Rzecznik KRS o odwołaniu delegacji Juszczyszyna: On nie jedzie na jakąś tam wycieczkę

- To nie jest poważne. Przecież sędzia Juszczyszyn reprezentuje majestat sądu, wydaje wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. On nie jedzie na jakąś tam wycieczkę - tak o odwołaniu delegacji dla sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Pawła Juszczyszna mówił w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Sędzia Juszczyszyn miał we wtorek zapoznać się z listami poparcia kandydatów do KRS.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki cofnął we wtorek delegację do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, który miał zapoznać się w Kancelarii Sejmu z listami poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Paweł Juszczyszyn chciał zobaczyć listy w związku z apelacją w sprawie cywilnej, którą rozpoznaje od jesieni ubiegłego roku. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym obecnie orzeka Juszczyszyn, już wcześniej nie wyraził zgody na to, by sędzia udał się w tej sprawie do Warszawy. Decyzję Nawackiego uchylił w ubiegłym tygodniu wiceprezes Sądu Rejonowego Krzysztof Krygielski. Mimo to Nawacki i tak wycofał delegację.

Rzecznik KRS: Listy powinny zostać ujawnione

- Ja, jako sędzia Mitera, zawsze byłem za ujawnieniem tych list. Przeciąć tą aurę, jak mantrę to powtarzam. Nie ma żadnej tajemnicy - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.

>>> Radosław Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje

Zobacz wideo

Odnosząc się do kwestii odwołania delegacji sędziego Juszczyszyna stwierdził, że "to nie jest poważne". - Przecież sędzia Juszczyszyn reprezentuje majestat sądu, wydaje wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. On nie jedzie na jakąś tam wycieczkę - dodał.

Chmaj: Nawacki nie miał 25 podpisów

- Cała sprawa jest nie tylko niepoważna, ale także jest dwuznaczna nie tylko moralnie, ale i prawnie. Oto mamy członka KRS, który jest prezesem sądu w Olsztynie. Cofa delegację sędziemu, który jedzie zweryfikować listy poparcia pod kandydaturami do członków KRS - skomentował prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

-  Wiemy, że lista poparcia pana Nawackiego prawdopodobnie jest obarczona wadami. Cztery osoby wycofały swoje podpisy, a zatem sędzia Nawacki nie miał 25 podpisów popierających jego kandydaturę. Ta sama osoba bladym świtem cofa delegację sędziemu, kiedy sędzia jedzie, realizując swoje obowiązki służbowe i realizując swój mandat sędziego - mówił prof. Chmaj.

Sprawa ujawnienia list poparcia do KRS

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w marcu 2018 r. Sejm wybrał na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski między innymi polityków i organizacji społecznych o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych informacji wszystkim, którzy się o nie ubiegali

W czerwcu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny nakazał publikację list, jednak Kancelaria Sejmu i tak odmówiła. Uzasadniała to postanowieniem prezesa Urzędu Ochrony Dany Osobowych, który wszczął postępowanie mające wykazać, czy listy mogą zostać ujawnione.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (139)
Rzecznik KRS o odwołaniu delegacji Juszczyszyna: On nie jedzie na jakąś tam wycieczkę
Zaloguj się
 • adamyauch

  Oceniono 37 razy 37

  Ale będzie atrakcja za jakiś czas, kiedy będą mówić „Ja nigdy nie popierałem ruchów PiS, ale grożono mi i rodzinie”, albo „PiS i tak by zrobił to co chciał, miał w Sejmie większość, więc sam nie mogłem się im przeciwstawić”. Kabaret będzie trwać latami.

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 35

  Mitera to fenom w skali światowej. Wie, że pisiory łamią wszystkie zasady praworządności ale z wrodzonym wdziękiem przyznaje, że on się nie będzie przecież wtrącał. Cynik czy idiota?

 • johnny.tomala

  Oceniono 31 razy 31

  Duda w panice. Wrzeszczy i wyzywa.
  Trolle PiS też. Piszą jak na amfie, wyzywają, rzucają się jak byk na płachtę.
  Wniosek jest prosty. PiSiory czują się zapędzone w róg. Wiedzą, że Duda przegra, a Senat już stracili. Koniec rumakowania bliski, pójdą siedzieć.
  A wy PiStrolle, możecie sobie minusować, wyzywać, możecie nawet tupać nogami :-) Któryś z waszych szefów wystawi wasze dane na licytację, już niedługo. Bo PiS się kończy, bezrobocie czeka, a żyć z czegoś trzeba. :-)
  Pa, dzięcioły. :-)))

 • siwywaldi

  Oceniono 28 razy 26

  Ciekawe co kieruje panem Miterą. Resztki sumienia, czy strach, co będzie, jak wszystko znormalnieje?

 • jurek4491

  Oceniono 32 razy 24

  Ale jaja.
  Wygląda na to że ta pindzia w sejmie wykonuje polecenia jakiegoś Nowackiego z ulicy - czy to jej służbowy zwierzchnik , CZY KTO .

 • w-zadnym-trybie

  Oceniono 23 razy 23

  Z podziwem oglądam kolejne łamańce pana Mitery. To musi być bolesne i niewygodne - stanie bez przerwy w rozkroku. Facet może w końcu wykonać szpagat, co - jak wiadomo - bywa groźne dla mężczyzny. A poważnie: przez szacunek dla czytelników nie napiszę, co sądzę o tym śliskim jegomościu. Jak bowiem określić kogoś, kto leży pokornie na podłodze, dopasowując się do wszelkich nierówności podłoża, gotowy do ścierania każdej nieczystości?

 • Mr. X

  Oceniono 23 razy 21

  Sprawa cuchnie PiSowskim ścier.em na odległość.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 19 razy 19

  Wykonywaliśmy tylko rozkazy, będą naszyści pisowscy powtarzać za faszystami.
  Niczym od nich się nie różniąc w sposobie myślenia i oddania wodzowi.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 23 razy 19

  Liczne są podobieństwa Wolski do PRL, a jednym z nich jest dodawanie sobie sztucznej powagi przez robienie z każdej pierdoły "tajemnicy państwowej". Na życzenie służę długą listą innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX