Lech Wałęsa po przemowie Andrzeja Dudy w Katowicach: Zabraniam panu powoływać się na "Solidarność"

"Jako współtwórca i przewodniczący Solidarności, od zarania do odejścia na urząd prezydenta, zabraniam panu powoływać się na 'Solidarność'" - napisał w mediach społecznościowych Lech Wałęsa zwracając się do Andrzeja Dudy. W ten sposób dawny szef związku odniósł się do wypowiedzi prezydenta ze spotkania z górnikami w ramach tzw. Karczmy Piwnej w Katowicach.

W sobotę Andrzej Duda przemawiał podczas tzw. Karczmy Piwnej w Katowicach (impreza zorganizowana przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Spodku). Prezydent zaproponował przewodniczącemu Piotrowi Dudzie i Komisji Krajowej, aby pierwsze w tym roku posiedzenie "Solidarności" odbyło się na Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim.

Wałęsa do Dudy: zabraniam panu powoływać się na "Solidarność"

Propozycja ta, jak również krytyczne wypowiedzi Dudy dotyczące sędziów wzburzyły byłego prezydenta Lecha Wałęsę.

Jako współtwórca i przewodniczący Solidarności, od zarania do odejścia na urząd prezydenta, zabraniam panu powoływać się na "Solidarność". Za postawę jaką Pan prezentuje, burzenie trójpodziału władz, o który "Solidarność" walczyła, łamanie Konsytutucji, manipulacje

- napisał na Twitterze polityk.

Duda w Katowicach o "Solidarności" i reformie sądownictwa

W swoim przemówieniu w Katowicach Duda podkreślał, że Solidarność stała się ruchem masowym, oddolnym, wyrażającym wolę wolności. - Do tej wolności dążył i - co najważniejsze - tę wolność uzyskał. Zdobył ją pokojowo, bez broni w ręku. Zdobył ją podniesioną w górę dłonią ze znakiem "V" i tym właśnie zwyciężył; i modlitwą i swoją niezłomną postawą - mówił Duda.

Poza tym Andrzej Duda bronił reform sądownictwa PiS i zaapelował do górników o wsparcie. - Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie - stwierdził. Dodał również, że "Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości"

Proszę was o wsparcie, bo sytuacja jest trudna. Oni mają swoje możliwości oddziaływania międzynarodowego, mają kolegów, swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają prawdziwym, trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których można wysłuchać w internecie. Twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości w Polsce, a cały czas są wśród nich ludzie, którzy orzekali w stanie wojennym

- powiedział Duda. - Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny - dodał.

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo
Więcej o: