnie Andrzej Duda nie ma przekonania, by Instytut Yad Vashem - organizator Światowego Forum - stał się w ostatnim czasie instytucją polityczną. - W moim przekonaniu nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Jednak oczekujemy prawdy historycznej i sprawiedliwej oceny. Jako prezydent Polski nigdy nie zgodzę się na mówienie o "odpowiedzialności narodu polskiego". Oczywiście nie twierdzę, że [podczas II wojny światowej -red.] nie było przypadków denuncjowania obywateli polskich narodowości żydowskiej. Nie neguję tego, a dokonujący tych czynów byli podłymi ludźmi. Tak samo jak w każdym innym narodzie - wśród Polaków również zdarzali się podli ludzie - powiedział Duda. 

5. Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie

Organizatorem 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji. Polska będzie reprezentowana na Forum przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Więcej o: