Morawiecki napisał artykuł o "propagandzie historycznej" Rosji. "Niegodne kłamstwo i próba obwiniania innych"

"Rosyjska propaganda historyczna dotycząca II wojny światowej jest niegodnym kłamstwem i podstępną próbą obwiniania innych za działania Związku Radzieckiego. Jest to dowód na to, że kraj ten nigdy nie rozliczył się z prawdziwymi kosztami swojej totalitarnej spuścizny" - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście dla portalu "Politico". To reakcja na ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina.

W ostatnich tygodniach prezydent Rosji Władimir Putin publicznie podważał m.in. znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm. Twierdził również, że przedwojenne władze Polski współpracowały z hitlerowskimi Niemcami.

Do tych wypowiedzi odniósł się w tekście dla portalu "Politico" premier Mateusz Morawiecki.

Kiedy świat obchodzi 75 rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię. Daleki od bycia "wyzwolicielem", Związek Radziecki pomagał nazistowskim Niemcom i był sprawcą własnych zbrodni - przed i po wyzwoleniu Auschwitz. Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się przed fałszywymi narracjami, takimi jak te, które są nam dziś podsuwane

- napisał szef polskiego rządu.

>>> Paweł Kowal: Nasi sojusznicy dali się zwieść dyplomacji rosyjskiej

Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki o "fałszywej narracji"

Premier dodał, że reżim sowiecki w trakcie swojej okupacji głosił "wypaczoną wersję historii i II wojny światowej, wedle której ZSRR 'uwolnił' Europę od nazizmu", jednocześnie ignorując "rzeczywistą rolę Moskwy".

"Ta fałszywa narracja jest dziś rehabilitowana i ponownie instrumentalizowana, kiedy Rosja próbuje obciążyć Polskę i inne kraje europejskie odpowiedzialnością za współpracę z niemieckim dyktatorem Adolfem Hitlerem" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Rosyjska propaganda historyczna dotycząca II wojny światowej jest niegodnym kłamstwem i podstępną próbą obwiniania innych za działania Związku Radzieckiego. Jest to dowód na to, że kraj ten nigdy nie rozliczył się z prawdziwymi kosztami swojej totalitarnej spuścizny" - zaznaczył polityk.

Więcej o:
Komentarze (103)
Morawiecki o "propagandzie historycznej" Rosji: Niegodne kłamstwo i próba obwiniania innych
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 28 razy 20

  Nie jestem w stanie uwierzyć na słowo blagierom, których kłamstwa zostały prawomocnie potwierdzone.
  Jesteście mało wiarygodni, Mateo.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 22 razy 16

  panie Morawiecki
  jeszcze wiecej kasy dla kurskiego
  by na kazdym kanale był film o kolejnym "wykletym"
  jeszcze wiecej kasy dla IPNu
  by ostrzej na Lecha Wałesę jechac
  i wyciszać każdą wzmiankę o polskim państwie podziemnym, o AK, o odbudowie kraju
  robić to tak skutecznie by zagłuszyc prawde i o ruskim węglu, i o ropie, i gazie
  a juz o wraku pod Smoleńskiem i Antonim cisza absolutna ma byc
  i natychmiast panu i Jarkowi samopoczucie sie polepszy

 • stachkaz1947

  Oceniono 23 razy 13

  Kwiatów też nie składał w MONACHIUM na grobach kolaborantów z HITLEROWCAMI
  członków Brygady świętokrzyskiej.

 • jael53

  Oceniono 14 razy 10

  Pan, zdaje się, był jedną z prominentnych postaci w gronie tych, którzy dostarczali paliwa do tej odwetowej propagandy. Proszę więc docenić owoce swojej pracy.

 • pacynki.kulawego

  Oceniono 15 razy 9

  To bardzo niezręczna sytuacja kiedy kłamca wypowiada się na temat innego kłamcy .. Przestań kłamać Mateuszku, będziesz wiarygodny ( chociaż to raczej mało realne) .

 • jrb11

  Oceniono 15 razy 9

  Panie Morawiecki,
  Zajmij sie Pan czyms pozytecznym a nie wciskaj Pan w oczy ludziom oczywistych prawd I metod uzywanych przez was politykow a szczegolnie elity siejacychtakie bajki na codzien.

 • zgred151

  Oceniono 13 razy 9

  Co ten czlowiek moze powiedziec o godnosci . Od dawna sam mija sie z prawda i uczciwoscia a o honorze raczej nie warto wspominac .

 • andmas

  Oceniono 11 razy 7

  Panie Premierze , Pan Banaś znowu jest cacy i do tego kryształowy ? ,kłamca oskarża kłamce o kłamstwo ... .Polska pod rządami PIS jest jedynym krajem na świece który jest skonfliktowany jednocześnie z Izraelem i Iranem .

 • norik

  Oceniono 6 razy 6

  Może niech tak najpierw p. Morawiecki przestanie łgać.
  Jego bezczelne łgarstwa są naprawdę trudne do zniesienia. Putin po prostu wziął przykład z zakłamanego pinokia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX