Morawiecki napisał artykuł o "propagandzie historycznej" Rosji. "Niegodne kłamstwo i próba obwiniania innych"

"Rosyjska propaganda historyczna dotycząca II wojny światowej jest niegodnym kłamstwem i podstępną próbą obwiniania innych za działania Związku Radzieckiego. Jest to dowód na to, że kraj ten nigdy nie rozliczył się z prawdziwymi kosztami swojej totalitarnej spuścizny" - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście dla portalu "Politico". To reakcja na ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina.

W ostatnich tygodniach prezydent Rosji Władimir Putin publicznie podważał m.in. znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm. Twierdził również, że przedwojenne władze Polski współpracowały z hitlerowskimi Niemcami.

Do tych wypowiedzi odniósł się w tekście dla portalu "Politico" premier Mateusz Morawiecki.

Kiedy świat obchodzi 75 rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię. Daleki od bycia "wyzwolicielem", Związek Radziecki pomagał nazistowskim Niemcom i był sprawcą własnych zbrodni - przed i po wyzwoleniu Auschwitz. Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się przed fałszywymi narracjami, takimi jak te, które są nam dziś podsuwane

- napisał szef polskiego rządu.

>>> Paweł Kowal: Nasi sojusznicy dali się zwieść dyplomacji rosyjskiej

Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki o "fałszywej narracji"

Premier dodał, że reżim sowiecki w trakcie swojej okupacji głosił "wypaczoną wersję historii i II wojny światowej, wedle której ZSRR 'uwolnił' Europę od nazizmu", jednocześnie ignorując "rzeczywistą rolę Moskwy".

"Ta fałszywa narracja jest dziś rehabilitowana i ponownie instrumentalizowana, kiedy Rosja próbuje obciążyć Polskę i inne kraje europejskie odpowiedzialnością za współpracę z niemieckim dyktatorem Adolfem Hitlerem" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Rosyjska propaganda historyczna dotycząca II wojny światowej jest niegodnym kłamstwem i podstępną próbą obwiniania innych za działania Związku Radzieckiego. Jest to dowód na to, że kraj ten nigdy nie rozliczył się z prawdziwymi kosztami swojej totalitarnej spuścizny" - zaznaczył polityk.

Więcej o: