Bejda ma stanąć przed komisją ds. służb specjalnych. CBA powtarza: Nie utraciliśmy pieniędzy

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda ma stanąć przed sejmową Komisją ds. Służb Specjalnych. Według ostatnich medialnych doniesień, z kasy CBA miało zniknąć nawet kilkanaście milionów złotych. Rzecznik instytucji tym informacjom jednak stanowczo zaprzecza.

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski poinformował w poniedziałek w komunikacie, że w związku z ostatnimi publikacjami prasowymi dotyczącymi Centralnego Biura Antykorupcyjnego szef tej instytucji Ernest Bejda przedstawi sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych "stosowne informacje".

"Jednocześnie podkreślam, że nie jest prawdą, jakoby Centralne Biuro Antykorupcyjne utraciło jakiekolwiek środki finansowe" - zaznaczył Brodowski.

>>> Paweł Kowal: Nie możemy używać polexitu jako straszaka

Zobacz wideo

Najbliższe posiedzenie komisji planowane jest na środę na godz. 12. W programie zamkniętego posiedzenia uwzględniono m.in. dyskusję na temat uregulowań prawnych dotyczących definicji szpiegostwa, a także "sprawy bieżące". Na posiedzeniu ma być obecny szef CBA Ernest Bejda, ale nie wiadomo, czy wtedy będzie odpowiadał również na pytania dotyczące finansów tej instytucji.

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stwierdził krótko na konferencji prasowej, że sprawa jest wyjaśniana i prowadzone jest postępowanie. Z kolei Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku o informację premiera na temat finansów Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Medialne doniesienia ws. CBA

Z nieoficjalnych informacji podanych w piątek przez portal Onet wynika, że jedna z pracownic Centralnego Biura Antykorupcyjnego wyprowadzała z tej instytucji pieniądze. Kobieta miała ukraść blisko pięć milionów złotych. O sprawie pisała też "Polska The Times", według której chodziło o pokrycie długów hazardowych.

Jak podał "Puls Biznesu", nieoficjalne doniesienia wskazują, że biorąc pod uwagę nieprawidłowości, do których miało dojść w CBA wcześniej, straty mogą wynosić łącznie 10 mln zł. Według "Gazety Wyborczej" - mowa nawet o 15 mln zł.

CBA już we wcześniejszym komunikacie informowało, że "nie jest prawdą, jakoby utraciło jakiekolwiek środki finansowe".

Więcej o: