Duda udzielił wywiadu izraelskiej telewizji przed Forum Holokaustu. "Kłamliwa narracja"

Władimir Putin "świadomie, z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne" - mówił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla izraelskiej telewizji publicznej. Udzielił go na kilka dni przed rozpoczęciem Światowego Forum Holokaustu, które stało się przedmiotem kontrowersji.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu izraelskiej telewizji publicznej. Fragmenty wywiadu, który zostanie w całości wyemitowany we wtorek, stacja opublikował na swoim Twitterze - poinformował ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Duda powiedział, że najważniejszym miejscem upamiętnienia ofiar Holokaustu powinien być teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. - Tam ta pamięć powinna być czczona i upamiętniona - powiedział. Prezydent mówił o zaplanowanych na 27 stycznia obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu, organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau z udziałem byłych więźniów, przywódców kilkudziesięciu państw, w tym prezydenta Izraela Re'uwena Riwlina.

Duda, zapytany przez izraelską telewizję o słowa Władimira Putina na temat tego, kto zapoczątkował II wojnę światową, powiedział, że rosyjski przywódca "świadomie, z całą pewnością rozpowszechnia kłamstwa historyczne". W grudniu prezydent Rosji zasugerował, że Polska jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej, zarzucił też Polakom współudział w Holokauście i to, że kolaborowali z Niemcami. Duda podkreślił, że "kłamliwa narracja" Putina to celowe działanie. - W ten sposób próbuje wymazać odpowiedzialność Rosji stalinowskiej za rozpoczęcie II wojny światowej wspólnie z hitlerowskimi Niemcami - mówił Andrzej Duda. Dodał, że "wyobraża sobie", iż Putin "dzisiaj się tego wstydzi".

Duda o słowach izraelskiego ministra

Duda powiedział, że tego typu oskarżenia są dla Polski głęboko krzywdzące i potwierdza to także wielu Żydów. W tym kontekście prezydent był pytany, czy izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz powinien przeprosić za swoje słowa o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Duda odpowiedział, że są osoby pochodzenia żydowskiego urodzone w Polsce, które przeżyły Holokaust i uważają, że Polacy i Polska powinni zostać przeproszeni za te słowa.

23 stycznia, w związku z rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, odbędzie się w Jerozolimie V Światowe Forum Holokaustu, organizowane w Yad Vashem przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, szefa Europejskiego Kongresu Żydowskiego. Przemówienia mają wygłosić prezydenci Rosji, Niemiec i Francji oraz wiceprezydent USA Mike Pence. Udziału w Forum odmówił prezydent RP Andrzej Duda, gdyż organizatorzy nie dopuścili go do głosu.

Więcej o: