Prezydent Andrzej Duda powoła sztab kryzysowy. Wszystko w związku ze Światowym Forum Holokaustu

Jak informuje radio RMF FM, prezydent Andrzej Duda powoła sztab kryzysowy przed zbliżającym się 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie. Prezydencki zespół ma "na bieżąco wychwytywać kłamstwa Władimira Putina", który wybiera się do Izraela i ma wygłosić tam przemówienie. Polskie władze planują też publikację serii artykułów w zagranicznych mediach.

Piąte Światowe Forum Holokaustu odbędzie się 23 stycznia w siedzibie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Głównym organizatorem wydarzenia jest fundacja założona przez Mosze Kantora, rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia. W Forum ma wziąć udział kilkudziesięciu przywódców i ważnych osobistości, między innymi prezydenci Francji, Niemiec, Włoch oraz Rosji (prezydent Władimir Putin ma zresztą wygłosić tam przemówienie). Do Jerozolimy nie poleci natomiast prezydent Andrzej Duda - nasz kraj będzie reprezentowany przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego.

Sejm przyjął uchwałę ws. manipulacji i zakłamywania historii przez polityków Rosji

Zobacz wideo

Władimir Putin będzie obecny na Piątym Światowym Forum Holokaustu

Prawdopodobny jest scenariusz, w którym rosyjski przywódca ponownie wygłosi niepochlebne słowa o Polsce - tym razem podczas Światowego Forum Holokaustu. Jak dowiedziało się radio RMF FM, w związku z tym w Kancelarii Prezydenta ma zostać utworzony sztab kryzysowy, a obecni w nim eksperci mają "na bieżąco wychwytywać kłamstwa Władimira Putina". Co więcej, w najbliższy czwartek Andrzej Duda udzieli też serii wywiadów w polskich mediach, natomiast rząd Mateusza Morawieckiego planuje publikacje szeregu płatnych artykułów w izraelskiej i amerykańskiej prasie. Mają one ukazywać polską wersję wydarzeń historycznych.

Pod koniec grudnia rosyjski prezydent wygłosił szereg publicznych wypowiedzi, w których podważył znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow jako umowy, która przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej, a przedwojennemu ambasadorowi II RP w Berlinie Józefowi Lipskiemu zarzucił antysemityzm. Słowa Putina potępił zarówno polski Sejm, jak i Komisja Europejska. - W pełni odrzucamy wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców - stwierdziła niedawno wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

Rosja odtajniła dokumenty z Powstania Warszawskiego. Morawiecki: "Jesteśmy manipulowani"

Do kampanii informacyjnej przeciw Polsce włączyło się też rosyjskie ministerstwo obrony narodowej. 16 stycznia resort opublikował odtajnione dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego oraz wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy w styczniu 1945 roku. Zgodnie z zamieszczonym na Facebooku oświadczeniem rosyjskiego MON-u, archiwalne raporty wskazują m.in. na to, że Armia Czerwona "pomimo ograniczonych zasobów próbowała udzielić Powstańcom wszelkiej możliwej pomocy", a "żołnierze Armii Krajowej unicestwili pozostałych w mieście Żydów i Ukraińców".

- Jesteśmy manipulowani. Jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowczo, nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski. To nie tylko walka o przeszłość, o pamięć. Kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie i nie ma prawa do przyszłości - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze związkowcami i górnikami w ramach Karczmy Piwnej w Katowicach. 

Więcej o: