Jak powiedział Marszałek dziennikarzom, rozmowa z przewodniczącą Izby Reprezentantów to był dialog nie tylko mniejszego alianta z silnym aliantem, nie tylko mniejszego partnera z największym mocarstwem świata, ale przede wszystkim rozmowa ludzi, którzy dzielą podobne wartości: poszanowanie demokracji, praw człowieka, praworządności, godności każdej istoty ludzkiej i różnorodności poglądów. - Krótko mówiąc: poszanowanie demokracji w jej najlepszym, najzdrowszym wydaniu - podkreślił Tomasz Grodzki. Dodał, że rozmowa dotyczyła także "fundamentów demokracji, jakim jest poszanowanie różnorodności ludzi i różnych poglądów: lewicowych, prawicowych, centrowych, ale spierających się w ramach demokracji, a nie poza jej ramami". - To zostało bardzo mocno podkreślone - zaakcentował.
Tematem rozmów były także relacje polsko-amerykańskie. - Wyraziliśmy zadowolenie ze zniesienia wiz po długim procesie dochodzenia do tego radosnego faktu - powiedział Marszałek Senatu.
>>> Budka o atakach na Grodzkiego: Jesteśmy w zderzeniu z machiną propagandową
Tomasz Grodzki podkreślił, że wizyta Pelosi w Polsce miała półprywatny charakter, a wieczorne spotkanie na lotnisku wojskowym w Krakowie-Balicach było robocze. Ze strony polskiej obok Marszałka Senatu w rozmowach uczestniczyli także przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE Bogdan Klich oraz jego zastępca Marcin Bosacki, a także były ambasador Polski w USA, Ryszard Schnepf. Po zakończeniu rozmów delegacji Marszałek Grodzki i przewodnicząca Pelosi rozmawiali jeszcze w cztery oczy. Z prośbą o spotkanie zwróciła się strona amerykańska i to ona ustalać będzie agendę spotkania. Grodzki przed spotkaniem nie wykluczał, że w świetle listu kongresmenów do prezydenta Andrzeja Dudy, może pojawić się w rozmowach temat ustaw sądowych.
Przed południem Marszałek Senatu wraz z przewodniczącą Izby Reprezentantów oraz Marszałek Sejmu Elżbietą Witek złożył kwiaty przy Ścianie Straceń obok Bloku 11 na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. "W miejscu przemysłowego uśmiercania niewinnych, odartych z godności ludzi trudno znaleźć słowa oddające grozę tej tragedii. Trzeba aktywnie działać, aby nigdy więcej taki dramat się nie powtórzył" - napisał potem Marszałek na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Jak mówił wcześniej dziennikarzom Marszałek Senatu, szefowa Izby Reprezentantów prosiła o uszanowanie takiego charakteru wizyty ze względu na to, że dla wielu członków jej delegacji wizyta w Auschwitz ma bardzo osobisty i wzruszający aspekt. - Absolutnie dostosujemy się do tych reguł półprywatnej wizyty i uszanujemy prywatność pani Pelosi - zapowiadał Marszałek Grodzki.
Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.