Lech Wałęsa po przemowie Andrzeja Dudy w Katowicach: Zabraniam panu powoływać się na "Solidarność"

"Jako współtwórca i przewodniczący Solidarności, od zarania do odejścia na urząd prezydenta, zabraniam panu powoływać się na 'Solidarność'" - napisał w mediach społecznościowych Lech Wałęsa zwracając się do Andrzeja Dudy. W ten sposób dawny szef związku odniósł się do wypowiedzi prezydenta ze spotkania z górnikami w ramach tzw. Karczmy Piwnej w Katowicach.

W sobotę Andrzej Duda przemawiał podczas tzw. Karczmy Piwnej w Katowicach (impreza zorganizowana przez Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Spodku). Prezydent zaproponował przewodniczącemu Piotrowi Dudzie i Komisji Krajowej, aby pierwsze w tym roku posiedzenie "Solidarności" odbyło się na Sali Kolumnowej w Pałacu Prezydenckim.

Wałęsa do Dudy: zabraniam panu powoływać się na "Solidarność"

Propozycja ta, jak również krytyczne wypowiedzi Dudy dotyczące sędziów wzburzyły byłego prezydenta Lecha Wałęsę.

Jako współtwórca i przewodniczący Solidarności, od zarania do odejścia na urząd prezydenta, zabraniam panu powoływać się na "Solidarność". Za postawę jaką Pan prezentuje, burzenie trójpodziału władz, o który "Solidarność" walczyła, łamanie Konsytutucji, manipulacje

- napisał na Twitterze polityk.

Duda w Katowicach o "Solidarności" i reformie sądownictwa

W swoim przemówieniu w Katowicach Duda podkreślał, że Solidarność stała się ruchem masowym, oddolnym, wyrażającym wolę wolności. - Do tej wolności dążył i - co najważniejsze - tę wolność uzyskał. Zdobył ją pokojowo, bez broni w ręku. Zdobył ją podniesioną w górę dłonią ze znakiem "V" i tym właśnie zwyciężył; i modlitwą i swoją niezłomną postawą - mówił Duda.

Poza tym Andrzej Duda bronił reform sądownictwa PiS i zaapelował do górników o wsparcie. - Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie - stwierdził. Dodał również, że "Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości"

Proszę was o wsparcie, bo sytuacja jest trudna. Oni mają swoje możliwości oddziaływania międzynarodowego, mają kolegów, swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzdury, zaprzeczają prawdziwym, trudnym dla nich faktom, jak te nagrania, których można wysłuchać w internecie. Twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości w Polsce, a cały czas są wśród nich ludzie, którzy orzekali w stanie wojennym

- powiedział Duda. - Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny - dodał.

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (249)
Lech Wałęsa po przemowie Andrzeja Dudy w Katowicach: Zabraniam panu powoływać się na "Solidarność"
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 105 razy 67

  BBC pokazala jakis czas temu film "Walesa, czlowiek nadziei".

  I chocbyscie PiSy stawali na glowie obrzydzajac ludzi, z ktorymi wam nie podrodze: historia zapamieta Walese jako czlowieka, ktory starl sie z systemem i wygral, a nieinternowanego Jarka zapamieta z filmu dla dzieci, prywatnej partii i cyrku ze smierci brata.

 • fakiba

  Oceniono 66 razy 54

  On powoływał się na "nową S" pod wodzą tego co stał ramię w ramię z ZOMO .

 • magda_breslau

  Oceniono 69 razy 49

  "I powiem, proszę państwa, bardzo mocno. Ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i powiem tak: nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce", mowi czlowiek, ktorego rola polegac powinna na ochronie ustroju demokratycznego i Konstytucji.

  Na poczatku byl Duda nikomu nie znanym i nic nie znaczacym krolikiem, ktorego Jarek wyciagnal z kapelusza po to, by zamiast prezydenta Rzeczpospolitej miec partyjnego klauna do wykonywania polecen i osobistej rozrywki.

  Ale jak kazdy czlowiek bez charakteru, zaczal Duda nasiakac mowà i duchem Partii, ktora go wyciagnela z nicosci i stworzyla na nowo. Z glupkowatego safanduly zmienil sie Duda w malego nienawistnika, ktorego retoryka staje sie z dnia na dzien bardziej grozna, bezczelna i klamliwa...

  Tym bardziej szkoda, ze "opozycja" oddala mu druga kadencje walkowerem.

 • wernyh

  Oceniono 63 razy 41

  Każdy, kto chwali Du*ę, niech popatrzy, jak on kiedyś donosił na Polskę obcym krajom
  h t t ps ://twitter.com/polskawruinie2/status/1213183092762001410
  Jak pisuary nazywają takich donoszących do Unii na Polskę? Może mi ktoś przypomnieć?

 • jurek4491

  Oceniono 59 razy 37

  No i w tym przypadku Lechu ma racje , BUDYŃ o Solidarności ma informacje od osób trzecich a popisuje się jak by był ( koń-batantem ) .

 • fakiba

  Oceniono 62 razy 34

  "S" to walczyła z komuną i zakłamaniem , teraz "s" walczy tylko z opozycją a popiera komunistów z nierządu .

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 29 razy 29

  Trudno z obecnymi dudami, wszelkiej maści się dziś nie brzydzić. Dżwięk wydobywa się z wora, pochodzą z dzikiej Azji. Oglądam Kuca i nie pojmuję, jak Ślązacy pozwalają tak s*ać na pamięć Dziadów swoich, Powstańców. S·ać szumowinom, którzy się wysługują kaczyzmowi jeszcze niedawno nazywając was "opcją niemiecką".
  Panie Prezydencie szanuję Pana, również za walkę o pamięć o symbolu. Zapewniam, że na świecie Solidarność ma wymowę Wolności pańskich czasów. Nie knowania sprzedawczyków.
  Zrozumieją i górnicy. Ale durni są i czekają, aż dudy z morawieckim zasypią ich radzieckim węglem, jak pinokio wybudował szczecinanom port.

 • stachkaz1947

  Oceniono 35 razy 29

  NOWA SOLIDARNOŚCĆ P. Dudy zapraszana jest na wspólne balety z RZĄDEM do
  sali kolumnowej Pałacu PREZYDENCKIEGO.
  Stara prawdziwa " SOLIDARNOŚĆ" zapraszana była przez władzę do aresstów ,
  milicyjnych katowni ,do sądów i cel więziennych.
  Tam balowali razem z władzą na "Ścieżkach zdrowia " i innych rozrywkach -
  Jarosław K. i Piotr D. pamiętają??
  Miłych baletów z UKOCHANĄ władzą współczesnym przywódcom życzą członkowie "S".
  Bawcie się dobrze.

 • pacynki.kulawego

  Oceniono 32 razy 28

  Marionetkowy Przewodniczący Solidarności P.Duda zamiast zapytać w imieniu upadających kopalń o rosyjski węgiel klaszcze Adrianowi w najlepsze. To chyba już nie są związki zawodowe tylko czysto polityczne, niestety i całkowicie uległe WŁADZY ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX