Prawo i Sprawiedliwość nie odpuszcza w Senacie. Wciąż ma nadzieję na drugiego wicemarszałka

Prawo i Sprawiedliwość nie pożegnało się ze swoimi planami zwiększenia reprezentacji w prezydium Senatu. By to zrobić senatorowie PiS zaproponowali zmianę regulaminu. Opozycja taką możliwość raczej wyklucza.

Już na początku kadencji politycy PiS przekonywali, że powinni mieć więcej niż jednego wicemarszałka w Senacie. - Myślę, że powinno być przynajmniej dwóch przedstawicieli PiS, przecież my mamy najliczniejszy klub - zwracał wówczas uwagę Stanisław Karczewski. Jak informuje "Rzeczpospolita", te plany nie zostały porzucone. PiS chce, by drugim wicemarszałkiem klubu został senator Michał Seweryński, profesor prawa, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego.Seweryński pełnił funkcję wicemarszałka przez dwa lata w ubiegłej kadencji.

Senat. PiS chce mieć dwóch wicemarszałków

Liczba wicemarszałków jest ustalona w regulaminie, dlatego też senatorowie z PiS zaproponowali jego nowelizację. - Sugerujemy, że należy lepiej odzwierciedlić układ sił w Senacie. Obecnie Klub PiS, posiadający niemal połowę senatorów, ma tylko 20 proc. głosów w prezydium - tłumaczy "Rzeczpospolitej" senator PiS Krzysztof Słoń. 

Marek Borowski, komentując te plany, przypomina, że "senatorów jest tylko 100". - Już dziś Koalicja Obywatelska ma dwóch na pięciu członków prezydium. Wprawdzie PSL i Lewica są traktowane też jako rządząca Senatem opozycja, jednak nie na wszystko mają takie poglądy jak KO - mówi. Senator podkreśla też, że po rozszerzeniu prezydium "zwiększałoby się ryzyko przegłosowania marszałka, co nie powinno mieć miejsca".

>>> Dyrektorka gabinetu Marszałka Senatu została uderzona w głowę kamerą TVP

Zobacz wideo

Na to, by PiS miał drugiego wicemarszałka, nie zgadza się też Michał Kamiński z PSL. - Zgłoszeniu pomysłu dotyczącego Senatu powinna towarzyszyć refleksja ze strony PiS, co złego ta partia robi w Sejmie. W tej kadencji znów obserwujemy tłumienie dyskusji, a posłanka Lewicy Magdalena Biejat została odwołana z funkcji szefowej Komisji Rodziny - mówi. - Im więcej władzy PiS w organach parlamentarnych, tym mniej parlamentaryzmu - dodaje.

Jeszcze w grudniu do proponowanych zmian negatywnie odniósł się do Sławomir Rybicki, przewodniczący komisji regulaminowej. - Regulamin, sprawę tę reguluje dość jasno, że jest marszałek i czterech wicemarszałków, rozszerzanie o piątego czy szóstego wicemarszałka musi mieć poważne uzasadnienie, a ja takie uzasadnienie nie do końca znajduję - mówił.

Obecnie do prezydium należą marszałek Tomasz Grodzki oraz wicemarszałkowie: Bogdan Borusewicz z KO, Michał Kamiński z PSL, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy i Stanisław Karczewski z PiS.

Więcej o:
Komentarze (90)
Prawo i Sprawiedliwość nie odpuszcza w Senacie. Wciąż ma nadzieję na drugiego wicemarszałka
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 42 razy 32

  Cały czas powtarzam.
  PiSowska zaraza zrobi wszystko aby zdobytą władzę utrzymać.
  Dosłownie wszystko.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 38 razy 28

  Kaczyński, zakompleksiony chłopek w kaszkiecie, który chce udowodnić że prawdziwy Polak to mały, zawistny kombinator i łgarz, bez konta bez, bez prawa jazdy, bez znajomości języków czy internetu...
  Ten chłopek nie potrafi żyć bez wroga, nie toleruje żadnego obszaru swobody i demokracji, stąd wieczna wojna z wolnym Senatem, wolnymi mediami, wolnymi sędziami...
  Panie Grodzki, proszę się trzymać i nie ustępować gnomowi w niczym

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 24

  Dziwnym trafem to że na opozycję głosowało 8 milionów ludzi a na PIS 5 milionów, jakoś nie przeszkadza Kaczyńskiemu rządzić jak w prywatnym folwarku w Sejmie!

 • serenita123

  Oceniono 24 razy 18

  Karczewski? Ten lekarz?
  Ciekawe czy i W jego przypadku znajdą się osoby, które zaświadczą, że brał od nich łapówki...
  Może CBA wrzuci ogłoszenie - list gończy + na Twitterze?

 • orlecki

  Oceniono 23 razy 15

  PISi reżim gotów jest na wszystko byle pozostać u koryta. Złodziejska banda nieudaczników, która z Polski zrobiła własny folwark i doi ile wlezie to rzeczywistość tego kraju od 4 lat. KORYTO+.

 • gajowy3

  Oceniono 19 razy 13

  pisowska szczujnia niech najpierw przywróci dobre obyczaje w sejmie: komisję służb specjalnych niech odda opozycji, co było zawsze, no i niech przywróci szefową komisji rodziny.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 25 razy 13

  Pis nie jest w stanie się z nikim dogadać, bo zwykle
  NIE MA ŻADNYCH KONSTRUKTYWNYCH ARGUMENTÓW !!!!!!!!
  Doskonale "zarabiające" miernoty, bez zastanowienia realizują jedynie pomysły jeszcze większej miernoty OGARNIĘTEJ ŻĄDZĄ WŁADZY

 • siekier35

  Oceniono 17 razy 11

  karczewski to jest jak sedes na pkp
  obsrany a pragnie gówna bo to przelicza się na złotówki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX