Andrzej Duda o Światowym Forum Holokaustu. "Jako aliantom, nam również należy się prawo zabrania głosu"

- Żydzi, którzy byli obywatelami Polski, stanowią największą część ofiar Holokaustu. W związku z tym możliwość wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu jest czymś oczywistym. Oficjalnie poinformowano nas, że przewiduje się wystąpienia wyłącznie "aliantów", ale przecież my też nimi byliśmy - stwierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu izraelskiej telewizji publicznej. Sporą część rozmowy poświęcono rozpoczynającemu się 23 stycznia 5. Światowemu Forum Holokaustu. Prezydent RP nie pojawi się w Jerozolimie, gdzie swoje przemówienie wygłosi m.in. rosyjski przywódca Władimir Putin. 

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda o Światowym Forum Holokaustu. "Jako aliantom, nam również należy się prawo zabrania głosu"

- Żydzi, którzy byli obywatelami Polski stanowią największą część ofiar Holokaustu. W związku z tym możliwość wystąpienia na Światowym Forum jest czymś oczywistym. Jako głowa państwa polskiego nie mam wątpliwości, że do takiego wystąpienia powinno dojść. Oficjalnie poinformowano nas, że przewiduje się wystąpienia wyłącznie "aliantów". W Jerozolimie będą przemawiać prezydenci Putin i Macron oraz przedstawiciele: Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec i Izraela. Ale przecież my też byliśmy aliantami - polscy żołnierze walczyli zarówno na froncie zachodnim, jak i wschodnim. Zawsze przeciwko Niemcom. Jak to możliwe, że prezydent Polski nie może zabrać głosu? Nie rozumiemy tego - powiedział Duda w rozmowie z izraelską telewizją publiczną. 

Prezydent został też zapytany o to, czy organizacja Światowego Forum Holokaustu na kilka dni przed uroczystościami związanymi z 75. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau to błąd. - Oczywiście wolałbym, gdyby całe spotkanie odbyło się tam, gdzie zawsze ten dzień [wyzwolenia obozu - red.] był obchodzony, czyli na terenie byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. To nie tylko miejsce pamięci o ofiarach, gdzie oddaje się im cześć, ale również miejsce stanowiące przestrogę dla świata, by ten nigdy nie zapomniał tej straszliwej lekcji. W moim przekonaniu właśnie tam, wśród tych baraków, komór gazowych i innych straszliwych świadectw, powinniśmy oddawać hołd ofiarom Holokaustu - stwierdził prezydent. 

Jednocześnie Andrzej Duda nie ma przekonania, by Instytut Yad Vashem - organizator Światowego Forum - stał się w ostatnim czasie instytucją polityczną. - W moim przekonaniu nie mamy do czynienia z taką sytuacją. Jednak oczekujemy prawdy historycznej i sprawiedliwej oceny. Jako prezydent Polski nigdy nie zgodzę się na mówienie o "odpowiedzialności narodu polskiego". Oczywiście nie twierdzę, że [podczas II wojny światowej -red.] nie było przypadków denuncjowania obywateli polskich narodowości żydowskiej. Nie neguję tego, a dokonujący tych czynów byli podłymi ludźmi. Tak samo jak w każdym innym narodzie - wśród Polaków również zdarzali się podli ludzie - powiedział Duda. 

5. Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie

Organizatorem 5. Światowego Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji. Polska będzie reprezentowana na Forum przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Więcej o:
Komentarze (123)
Prezydent Andrzej Duda o Światowym Forum Holokaustu. "Jako aliantom, nam również należy się prawo zabrania głosu"
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 32 razy 24

  Polska polityka zagraniczna "wstała z kolan". Duda jeździ teraz po telewizjach jak obwoźny sprzedawca garnków.

 • stagrz20

  Oceniono 26 razy 22

  To są skutki pisania przez PiS historii na nowo. Podłapali to sąsiedzi.

 • niktwazny126

  Oceniono 26 razy 18

  A może głowa państwa i pozostałe części tego organizmu powinny się zastanowić, dlaczego świat nie traktuje Polski poważnie, lekceważy, nie zaprasza, a jak zaprasza, to stawia w kącie?

 • Mike F-15

  Oceniono 21 razy 17

  Ty Adrian chcesz sie do aliantow zaliczyc. Chybas sie z choinki urwal, z ciebie taki aliant jak z koziej du..y traba. Gdyby to byl zlot najwiekszych burzycieli ladu, i lamania konstytucji, wierz mi stalbys o 3 kroki przed frontem.
  Po drugie twoja mimika i gestykulacja Duce, nie sprawia nikomu przyjemnosci. Zostalo ci tylko drzec gębe w Podkarpackim, Podlaskim, no i moze w czesci Slaskim. Choc zdaje mi sie ze na tej Karczmie Piwnej, to byli tylko zaproszeni przez innego Dude falszywi Solidarnosciowcy. I nikt wiece, bo ten Dudek solidarnosciowy, my tyle wspolnego z Solidarnoscia, co ty z praworzadnoscia. Tzn nic.

 • elzbietttta

  Oceniono 18 razy 16

  Duda zaczyna mówić o sobie używając „my”. Aż strach się bać, co dalej będzie.

 • senior2244

  Oceniono 15 razy 13

  Wszyscy mają cię przestępco głęboko w d....e i pokażą ci to w wyborach.

 • antekpociecha

  Oceniono 15 razy 13

  Co do holokaustu akurat to dopiero co całkiem niedawno zabraliście głos ustawą jakiegoś, którą potem pod naciskiem USA i Izraela musieliście szybko zmieniać ale echa jeszcze na całym świecie długo będą słyszane i wszyscy wiedzą co chcieliście powiedzieć w tym temacie

 • pumpernik

  Oceniono 17 razy 13

  Aliancie Adrianie, "polscy żołnierze walczyli zarówno na froncie zachodnim jak i wschodnim", ale przecież najważniejsi byli żołnierze wyklęci i o nich powinieneś dużo mówić w izraelskiej telewizji.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 13

  A coś pan mówił wcześniej (no, bądźmy szczerzy - raczej pan pokrzykiwał) o tym, jak to "mocno się rozpychamy na arenie międzynarodowej".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX