Komentarze (103)
Morawiecki o "propagandzie historycznej" Rosji: Niegodne kłamstwo i próba obwiniania innych
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • pollako

  Oceniono 5 razy 3

  Prezydent PIS Duda, premier PIS Morawiecki, IPN...zakłamują i opowiadają historie jak im wygodnie i bezpiecznie.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 3 razy 3

  Rosyjska propaganda historyczna? A wy co uprawiacie. Nie będę już wnikał w próby wygumkowania bohaterów Solidarności '80, bo kto wtedy żył ten pamięta. Ale weźmy dzisiaj - reklamy Mennicy Państwowej z medalem wybitym dla uczczenia Bitwy Warszawskiej. Lektor pitoli o geniuszu strategicznym Piłsudskiego, gdzie wiadomo wszem i wobec, że Piłsudski sie porobił w gacie, a plan bitwy opracował gen. Rozwadowski.

 • last.j23

  Oceniono 5 razy 3

  Ze Rosja miesza w historii to wiadomo. Ale morawiecki i całe towarzystwo też zaczęło majstrować przy historii prowadząc tzw. politykę historyczną. Są efekty.

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 3

  Przykro mi ale ten tekst jest pod względem poziomu poniżej maturzysty a nie na poziomie premiera i historyka z wykształcenia .

 • a100

  Oceniono 11 razy 3

  Czy jest ktoś kto bardziej zniewazyl urzędy premiera prezydenta RP od notorycznego klamczuchu i krzyczacego na wszystkich człowieka, który notorycznie łamie polskie prawo?

 • andrew-live

  Oceniono 2 razy 2

  BURAKI SAMI FAŁSZUJECIE HISTORIĘ .............WEDŁUG WAS SOLIDARNOŚĆ STWORZYŁ
  KARTOFEL A NIE PAN WAŁĘSA.............A NAJLEPSZYM PREZYDENTEM BYŁ BRAT KARTOFLA ....NATOMIAST HISTORYCZNIE JEST WSZYSTKO ODWROTNIE.......PINOKIA KŁAMCA NIE POWINIEN SIĘ ODZYWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • realistas

  Oceniono 4 razy 2

  Rosja nie ma polityki historycznej. Ma historię. To Polska ma politykę historyczną gdzie pomija się niewygodne fakty, a zbrodnie nazywa bohaterstwem. "Bohaterami" jest brygada świętokrzyska - jawnie faszystowska i współpracująca z gestapo. Bohaterem jest Lupaszka mordujący Żydów, czy Rajs mordujący chłopów. Trzeba widzieć historię jaka była, a nie kombinować i kłamać bo to się nie składa. Antysemitami byli św. Kolbe, bł. kardynał Wyszyński. Jedwabne, Radziłów i Szczuczyn są w Polsce i tam prawdziwi Polacy mordowali dorosłych Żydów i ich dzieci. Bardzo często niemowlęta.

 • dlugi48

  Oceniono 2 razy 2

  Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie, jak mówi stare powiedzenie. Trzeba było nie fałszować historii, to by się nie spotkało to z odwetem.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 2 razy 2

  Matwiej: "Niegodne kłamstwo". No, w końcu to fachowiec. A gdyby ktoś nie zauważył, kremlowskie pachołki grają dobrego i złego policjanta: jeden udaje polskiego patriotę.

 • mazzini890

  Oceniono 4 razy 2

  @lolik52
  Zawarte w 1939 oraz 1940 umowy przewidywały wymianę radzieckich surowców i żywności za niemieckie technologie a także uprzywilejowane ceny transportu towarów z Dalekiego Wschodu.

  Niemcy przekazać mieli Rosjanom plany pancernika "Bismarck", pancernik "Lutzow", kilka samolotów, czołgi, laboratoria, próbki materiałów wybuchowych i wiele mniejszych urządzeń w celu skopiowania ich w radzieckich zakładach a następnie wdrożenia do produkcji.

  Z kolei Rosjanie przekazali Niemcom:
  - 1 600 000 ton ziarna
  - 900 000 ton nafty
  - 200 000 ton bawełny
  - 140 000 ton manganu
  - 200 000 ton fosfatów
  - 20 000 ton rudy chromowej
  - 18 000 ton kauczuku
  - 100 000 ton ziarna soi
  - 500 000 ton rudy żelaza
  - 300 000 ton złomu oraz surówki
  - 2000 kilogramów platyny

  Sowieci nie tylko dostarczali Niemcom własne towary, ale również kupowali surowce w krajach walczących z III Rzeszą, a następnie dostarczali je swemu sojusznikowi (np. kauczuk z Indii).

  Wymiana handlowa (korzystna dla Niemiec) z ZSRR była tak wielka, że we wrześniu i październiku 1940 r. osiągała ponad 80% wartości całkowitego importu do III Rzeszy. Ogółem, od czerwca 1940 do czerwca 1941 r. nie spadła poniżej 50%. Zakończyła się wraz z operacją Barbarossa. Ostatnie pociągi z radzieckimi towarami przekroczyły granicę na kilka dni przed atakiem Rzeszy.

 • hatteras

  Oceniono 2 razy 2

  Historia tamtego okresu nie moze byc zrodlem nowego konfliktu.Latwo jest rozpalic w ludziach emocje,zaszczepic nienawisc i z normalych ludzi zrobic mordercow.Karty historii nie odwroci nikt i tylko pamiec tych ofiar moze dac nam nadzieje na pokoj dla przyszlych pokolen.

 • 55kris

  Oceniono 6 razy 2

  Na co dzień UE jest be - a jak trwoga, to do Boga, nieprawdaż????

 • vomitorium1

  Oceniono 10 razy 2

  "Niegodne kłamstwo i próba obwiniania innych"
  tak jest
  (rosyjska propaganda historyczna
  nie jest
  kompatybilna z naszą)

 • pumpernik

  Oceniono 10 razy 2

  Jak ten premier już coś pisze, to ktoś powinien zadbać żeby to miało jakiś sens,
  bo inaczej powstaje kolejny pseudo-historyczny bełkot.

 • lolik52

  Oceniono 16 razy 2

  "Rosyjska propaganda historyczna dotycząca II wojny światowej jest niegodnym kłamstwem i podstępną próbą obwiniania innych za działania Związku Radzieckiego.

  -rozumiem ,że jest też godne kłamstwo i Moprawiecki właśnie się nim zajmuje.

  Kiedy świat obchodzi 75 rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię.
  -przepisywanie histori zaczęło się w Polsce po 89,nie ma co czarować.Rosja tylko przypomina niektórym że przepisywanie nie przejdzie.

  Daleki od bycia "wyzwolicielem", Związek Radziecki pomagał nazistowskim Niemcom i był sprawcą własnych zbrodni - przed i po wyzwoleniu Auschwitz.
  -w czym ta "pomoc dlaNiemców się przejawiała?dawali bezzwrotne kredyty,bezpłatnie czy po ulgowej cenie dawali surowce,produkty?
  o ile wiadomo,Matoł uszowi zapewne nie,do samego rozpoczęcia wojny KAŻDE państwo z grupy aliantów,utrzymywalo kontakty gospodarcze z hitlerowskimi Niemcami,USA nawet do 1941 ,momentu wypowiedzenia wojny Niemcom.
  Kiedy cały świat walczył z faszyzmem,Szwecja,Szwajcaria,Turcja Hiszpanie i inni cały czas kontynuowali handel z Niemcami,to nie była pomoc?
  Ten typ nie ma pojęcia o wielu szczegółach,a jeszcze premierem go zrobili...

  ZSRR nie miał podstaw do zrywania kontaktów gospodarczych z Niemcami gdy ci podbijali Europę,bo ta Europa wypięła się na ZSRR i wprowadziła totalne embargo gospodarcze.Prowadzili zwykła wymianę handlową jako strony nie będace w konflikcie.
  No chyba że Matoł wie coś więcej,że np. Stalin po cichu pomagał Hitlerowi cała wojnę?on może...

  - Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się przed fałszywymi narracjami, takimi jak te, które są nam dziś podsuwane

  -no to nie podsówaj nam tu fejków.

 • vinogradoff

  Oceniono 7 razy 1

  Wypowiedz pana Premiera jest nie na temat i malo precyzyjna. Raczej bedzie zle odebrana na Zachodzie. Otoz Pakt Ribbentrop-Molotow nie byl i byc nie mogl przyczyna wybuchu II wojny gdyz przyczyn bylo cala masa i istnialy one juz od konca I wojny swiatowej a Pakt byl zaledwie przyczyna ustalenia DATY ROZPOCZECIA wojny , ktora miala swoje przyczyny. Zgodnie z logika przyczyna ustalenia DATY wybuchu wojny jaka miala swoje mocne przyczyny to nie to samo co jej przyczyny do wybuchu. To oczywiste ze to ZSRR ponoszac najwiekszy ciezar walk z Wehrmachtem gdzie zapalcil ofiara 15 milionow Soldatow z czego 40% pochodzilo z Respublik radzieckich i nie byla Rosjanami w tym wielu bylo Ukraincow i Bialorusinow, wyzwolil Europe i co wazne NIEMCOW, spod Nazizmu jako, ze nie 100% Niemcow popierala Nazizm co nam wmawiano przez ostanie 70 lat, ze Niemcy to genetyczni Bandyci ale wazniejsze jest tu to ze OCALIL Slowian. Zydow i Cyganow przed ZAGLADA. To fakt, ze w zwiazku z expoerymantami z utopia Komunizmu zginelo ok. 250,- milionow Ludzi na swiecie a z powodu II wojny zaledwie 65 miliponow ale to sa odrebne tematy, ktorych nie nalezy mieszac wrzucajac do wspolnego worka . Trzeba tez pamietac KTO podrzucil Rosji KOMUNIZM , dlaczego i Kto byl AUTOREM Utopi pod nazwa Naukowy Komunizm a nie byli to Rosjanie a wiec to Rosjanie sa pierwszymi i najwiekszymi Ofiarami KOMUNIZMU jaki im PODRZUCONO. Na dobra sprawe mieliby powod do wystapeinai o ODSZKODOWANIE za to podrzucenie bo nie dosc, ze sami byli Ofiara to narzucajac silowo INNYM Komunizm tworzyli kolejne Ofiary. Czy sa pytania? Wsrod tych setek przyczyn jakie siemzlozyly na wybuch II wojny swiatowej ok. 80% to byla nituzinkowa OSOBOWOSC pana Hitler, bez ktorego Niemcy wojny by nie rozpoczely. Natomiast to dlczego pan Hitler ze swoja NSDAP wogole mogl zdobyc wladze w Niemczech to tez odrebny themat bo zlozyly sie NATO bardzo konkretne i mocne przyczyny bez ktorych On NIGDY bedac NIKIM do wladzy by nie doszedl.

 • puuchatek

  Oceniono 3 razy 1

  "kraj ten nigdy nie rozliczył się z prawdziwymi kosztami swojej totalitarnej spuścizny"

  Przy całej mojej głębokiej niechęci do Morawieckiego całej jego ekipy z Prezesem na czele - tu niestety trzeba się z nim zgodzić.

  Niemcy rozliczyli się z nazizmem. Rosjanie do dziś stawiają pomniki Stalinowi. To jest niestety różnica jakościowa, nie tylko ilościowa.

 • wo151

  Oceniono 3 razy 1

  Zbędny wysiłek!! Kto będzie czytał Mateuszka - kłamczuszka??????????

 • awakeningto

  Oceniono 1 raz 1

  Oj , joj mentalność Kalego, historią powinni się zajmować historycy a nie IPN (kłamliwa instytucja posłuszna władzy) i nie politycy wykorzystujący sentymenty patriotyczne do otumanienia narodu i w tym miejscu warto zacytować Marszałka " Wam panowie kury szcz...
  prowadzać a nie politykę robić"

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 3 razy 1

  po 4 latach pokazywania wszystkim wokol narodowo-szowinistycznego f...cka, i holubienia naziolskich marszow nagle odwoluja sie do wspolnej historii i UE. Prawdziwie katolicka hipokryzja

 • tomvxtomvx

  Oceniono 3 razy 1

  Widzisz MATOŁuszku jak to jest jak ktoś Ci prosto w oczy kłamie!!!

 • lomot3

  Oceniono 3 razy 1

  Na kłamaniu to się Mateuszek zna jak nikt.

 • rozterka47

  Oceniono 5 razy 1

  A tak generalnie , to lepiej żeby o historii wypowiadali się naukowcy historycy a nie politycy.

 • ferryk

  Oceniono 5 razy 1

  Jeżeli Unia Europejska wg Premiera Narodziła się z popiołów drugiej Wojny Światowej ? to znaczy co panie Premierze utożsamiacie się teraz z tą Unią? Jeżeli się utożsamiacie to jakoś tak nie w pełni bo macie w 4-ch literach postanowienia traktatowe tej unii. Hipokryzja EU broń nas ale nie wtrącaj się do nas.Na psa urok!!

 • mer1lin

  Oceniono 9 razy 1

  Morawiecki dobrze wie ,że ruchy Putina ,to napędzanie wyborców Dudzie. Tylko Putinowi pasują rządy PiS-u.

 • wojtant

  Oceniono 6 razy 0

  Putin mówi swoje racje o wojnie, Morawiecki mówi swoje racje o zwalczaniu komunizmu, Dudopis mówi swoje racje o niezłomnych (takich jak on sam), tylko szogun z Żoliborza nic nie mówi, bo nie musi. Od wyartykułowania swoich racji ma wyrobników w osobach w/w. HISTORIA JEST PO TO, ŻEBY JĄ ZAPOMINAĆ, panowie Duda, Morawiecki, Kaczyński i inni członkowie rządzącej kasty. No, chyba że ma się dar i umiejętności wykorzystania historii dla szczytnych celów poprawy wizerunku ojczyzny a także poprawy samopoczucia wewnętrznego, oraz poczucia własnej i rodzinnej wartości patriotycznej. Ale to nie dla was, rządząca kasto i jej sługusy od góry do dołu. Prawiesprawiedliwi tego nie ogarniają...

 • sly.pl

  Oceniono 4 razy 0

  Morawiecki mówi o faktach historycznych. A tu komentarze dotyczące bieżącej sytuacji politycznej. Mateo, pinokio, kłamca. Premier, który nie kłamał niech pierwszy rzuci kamieniem. Zresztą na to liczy Putin, że bieżąca polityka osłabi czujność Polaków i europejczyków odnośnie winy za rozpętanie II wojny światowej. Moim zdaniem na uroczystości w Izraelu z okazji 75 lecia wyzwolenia Auschwitz zarówno Merkel jak i Macron powinni jednoznacznie przypomnieć Putinowi rolę ZSRR w II WŚ. Mam nadzieję, że Merkel starczy odwagi a Macron nie schowa "głowy w piasek" jak to Francja ma w zwyczaju (wystarczy przypomnieć jej postawę po wybuchu II WŚ)

 • stfur0000

  Oceniono 6 razy 0

  Natomiast twoje kłamstwa, Morawiecki, będziemy pamiętać dłuugo. Sam też będziesz je wspominał siedząc w celi 2x2.

 • almagus

  Oceniono 8 razy 0

  A jak Żyd jest w Polsce sędzią, to poszczują i popędzą!

 • ax-les-thermes

  Oceniono 8 razy 0

  Putin!!! dawaj w ten kaczy kuper. Kilka nukow tez moglo by sie nadac. Jak ja nienawidze tej katowolski.

 • gourmant

  Oceniono 6 razy 0

  Ma rację. Tylko jego siła głosu jest słaba jeśli sam próbuje posługiwać się podobnymi metodami fałszowania rzeczywistości.

 • exspres

  Oceniono 1 raz -1

  20 stycznia w pierwszym kanale państwowej rosyjskiej telewizji jeden z czołowych rosyjskich politologów, prezes Instytutu Bliskiego Wschodu, a w latach 2001 - 2004 prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów Jewgienij Satanowski stwierdził, że Józef Stalin „ miał rację#8221; nakazując rozstrzelanie polskich jeńców wojennych w Katyniu. Uwaga Satanowskiego wstrząsnęła nawet prowadzącym program.

 • jacek.skrzydlo

  Oceniono 3 razy -1

  Gdyby pisał to ktoś inny niż MM, uznałbym, że i tak wymowa artykułu jest zbyt łagodna. Bez porozumienia dwóch największych zbrodniarzy XX wieku (z których Adolf to był ten mniejszy) nie doszłoby do 1 września i wszystkich tragicznych zdarzeń w latach późniejszych, włączając w to nie tylko Palmiry, Akcję AB, Auschwitz czy też akcję Reinhardt, ale także Katyń, Miednoje, deportację ludności polskiej na wschodnie rejony ZSRS oraz 45 lat faktycznego zniewolenia naszego państwa po 1945 roku. Bez stałych dostaw żywności i surowców z ZSRS do III Rzeszy niemiecki przemysł nie osiągnąłby takich możliwości produkcyjnych jakie miał w połowie 1941 roku (największe miał w okolicach września 1944 roku, ale to już zupełnie inna historia - A. Speer i.t.d.). Oba zbrodnicze reżimy dopuściły się w stosunku do Polaków ludobójstwa na masową skalę, przy czym oficerowi polscy, którzy dostali się do niemieckiej niewoli we wrześniu 1939 roku w większości (w mało komfortowych warunkach) jednak przeżyli wojnę. O tych, co wpadli w łapy sowieckie opowiedzieć mogą tylko drzewa w lesie katyńskim. Stawiam tezę, że z dwóch wrogów, jakich mieliśmy w latach 1939-1945, ten ze wschodu był znacznie groźniejszy i znacznie bardziej niebezpieczny. Jednak narracja tego rodzaju (zasadniczo trafna) w ustach takiego osobnika jak MM, który - mówiąc eufemistycznie - oszczędnie gospodaruje prawdą - powoduje u czytelnika znaczący dysonans.

 • almagus

  Oceniono 7 razy -1

  Kto mu uwierzy, gdy zamiast szczerzy, niech szlag ich trafi, płynie od mafii!

  Bieriozka, brzoza, krzaczek, spaprał wszystko Polaczek!

  Brzózka tam rośnie sobie latami.
  Jak nasza sypie w krąg nasionami.
  I dorastały w około brzózki.
  Pułapkę w komunie szykował Ruski.
  Lecz woli zwycięstwa on nie pokona.
  Z Polski tam leci maszyna święcona.
  Tam pojednali się bracia słowianie.
  Lecz ten co leci wybranym zostanie.
  Ma zakładników, leci wielmoża.
  Wszyscy posłuszni, nie słucha brzoza.
  Opis tragedii jest dobrze znany.
  Ale zamachu pragną barany.
  Więc miesięcznice żalu Kaina.
  Komisja forsy się dopomina.
  Miliony kosztują puszki, parówki.
  Za wielką kasę kiwają główki.
  Już, już dochodzą, prawda jest jedna.
  Lecz dno tam jest zamiast tam sedna.
  Więc utajnione, jak innych wiele.
  Wiara została im przy kościele.
  I na Wawelu sarkofag strasz.
  Wprawdzie jest sprawcą, ale jest nasz!

  2020-01-21 almagus


  Melduje wykonanie zadania.
  Może najeść się polonu.
  wiadomosci.gazeta.pI/wiadomosci/7,114884,25618292,co-z-miedzynarodowa-komisja-smolenska-mon-bedzie-musialo-ujawnic.html

 • karrampa

  Oceniono 5 razy -3

  Były prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów: "Józef Stalin miał rację nakazując mord w Katyniu"

  No to teraz Grossy, Grabowskie, Bilewicze, Engelkingi i inni milusińscy Czerskiej mają wyzwanie - jak tu przebić prezesa ? Ja wierzę, że coś wykombnują.

 • kichchi

  Oceniono 10 razy -4

  przyczyną wybuchu 2 wojny światowej byl traktat wersalski, powstanie min. polski na niemieckich ziemiach i radzieckich a nie pakt ribentrop mołotow, nawet mniej ważny niż układ z monachium. do tego polacy byli nacją nr 2 w robieniu holocaustu, mimo to rosjanie przywrocili to państwo i stało sie członkiem założycielem onz, nie dzwi wiec oburzenie putina gdy wymysla sie w ramach parlamentu europejskiego jakies antyrosyjskie rezolucjie z podszeptu polskich politykow

 • felekstankiewicz

  Oceniono 12 razy -4

  Kaziu........Gdzie znajdowal sie oboz koncentracyjny Auschwitz
  W JEROZOLIMIE,prosze PANI
  alez KAZIU,on znajdowal sie w miejscowosci Oswiecim,kolo Krakowa
  To dlaczego rocznica jego wyzwolenia jest obchodzona w Jerozolimie......
  I wez tu wytlumacz dziecku

 • leninnus

  Oceniono 9 razy -5

  Putin tylko powtarza nieśmiało tezy Gazety czy pana T.Grossa. W wersji dla Polaków bardziej łagodnej.

 • jozbieszczad

  Oceniono 10 razy -6

  A jak "fałszywą narrację" potwierdzi rząd Izraela z premierem na czele ,to co ?

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 15 razy -7

  niegodne kłamstwo to zaczęło się od ubiegłorocznej rezolucji Unii Europejskiej... teraz to można sobie tylko ponarzekać, a brudy nadal będą wychodzić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX